آب در ایران ۵۰ برابر ارزان‌تر از کشورهای توسعه‌یافته

متوسط قیمت آب در ایران به ازای هر متر مکعب حدود 0.1 دلار، معادل 450 تومان است. این قیمت در کشورهای توسعه‌یافته به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نیست. آمار و ارقام نشان می‌دهد، قیمت آب در دانمارک، آمریکا و بریتانیا به ترتیب 67 برابر، 57 برابر و 34 برابر گران‌تر از ایران است.
آب در ایران ۵۰ برابر ارزان‌تر از کشورهای توسعه‌یافته

الهام میرمحمدی: با افزایش سه برابری جمعیت جهان در قرن بیستم، میزان استفاده از منابع آبی تا شش برابر افزایش یافت. بر اساس پیش‌بینی‌ها، طی ۵۰ سال آینده جمعیت جهان ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت. این رشد جمعیت همراه با صنعتی شدن و رشد شهرنشینی، منجر به بالا رفتن تقاضا برای آب می‌شود که پیامدهای جدی برای محیط زیست به دنبال دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود در مورد وضعیت آب در جهان هشدار داد.

در این گزارش آمده است، به دلیل تغییرات اقلیمی، افزایش تقاضا و آلودگی منابع بیش از پنج میلیارد نفر از مردم جهان تا سال ۲۰۵۰ با کمبود آب روبرو می‌شوند.

از سوی دیگر، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، بهترین‌ راه‌حل برای این مسئله را پرداخت هزینه بالا برای آب می‌داند که برای محیط زیست سودمند است.

اگر مصرف‌کننده هزینه بالاتری برای آب بپردازد، ارزش واقعی آن را بهتر درک می‌کند.

در حال حاضر، اروپایی‌ها در دنیا بیشترین هزینه را برای آب پرداخت می‌کنند و روند افزایش آب در کشورهای اروپایی آغاز شده است.

در سال‎‌های اخیر، بیشترین افزایش قیمت در آفریقای جنوبی رخ داده است. قیمت آب در سال ۲۰۱۶ نسبت ۲۰۱۵، حدود ۲۰٫۴ درصد افزایش یافت.

با این وجود، دانمارکی‌ها بیشترین هزینه را برای آب می‌پردازند و افزایش قیمت در سال‌ ۲۰۱۷ در دانمارک و آلمان به ترتیب حدود ۱٫۷۸ و ۱٫۷۲ دلار به ازای هر متر مکعب بوده است.

همچنین، در سایر کشورهای اروپایی -انگلیس، فرانسه، بلژیک و هلند- افزایش قیمت بیش از یک دلار به ازای هر متر مکعب گزارش شده است.

مقامات دانمارکی می‌گویند، روند افزایش قیمت برای شهروندان در این کشور ادامه خواهد یافت چرا که این اقدام، موجب شده مردم بیشتر صرفه‌جویی کنند.

جدول زیر قیمت آب را در برخی کشورها به ازای هر متر مکعب نشان می‌دهد:

کشور قیمت آب (به ازای هر متر مکعب)
دانمارک ۶٫۷ دلار
استرالیا ۶ دلار
آلمان ۵٫۸ دلار
اسکاتلند ۵٫۸ دلار
آمریکا ۵٫۷ دلار
هلند ۴٫۸ دلار
بریتانیا ۳٫۴ دلار
امارات ۲٫۲ دلار
مکزیک ۰٫۵ دلار
ایران ۰٫۱ دلار

به گزارش خبرگزاری ایسنا، متوسط قیمت آب در ایران به ازای هر متر مکعب حدود ۴۵۰ تومان است که به گفته معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، قیمت واقعی آن ۱۰۰۰ تومان است.

قیمت‌های جدول فوق نشان می‌دهد، قیمت آب در کشورهای دیگر به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نیست.

قیمت آب در دانمارک، آمریکا و بریتانیا به ترتیب ۶۷ برابر، ۵۷ برابر و ۳۴ برابر گران‌تر از ایران است.

با در نظر گرفتن متوسط قیمت، می‌توان گفت متوسط قیمت آب در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته حدود ۵۰ برابر ارزان‌تر است.

به گفته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، در حال حاضر اختلاف زیادی بین قیمت‌ تمام‌شده آب و قیمتی که از مردم دریافت می‌شود، وجود دارد. به طوری که می‌توان گفت قیمت دریافتی از مردم حدود نصف قیمت تمام‌شده آب است.

او می‌گوید: وضعیت نامطلوب اقتصادی در حوزه آب موجب شده، بسیاری از پروژه‌های نوسازی و بازسازی و همچنین جذب سرمایه‌گذار با مشکل روبرو شود.

این در حالی است که در هیچ‌یک از کشورهای ذکر شده در جدول بالا، شرایط کم‌آبی حاکم نیست. با این وجود در بسیاری از کشورها بیش از ۵۰ درصد هزینه‌ها از طریق تعرفه‌ها بازیافت می‌شود.

از سوی دیگر، سرانه مصرب آب هر فرد در جهان ۱۵۰ لیتر و در ایران حدود ۲۲۰ لیتر طی شبانه‌روزاست. این بدان معناست که سرانه مصرف آب در ایران ۴۷ درصد بیشتر از متوسط جهانی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید