کد خبر: 201566

قیمت ثابت نفت عربستان برای مشتریان آسیایی

عربستان سعودی قیمت فروش نفت خود به آسیا را در واکنش به تقاضای فصلی کمتر، برای دومین ماه متوالی بدون تغییر نگه داشت.

سرویس بازار -

شرکت آرامکوی عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: قیمت نفت عرب لایت به آسیا را همچنان ۱.۶۵ دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه منطقه‌ای تعیین کرده است. طبق آمار بلومبرگ برای نخستین بار از سال ۲۰۰۷ است که قیمت عرب لایت به مدت دو ماه متوالی بدون تغییر می‌ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق نظرسنجی بلومبرگ از پنج پالایشگاه و معامله‌گر، انتظار می‌رود آرامکو قیمت فروش نفت خود را پنج سنت در هر بشکه کاهش دهد.

تقاضا برای نفت معمولا اوایل سال که پالایشگاه‌ها پیش از فصل پیک رانندگی تابستانی در آمریکای شمالی، فعالیت‌های تعمیراتی انجام می‌دهند کاهش پیدا می‌کند. آرامکو قیمت عرب‌لایت برای آسیا را به مدت پنج ماه متوالی تا ژانویه افزایش داده بود.

به گفته رابین میلز، مدیرعامل شرکت قمرانرژی در دوبی، یک دوره تقاضای پایین‌تر آغاز می‌شود و این دوره به دنبال یک دوره رشد قوی مصرف در پایان سال گذشته روی می‌دهد. آماده سازی بازار از سوی آرامکو و قیمت‌گذاری ماهانه نشان‌دهنده ضعیف شدن اندک بازار است.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است، در راستای توافق کاهش تولید میان این سازمان و شماری از تولیدکنندگان خارج از آن برای حذف مازاد عرضه جهانی، تولیدش را کاهش داده است.

این تولیدکنندگان نوامبر گذشته موافقت کردند کاهش تولید خود را تا پایان امسال ادامه دهند و خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در ژانویه اعلام کرد ممکن است همکاری آنها به شکل جدیدی در سال ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند.

آرامکو با وجود عبور قیمت‌ها از مرز ۷۰ دلار در ماه گذشته که افزایش تولید رقیب از سوی شیل آمریکا را به دنبال داشت، همچنان عرضه خود را محدود نگه داشته است.

تولیدکنندگان خاورمیانه با محموله‌هایی از آمریکای لاتین، شمال آفریقا و روسیه برای خریداران در آسیا که بزرگترین بازار جهان است، رقابت می‌کنند.

تولیدکنندگان در منطقه خلیج فارس عمدتا تحت قراردادهای بلندمدت به پالایشگاه‌ها نفت می‌فروشند.

اکثر شرکت‌های نفتی دولتی منطقه خلیج فارس قیمت‌شان را با نرخ بالاتر یا پایین‌تر از قیمت مبنا تعیین می‌کنند. برای آسیا قیمت پایه، متوسط قیمت گریدهای نفتی عمان و دوبی است.

 

منبع: دیوان اقتصاد

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.33)
1326.0
4.4
مثقال طلا (%0)
625100
سکه امامی (%0)
1486250
دلار (%0)
4563
یورو (%0)
5719
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.