آب در ایران 50 برابر ارزان‌تر از کشورهای توسعه‌یافته

آب در ایران 50 برابر ارزان‌تر از کشورهای توسعه‌یافته

متوسط قیمت آب در ایران به ازای هر متر مکعب حدود 0.1 دلار، معادل 450 تومان است. این قیمت در کشورهای توسعه‌یافته به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نیست. آمار و ارقام نشان می‌دهد، قیمت آب در دانمارک، آمریکا و بریتانیا به ترتیب 67 برابر، 57 برابر و 34 برابر گران‌تر از ایران است.

الهام میرمحمدی: با افزایش سه برابری جمعیت جهان در قرن بیستم، میزان استفاده از منابع آبی تا شش برابر افزایش یافت. بر اساس پیش‌بینی‌ها، طی 50 سال آینده جمعیت جهان 40 تا 50 درصد افزایش خواهد یافت. این رشد جمعیت همراه با صنعتی شدن و رشد شهرنشینی، منجر به بالا رفتن تقاضا برای آب می‌شود که پیامدهای جدی برای محیط زیست به دنبال دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود در مورد وضعیت آب در جهان هشدار داد.

در این گزارش آمده است، به دلیل تغییرات اقلیمی، افزایش تقاضا و آلودگی منابع بیش از پنج میلیارد نفر از مردم جهان تا سال 2050 با کمبود آب روبرو می‌شوند.

از سوی دیگر، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، بهترین‌ راه‌حل برای این مسئله را پرداخت هزینه بالا برای آب می‌داند که برای محیط زیست سودمند است.

اگر مصرف‌کننده هزینه بالاتری برای آب بپردازد، ارزش واقعی آن را بهتر درک می‌کند.

در حال حاضر، اروپایی‌ها در دنیا بیشترین هزینه را برای آب پرداخت می‌کنند و روند افزایش آب در کشورهای اروپایی آغاز شده است.

در سال‎‌های اخیر، بیشترین افزایش قیمت در آفریقای جنوبی رخ داده است. قیمت آب در سال 2016 نسبت 2015، حدود 20.4 درصد افزایش یافت.

با این وجود، دانمارکی‌ها بیشترین هزینه را برای آب می‌پردازند و افزایش قیمت در سال‌ 2017 در دانمارک و آلمان به ترتیب حدود 1.78 و 1.72 دلار به ازای هر متر مکعب بوده است.

همچنین، در سایر کشورهای اروپایی -انگلیس، فرانسه، بلژیک و هلند- افزایش قیمت بیش از یک دلار به ازای هر متر مکعب گزارش شده است.

مقامات دانمارکی می‌گویند، روند افزایش قیمت برای شهروندان در این کشور ادامه خواهد یافت چرا که این اقدام، موجب شده مردم بیشتر صرفه‌جویی کنند.

جدول زیر قیمت آب را در برخی کشورها به ازای هر متر مکعب نشان می‌دهد:

کشورقیمت آب (به ازای هر متر مکعب)
دانمارک6.7 دلار
استرالیا6 دلار
آلمان5.8 دلار
اسکاتلند5.8 دلار
آمریکا5.7 دلار
هلند4.8 دلار
بریتانیا3.4 دلار
امارات2.2 دلار
مکزیک0.5 دلار
ایران0.1 دلار

به گزارش خبرگزاری ایسنا، متوسط قیمت آب در ایران به ازای هر متر مکعب حدود 450 تومان است که به گفته معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، قیمت واقعی آن 1000 تومان است.

قیمت‌های جدول فوق نشان می‌دهد، قیمت آب در کشورهای دیگر به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه با ایران نیست.

قیمت آب در دانمارک، آمریکا و بریتانیا به ترتیب 67 برابر، 57 برابر و 34 برابر گران‌تر از ایران است.

با در نظر گرفتن متوسط قیمت، می‌توان گفت متوسط قیمت آب در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته حدود 50 برابر ارزان‌تر است.

به گفته رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، در حال حاضر اختلاف زیادی بین قیمت‌ تمام‌شده آب و قیمتی که از مردم دریافت می‌شود، وجود دارد. به طوری که می‌توان گفت قیمت دریافتی از مردم حدود نصف قیمت تمام‌شده آب است.

او می‌گوید: وضعیت نامطلوب اقتصادی در حوزه آب موجب شده، بسیاری از پروژه‌های نوسازی و بازسازی و همچنین جذب سرمایه‌گذار با مشکل روبرو شود.

این در حالی است که در هیچ‌یک از کشورهای ذکر شده در جدول بالا، شرایط کم‌آبی حاکم نیست. با این وجود در بسیاری از کشورها بیش از 50 درصد هزینه‌ها از طریق تعرفه‌ها بازیافت می‌شود.

از سوی دیگر، سرانه مصرب آب هر فرد در جهان 150 لیتر و در ایران حدود 220 لیتر طی شبانه‌روزاست. این بدان معناست که سرانه مصرف آب در ایران 47 درصد بیشتر از متوسط جهانی است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند