علت تنوع و اختلاف در قیمت بلوک سیمانی سبک چیست؟

علت تنوع و اختلاف در قیمت بلوک سیمانی سبک چیست؟

افزایش قیمت مصالح پایه بلوک‌سازی نظیر، سیمان، پوکه معدنی، ماسه و همچنین هزینه‌های تعمیرات دستگاه‌های خط تولید، دستمزد کارگر و حمل‌ونقل نیز، باعث افزایش قیمت بلوک سیمانی می‌شود.

قیمت روز بلوک سیمانی

قیمت بلوک سیمانی متاثر از قیمت سیمان و قیمت سنگدانه‌هاست و البته تاثیر حقوق کارگران و حامل‌های انرژی را هم نمی‌توان نادیده گرفت. به طور کلی افزایش قیمت سیمان بر روی قیمت مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده ساختمان‌ها تاثیر به‌سزایی دارد. مواد معدنی مانند پوکه معدنی نیز به صورت مستقیم بر روی قیمت بلوک پوکه‌ای تاثیر می‌گذارد.

بنابراین می‌توان گفت افزایش قیمت مصالح پایه بلوک‌سازی نظیر، سیمان، پوکه معدنی، ماسه و همچنین هزینه‌های تعمیرات دستگاه‌های خط تولید، دستمزد کارگر و حمل‌ونقل نیز، باعث افزایش قیمت بلوک سیمانی می‌شود.

بلوک سیمانی نیز جزء مصالح ساختمانی است که به عنوان جدا کننده‌ی فضاها در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلوک سیمانی که در اصل از ترکیب شن و ماسه و سیمان پرتلند و آب تهیه می‌شود جزء مصالح مصنوعی ساختمانی است که در ساخت دیوار و سقف کاربرد بسیاری دارد.

بلوک سیمانی در سایز و اندازه‌های مختلف موجود است که اندازه آن ارتباط مستقیم با میزان بتن مصرفی در ساخت آن دارد.

بلوک سیمانی جزء مصالح ساختمانی پرمصرف است که در دیوارهای باربر و غیر باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلوک سیمانی ساده و استاندارد باید مستطیل شکل و کاملا سالم و بدون نقض بوده و سطوح آن به گونه‌ای باشد که ملات مورد استفاده به راحتی به آن بچسبد.

بلوک سیمانی دارای انواع مختلف است، مانند: بلوک سیمانی سبک، بلوک سیمانی سنگین و غیره.حاشیه سود کارگاه‌های بلوک‌زنی و کارخانه‌های تولید بلوک سیمانی بسیار محدود می‌باشد، بنابراین افزایش قیمت هر یک از عوامل تاثیرگذار بر تولید بلوک بتنی خیلی سریع روی قیمت فروش بلوک سیمانی تاثیر می‌گذارد.

هزینه تولید بلوک سیمانی

بلوک سیمانی یکی از پرکاربردترین نوع مصالح ساختمانی در ساخت‌وساز می‌باشد. بلوک سبک یا همان بلوک پوکه‌ای از جدیدترین وپرکاربردترین نوع بلوک بتنی می‌باشد که ویژگی‌های برتر زیادی نسبت به بلوک‌های ساختمانی قدیمی، مانند سفال و… دارد. همه بلوک‌های سیمانی از سیمان به عنوان مصالح ثابت و اصلی استفاده می‌کنند.

دیگر مصالح می‌توانند ماسه، پوکه معدنی، پرلیت و لیکا باشند که هرکدام ویژگی‌های خود را دارا می‌باشند. از لحاظ ظاهری بلوک‌های سیمانی می‌بایست صاف و بدون شکستگی باشند و به گونه‌ای باشند که اندود و ملات براحتی به آن بچسبند.در ادامه هزینه‌ی تولید بلوک ۲۰*۴۰ ماسه‌ای با قالب معمولی که در دیوارکشی باغ‌ها استفاده می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

هزینه‌های جاری تولید بلوک سیمانی

برای ساخت بلوک سیمانی استاندارد، مصالح  و ابزارآلات مختلفی می‌توان معرفی کرد. داشتن مکان مناسب و تجهیزات خط تولید اتوماتیک اساس راه‌اندازی کارخانه بلوک‌زنی می‌باشد.

فراهم کردن مکان و تجهیزات کارگاه بلوک‌زنی گام اول و مهم است که مستلزم هزینه می‌باشد و این هزینه در شهرهای مختلف با یکدیگر فرق می‌کند.

قیمت آب، برق، گازوئیل و حامل‌های انرژی نیز از موارد تاثیرگذار در قیمت بلوک سبک سیمانی می‌باشند.

بلوک‌های ته پر عموما باربر نیستند، پس خیلی محکم بودن آنها اهمیت ندارد، ولی باید انقدر استحکام داشته باشند که موقع دپو و بارگیری نشکنند. البته بلوک استاندارد باید حداقلی از مقاومت فشاری را داشته باشد. از هر پاکت سیمان (ساوه) برای بلوک ۴۰*۲۰ غیر باربر (ته پر) حداکثر باید ۴۰ بلوک تولید شود.

تولید هر کالایی به تابع هزینه آن مربوط می‌شود و تابع هزینه بلوک هم به صورت زیر است:

 • پارامترهای موثر در تولید بلوک سیمانی
 • هزینه سیمان برای تولید یک بلوک
 • هزینه مواد اولیه بجز سیمان
 • دستمزد کارگر برای تولید یک بلوک
 • هزینه آب و برق
 • ضریب اطمینان

سیمان

تولید بلوک به دو نوع قیمت تقسیم می‌شود:

 • خرید فله سیمان
 • خرید پاکتی سیمان
 • مواد اولیه به‌جز سیمان

در بلوک‌های سنگین و ماسه‌ای، ماسه صفر – هشت شکسته و در بلوک‌های سبک پوکه معدنی یا سایر سبک دانه‌ها به عنوان ماده اولیه اصلی در تولید بلوک سبک به کار برده می‌شوند.

ترکیبات ساخت بلوک سیمانی عبارتند از: آب، سیمان، مصالح سنگی و مواد افزودنی. معمولا برای ساخت بلوک سیمانی از سیمان پرتلند استفاده می‌کنند. زیرا به گیرش تسریع می‌بخشد. در برخی موارد از سیمان روباره‌ای، سیمان آلومینیومی و سیمان پرتلند ضد سولفات نیز استفاده می‌شود. در ادامه به مواد افزودنی که به ملات اضافه می‌شود نیز اشاره می‌کنیم:

• مواد رنگی برای تولید بلوک‌های رنگی
• مواد زودگیرنده که برای تسریع در گیرش بتن و مقاومت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• مواد حباب‌ساز: این مواد مقاومت بلوک را در برابر آب و سرما افزایش می‌دهد.
• مواد کف‌ساز که تولید کننده گاز نیز می‌باشد و برای تولید بتن اسفنجی و سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• مواد روان کننده که کنترل کننده گیرش بتن و تقلیل دهنده رطوبت بتن نیز می‌باشد.

تاثیر قیمت پوکه بر قیمت بلوک سیمانی

پوکه معدنی یکی از افزودنی‌های معدنی پرکاربرد در ساخت بلوک‌های سیمانی سبک می‌باشد که در سال‌های اخیر جایگزین ماسه در بلوک سیمانی سنگین شده است. معادن پوکه معدنی در کشور ما، عمدتا در بستان آباد تبریز قرار دارند. به همین دلیل اکثر خریداران پوکه معدنی و بلوک سیمانی پوکه‌ای، ابتدا از فروشندگان این خطه قیمت می‌گیرند و معمولا خرید می‌کنند.

فروش این ماده معدنی سفید به صورت بار یک دستگاه می‌باشد، یعنی قیمت پوکه برای یک دستگاه شش چرخ، ده چرخ و تریلی محاسبه می‌شود. با توجه به این که بیشترین مواد به‌کار رفته در بلوک پوکه‌ای، همین ماده معدنی می‌باشد، افزایش قیمت پوکه معدنی و کرایه حمل پوکه نیز در قیمت بلوک سبک پوکه‌ای تاثیر فراوانی دارد.

اجرت تولید یک بلوک

دستمزد کارگر برای تولید هر بلوک در شهر‌های مختلف متفاوت است.

هزینه بارگیری و حمل و نقل به عهده خریدار می‌باشد، نه تولید کننده.

هزینه دپو (انبارکردن) و آبیاری به عهده تولید کننده می‌باشد که باید در نظر گرفته شود.

اگر فروش زیاد شود و جای تولید هم زیاد باشد، به دپو احتیاجی نیست.

اختلاط

با توجه به تفاوت‎‌هایی که در روش‌های ساخت بلوک سیمانی وجود دارد، اختلاط مصالح در این روش‌ها نیز تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

اختلاط در روش قالب درجا یا ویبره‌ای: اختلاط در این روش به گونه‌ای‌ست که در هر متر مکعب سیمان تیپ ۲ به میزان ۳۵۰ کیلوگرم به اضافه سنگدانه با قطر بیشینه ۱۰ میلی متر همراه با ۵ درصد وزنی سیمان فوق روان کننده، میکروسیلیس و آب به میزانی که اسلامپ بین ۶ تا ۱۰ سانتی‌متر باشد. به علت جذب بالای آب در این روش، مقاومت بلوک سیمانی کاهش می‌یابد. به همین دلیل از روان کننده استفاده می‌شود.

اختلاط در پرس خشک: با توجه به اینکه لایه زیره بلوک سیمانی تحت شرایط جوی و تخریب محیطی قرار نمی‌گیرد، نحوه اختلاط مصالح در لایه زیره و رویه متفاوت می‌باشد. در اختلاط لایه زیره از ترکیب ۳۵۰ کیلوگرم سیمان تیپ هر متر مکعب همراه با سنگدانه با قطر بیشی از ۶ میلی‌متر استفاده می‌شود و رطوبت کل مصالح حداکثر ۸ درصد می‌باشد. این در حالی ست که اختلاط در لایه رویه به صورت ۳۵۰ کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب از حجم مصالح به اضافه سنگدانه پایه آهکی با قطر بیشینه ۱ میلی متر و پودر سنگ پایه آهکی و میکروسیلیس و آب آشامیدنی تا حدی که اسلامپ بتن ریزشی نشود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اختلاط در پرس تر: اختلاط در پرس تر به گونه‌ای‌ست که در هر متر مکعب ۳۵۰ کیلوگرم سیمان و بقیه حجم سنگدانه با قطر ۱۰ تا ۲۵ میلی متر و آب به میزانی که اسلامپ بالای ۱۶ سانتی متر شود تشکیل می‌شود، وجود دارد.همچنین می‌توان به میزان ۵ تا ۷ درصد از سیمان مصرفی را حذف کرده و پودر سنگ پایه آهکی را جایگزین آن کرد.

عمل‌آوری

طی فرایند عمل‌آوری می‌توان از افت رطوبت بتن جلوگیری و دمای مناسب برای بتن را حفظ کرد. این کار موجب استقامت در برابر یخ زدگی و نفوذ پذیری می‌شود. عمل آوری را می توان به سه روش آب دهی مستقیم، عایق‌بندی و عمل‌آوری با بخار انجام داد که در ادامه به این سه روش می‌پردازیم:

آب‌دهی مستقیم

در صورتی که احتمال یخ‌زدگی وجود نداشته باشد می‌توان از این روش استفاده کرد. در این روش آب، به گونه‌ای که سطح بتنی دچار فرسایش نشود، دائما بر روی سطوح پاشیده می‌شود. همچنین می‌توان برای آب پاشی از اسپری استفاده کرد. دمای آب نباید بالاتر از ۲۳ درجه سانتی‌گراد باشد. نکته قابل توجه دیگر این است که با توجه به نوع قطعه بتنی مدت زمان آبپاشی متفاوت می‌باشد.

هزینه برق برای یک بلوک

هزینه برق مصرفی جهت تولید بلوک سیمانی وابسته به دستگاه و ماشین آلات تولید بلوک سیمانی است.

هزینه آب

معمولا هر بلوک برای اختلاط با بتن حدود ۱٫۵ لیتر آب آزاد لازم دارد.

هر بلوک برای آبیاری شدن ، در هر روز و در سه نوبت آبیاری حدود ۳ لیتر آب لازم دارد.

حداقل زمان آبیاری بتن قبل از بارگیری به صورت تجربی و به صرفه سه روز است.

هر روز ۳ لیتر آب باید هزینه شود، در نتیجه ۹ لیتر آب برای آبیاری و ۱٫۵ لیتر آب برای اختلاط مصرف شده است.

در مجموع ۱۰٫۵ لیتر آب مصرف شده است.

ضریب اطمینان

ضریب اطمینان شامل پرتی ملات و شکستگی مصالح ساختمان می‌باشد که با توجه به تکنولوژی ساخت مصالح این ضریب می‌تواند متفاوت باشد.

روند افزایش قیمت مصالح و ساختمان

پارامترهای بسیار زیادی در قیمت تمام شده ساختمان‌ها دخیل هستند و بازار معاملات مسکن همیشه پیچیدگی‌های خاص خودش را به همراه داشته و تا گاهی غیرقابل پیش بینی می‌باشد. مهندس محمد شاهوردی در پاسخ به این سوال که با توجه به روند فعلی بازار و نوسان قیمت مصالح ساختمانی آیا تا پایان سال بر هزینه ساخت مسکن افزوده خواهد شد؟ اظهار کرد: با توجه به تورمی که پیش‌بینی می‌شود باید گفت تا پایان سال به حتم بر هزینه ساخت افزوده خواهد شد.

شاهوردی در مورد میزان افزایش قیمت مسکن در سال آینده عنوان کرد: بنده روند پنج تا ده درصد افزایش قیمت در ماه را تا پایان سال قطعی می‌دانم. اما جهش اصلی در بهار سال آینده خواهد بود که جهش بسیار بالایی خواهد بود.

نحوه ساخت بلوک سیمانی

نحوه ساخت بلوک سیمانی به دو روش سنتی و پرسی تولید می‌شوند.

روش سنتی

در این روش بتن و مواد افزودنی را در قالب ریخته و پس از گذشت زمان مقرر که گیرش بلوک صورت می‌گیرد آن را از قالب خارج می‌کنیم. استفاده از مواد افزودنی، روان کننده، ضد یخ بتن و حباب‌ساز موجب افزایش و طول عمر بلوک می‌شود. همچنین می‌توان برای افزایش دوام در این روش میزان آب را به نسبت سیمان پایین آورد.

روش قالب درجا یا ویبره‌ای نمونه‌ای از روش سنتی به شمار می‌رود. در این روش بتن به صورت دستی در قالب‌ها ریخته شده و پس از قرار گرفتن بر روی نوار نقاله میز ویبره منتقل می‌شود. مدت زمانی که ویبره بر بلوک‌‌ها اعمال می‌شود می‌بایست به گونه‌ای باشد که آب بتن روی قالب را نپوشاند زیرا این امر موجب کاهش مقاوت و دوام بلوک سیمانی می‌شود.

روش پرسی

روش پرسی خود به دو روش پرس خشک و پرس تر تقسیم می‌شود:

روش پرس خشک

در روش پرس خشک دستگاه به صورت دو لایه‌ای عمل می‌کند که یکی از این لایه‌ها زیره و دیگری رویه نام دارد. می‌توان بلوک‌ها را به صورت یک لایه نیز تولید کرد اما تولید بلوک دو لایه مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. ابتدا لایه زیر هدر قالب ریخته شده و فشار ۱۰ تنی کوتاهی بر آن اعمال می‌شود. سپس لایه رویه در قالب ریخته شده و فشار ۱۰ تنی و ویبره به مدت طولانی بر روی بلوک سیمانی اعمال می‌شود. در این روش میزان آب، اختلاط و زمان ویبره و پرس کمتر است و این امر موجب می‌شود بلوک سطح یکپارچه‌ای نداشته باشد. بنابراین مقاومت این نوع بلوک‌ها در سرما کاهش می‌یابد.

از مزایای این روش می‌توان به تولید انبوه این بلوک‌های سیمانی به صورت همزمان و صرفه‌جویی در مصرف رنگ اشاره کرد. برای رنگ کردن این بلوک‌ها تنها کافی‌ست که رنگ را به لایه رویه اضافه کنید تا در آینده نیازی به رنگ کردن بلوک‌ها نباشد.

روش پرس تر

روش پرس تر نسبت به سایر روش‌های دیگر ساخت بلوک سیمانی، مناسب‌ترین روش به شمار می‌رود. بتن می‌بایست با اسلامپ ریزشی در قالب ریخته شود. و سپس پرس شود، بهتر است فشار پرس ۵۰۰ تن باشد، همزمان در قسمت وکیوم دستگاه ۷۰ درصد از آب بتن کشیده می‌شود و از قالب خارج می‌شود. ریزشی بودن اسلامپ موجب می‌شود دوغابی سطح بلوک سیمانی را بپوشاند. این دوغاب موجب استقامت بتن در سرما و پوشیده شدن فرج ها در بلوک شود. بلوک‌های تر را می‌توان به عنوان مقاوم‌ترین بلوک شناخت.

از مزایای بلوک‌های سیمانی که به روش پرس تر ساخته می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• ظاهر بسیار صاف و یکنواخت بدون هیچ‌گونه خلل و فرج
• دوام و استقامت بالا به خصوص در نواحی سرد سیر
• کیفیت بالای آنها
• دارا بودن تمامی استانداردها برای بلوک‌های سیمانی
• مقاومت در برابر سایش
• جذب آب بسیار پایین
• مقاومت بالا در برابر نفوذ یون کلر و حملات سولفاتی
• مقاومت در برابر ضربه و فشار

مزایای استفاده از بلوک سبک

مشخصات‌ بلوک‌ استاندارد تولید شده در کارگاه بلوک‌زنی سیمانی سبک

۱٫ عایق حرارت و صدا می‌باشد

۲٫ پایداری در مقابله با زلزله

۳٫ دوام بسیار و وزن ناچیز

۴٫ افزایش سرعت اجرا، سهولت در حمل‌ونقل، قابل برش و شکل‌پذیر

۵٫ مقاوم نفوذ و رطوبت آب

۶٫ همخوانی با دیگر مصالح ساختمانی

۷٫عایق حرارتی و کم کردن مصرف انرژی در ساختمان

۸٫مقاومت در مقابل نم و صدا به جهت مصرف فوم – مقاوم در مقابل زلزله

۹٫کاهش قابل توجه وزن سازه -سازگاری با محیط‌زیست- پایداری فشاری بالا

۱۰٫عدم استفاده از سوخت‌های فسیلی در فرآیند فرآوری برپایی مزیت نسبی برای ساختمان‌های ساخته ‌شده با این محصول

۱۱٫ سازگار با محیط‌زیست

۱۲٫ مقاوم آتش

میزان استفاده از بلوک سیمانی در پروژه‌های ساختمانی

در واقع، در اکثر پروژه‌های ساختمانی با توصیه مهندسین ساختمان، به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالا، به‌صورت کاملا فراگیر و تثبیت شده از این محصول استفاده می‌کنند.

بلوک سبک سیمانی مخلوط سیمان، پوکه معدنی و آب است که در میکسر ملات تولید می‌شود و در دستگاه‌های اتوماتیک جدید تولید و پرس می‌شود، سپس به اتاق بخار جهت خشک شدن فرستاده می‌شود.

بلوک استاندارد سبک، از با صرفه‌‌ترین و اصلی‌ترین مصالح ساختمانی است. بلوک استاندارد از ترکیب سیمان، پوکه معدنی یا ماسه‌ی ریزدانه و حباب‌های هوا با‌ اندازه‌های مختلف فرآوری می‌گردد. بلوک‌‌ استاندارد سبک به‌ عنوان جایگزین اجر (خشت) با مزیت‌های بالا شده است.

بلوک استاندارد عمدتاً برای دیوارهای غیر باربر و به‌عنوان پرکننده در کف‌سازی و شیب‌بندی ساختمان‌ها قابل‌ بهره‌گیری است.

فناوری تولید بلوک استاندارد سبک در کارخانه بلوک‌زنی از تکنولوژی‌های جدید در فرآوری ساختمان‌ها است.

دیوار چینی با بلوک سبک

روش دیوارچینی با بلوک سبک سیمانی  بسیار آسان بوده و مانند دیوارچینی با مصالح بنائی می‌باشد. بر این اساس تمامی عملیات بنایی با بلوک سبک ، بر پایه مشخصات و ضوابط مندرج در نشریه‌های ۱۰۰ و ۵۵ دفتر تدوین ضوابط و معیارهای فنی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و نیز استاندارد شماره ۷۷۸۲ موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران صورت می‌گیرد. سایر آیین‌های مرتبط با نحوه اجرای درست من‌جمله آیین‌نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران نیز باید رعایت گردند.

جهت استفاده از بلوک‌های سبک تک سامان پس از آماده‌سازی سطح و تراز کار با ریختن یک لایه ملات ماسه و سیمان (حداقل ۲۵۰ کیلوگرم سیمان در هر مترمکعب ملات) به ضخامت حداکثر ۲.۵ سانتی‌متر، در روی سطح کار اولین رگ بلوک‌ها روی ملات قرار داده می‌شود، سپس با ملات ریزی حداکثر به ضخامت ۱.۵ سانتی‌متر، اقدام به چیدن رگ‌های بعدی می‌گردد.

انواع بلوک سبک

مطابق استاندارد بلوک‌های سبک به چهار رده دسته می‌شوند:

 بلوک سیمانی سبک ردیف یک: چگالی این گونه بلوک پس از خشک شدن در گرمخانه، در محدوده ۵۰۰- ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سبک رده دو: چگالی این گونه بلوک پس از خشک شدن در گرمخانه، در محدوده ۷۰۰- ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سبک ردیف سه: چگالی این گونه بلوک پس از خشک شدن در گرمخانه، درمحدوده ۱۰۰۰- ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

بلوک سیمانی سبک رده چهار: چگالی این گونه بلوک پس از خشک شدن در گرمخانه، در محدوده ۱۷۰۰-۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

انواع بلوک پوکه‌ای

بلوک سبک معدنی از مخلوط کردن آب، سیمان و پوکه معدنی تولید می‌شود. پوکه معدنی همان طور که از نامش پیداست، نوعی پوکه است که از معدن استخراج می‌شود و همان خاکستر مواد آتشفشانی می‌باشد. پوکه معدنی در بخش‌های شمالی کشور به میزان زیادی وجود دارد و به همین دلیل است که این نوع بلوک‌ها قیمت مناسبی دارند. پوکه معدنی قروه و پوکه معدنی تبریز دو نمونه از رایج‌ترین پوکه‌های معدنی موجود در ایران می‌باشند.

بلوک سبک صنعتی که به آن بلوک پوکه‌ای نیز می‌گویند معمولا از ترکیب سیمان عیار ۳۵۰ و این دو نوع پوکه به میزان و نسبت‌های مشخص تولید می‌شوند. این نوع بلوک با توجه به نیاز شما و نوع دیواری که قصد ساخت آن را دارید، در ابعاد و سایزهای مختلف و در دو نوع سه جداره و چهار جداره تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

از مزایای بلوک معدنی می‌توان به کاهش وزن ساختمان و عایق صوتی و حرارتی بودن آن اشاره کرد. این بلوک‌ها دارای دو نوع توپر و سوراخ‌دار هستند.

انواع پوکه

از انواع پوکه معدنی و مصنوعی در تولید بلوک سبک می‌توان استفاده کرد.

 • پومیس
 • لیکا
 • سیلیس
 • اسکوریا
 • پرلیت

جهت بررسی ویژگی‌ها و خرید بلوک سبک کارا به وب‌سایت این شرکت مراجعه و یا با شماره های ذیل تماس بگیرید

karablock.ir

تلفن دفتر فروش بلوک سیمانی کارا: ۲۲۳۸۶۳۳۷-۰۲۱   

همراه بلوک سبک کارا: ۰۹۱۲۱۰۷۴۵۳۷

 

 

*تجارت‌نیوز مسئولیتی در برابر صحت مطالب تبلیغاتی ندارد و راستی‌آزمایی محتوای تبلیغ بر عهده مخاطب می‌باشد*

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند