اکسکوینو

مبارزه با قاچاق به لوازم خانگی رسید/ پوشاک اولویت بعدی وزارت صمت

بازار لوازم خانگی

وزارت صمت در جهت مبارزه با قاچاق کالا ماه گذشته برای قطعات یدکی کدرهگیری صادر کرد و حالا این رویه را برای لوازم خانگی هم در پیش گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت صنعت معدن و تجارت تا کنون سه برای سه کالای لوازم یدکی، لوازم خانگی و دخانیات اقداماتی را در جهت مبارزه با قاچاق این کالاها انجام داده است.

به نقل از ایسنا، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مقابله با قاچاق با بخش قطعات یدکی شروع شد، اظهار کرد: با توجه به حجم بالای کالاهای این بازار، کالای تقلبی، بی‌کیفیت و بدون ضمانت بسیار زیاد بود که اعتراض عمومی مردم نسبت به این کالاها را نیز به دنبال داشت.

محمد مهدی برادران با اشاره به اقدامات ابتدایی برای صدور شناسه کالا و کد رهگیری در حوزه لوازم خانگی، تصریح کرد: با توجه به زمینه فراهم شده، طرح مقابله با قاچاق در سطح عرضه در بخش لوازم خانگی و دخانیات هم در حال انجام است و در سایر حوزه‌ها هم در آینده شروع خواهد شد.

به برادران فقط در یک فقره بازرسی از یک انبار ۹ کامیون لوازم خانگی کشف شد که کالاهای دست دوم را رنگ می‌کرد و به عنوان کالای نو به مشتری می‌فروخت.

چه زمانی نوبت کالاهای دیگر می‌شود؟

وی با با اشاره به انتظار فعالان صنعت پوشاک برای مقابله با قاچاق در این بخش، اظهار کرد: این انتظار درست است و پوشاک در اولویت‌های بعدی مقابله با قاچاق قرار دارد. اما ترجیح می‌دهیم زمانی فاز اجرایی شروع شود که پیشرفت در بازارهای دیگر کامل‌تر شده باشد و طرحی که برای مقابله با قاچاق پوشاک تدوین می‌شود هم از نظر علمی و اثربخشی همه ابعاد موضوع را دیده باشد.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: نوع برخورد با قاچاق در هر بازار متفاوت است و باید مطالعات متفاوتی برای آنها انجام شود. مثلا در سایر محصولات از کد رهگیری استفاده می‌شود، اما ممکن است در بخش پوشاک نیاز باشد روش‌های دیگر مدنظر قرار گیرد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند