قیمت خودرو در سال آینده افزایش می‌یابد

قیمت خودرو در سال آینده افزایش می‌یابد

نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه متاسفانه با بخش‌نامه جدید دولت سال آینده شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت خودروهای وارداتی خواهیم بود، گفت: ۵۰ درصد بازار خودروهای وارداتی در اختیار گری‌مارکت‌ها است که حذف آن‌ها بازار را انحصاری می‌کند.

فرهاد احتشام‌زاده، با اشاره به اینکه با ابلاغ بخشنامه جدید دولت در حذف گری مارکت ها بازار خودروهای وارداتی عملا در آشفتگی به سر می‌برد، اظهارداشت: در روزهای پایانی سال قیمت برخی از خودروهای وارداتی کاهش یافت و همین امر مردم را به کاهش بیشتر قیمت‌ها امیدوار کرد اما متاسفانه با این بخشنامه سال آینده شاهد کاهش عرضه و افزایش قیمت خودروهای وارداتی خواهیم بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه حذف گری مارکت ها از بازار خودرو سال گذشته هم مطرح بود اما در نهایت مسئولین از اجرای آن منصرف شدند، افزود: اجرای دوباره این موضوع نشان می‌دهد تصمیم‌ها از بدنه وزارت صنعت اتخاذ شده و تغییر وزیر صنعت خللی در تصمیم گیری‌ها ندارد.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو تصریح کرد: در حال حاضر 50 درصد بازار خودروهای وارداتی در اختیار گری مارکت ها است که حذف آنها از بازار خلاف قانون اصل 44 است زیرا به طور حتم بازار خودروهای وارداتی با این بخشنامه در انحصار چند شرکت خواهد شد.

احتشام‌زاده با بیان اینکه البته تا سه ماه آینده ثبت سفارش گری مارکت ها مهلت دارد، گفت: بعد از اتمام این مهلت آنها با بخشنامه جدید دولت امکان واردات نخواهند داشت.

اما سوال اینجا آیا امروز تمام مشکلات کشور برطرف شده و فقط سهم 5 درصدی واردات خودرو ساماندهی نشده است؟ انجمن واردکنندگان به جد پیگیر این موضوع است تا این تصمیم منطقی برای این مشکل اتخاذ شود.

اخیرا هیئت وزیران در جلسه 20 اسفند ماه 96 در قالب اصلاحیه آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو حذف غیر نمایندگی‌های خودرو را به وزارت اقتصاد و وزارت صنعت ابلاغ کرد.

در تصویب‌نامه هیات وزیران آمده است:

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و به‌ استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی در اصلاحیه آیین‌نامه ضوابط فنی واردات خودرو تصویب کرد:

1 ــ در ماده 13 الحاقی عبارت «و تعمیرگاه مجاز، تامین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش» پیش از عبارت «و همچنین» الحاق می‌شود.

2 ــ تبصره 1 ماده 13 حذف و عنوان تبصره‌های 2 و 3 به تبصره‌های یک و دو اصلاح می‌شود.

در تبصره 1 ماده 13 «واردات خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی» عنوان شده که با اصلاحیه هیئت وزیران فقط نمایندگی‌های رسمی امکان واردات خودرو را پیدا می‌کنند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند