قیمت عجیب پروازهای تهران-نجف / قیمت بلیت اربعین اعلام شد

بلیط هواپیما قشم چارتر بخریم یا سیستمی؟

میراکبر رضوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه پروازهای اربعین از ۲۰ تا ۳۱ شهریور انجام می شود، گفت: هیچ شرکت هواپیمایی یا آژانس مسافرتی حق ندارد حتی یک ریال بالاتر از قیمت مصوب ۶ میلیون تومان، بلیت اربعین بفروشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت پروازهای تهران-نجف چقدر است؟

به نقل از دنیای اقتصاد، دولت به صورت دستوری رقم ۶ میلیون تومان را برای پرواز میان تهران و نجف اعلام کرده‌است.

این رقم را رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بیان کرده‌است. با این حال همین قیمت هم با اعتراض دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی مواجه شده‌است.

قطعاً عجیب است، ولی امروز صبح پروازی از تهران به سمت نجف انجام خواهد شد که قیمت هر بلیت آن چیزی نزدیک به ۵۸ میلیون تومان است.

این در حالی است که برای مسافت دورتری مانند سفر از تهران به فرانکفورت، با همان ایرلاین و در همین روز، قیمت کمتر از ۱۸ میلیون تومان خواهد بود.

اکنون کسی که بخواهد برای انجام مناسک آیینی و حفظ سنت‌های دینی و پاسداشت شعائر مذهبی، به زیارت عتبات عالیات برود، گاهی با قیمت‌هایی مواجه می‌شود که در هیچ سفر متداول خارجی، با آن روبه‌رو نخواهد شد.

تفاوت معنادار میان قیمت بلیت سفر هوایی از تهران به مقصد نجف، با قیمت سفر هوایی به مقصد کشورهای دیگر، از جنس همان سؤال‌هایی است که درباره حجاب نیز مطرح شده‌است.

قیمت بلیت پرواز اربعین

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه پروازهای اربعین از ۲۰ تا ۳۱ شهریور انجام می شود، گفت: هیچ شرکت هواپیمایی یا آژانس مسافرتی حق ندارد حتی یک ریال بالاتر از قیمت مصوب ۶ میلیون تومان، بلیت اربعین بفروشد.
میراکبر رضوی در گفتگو با برنامه صبح و گفتگوی رادیو با تکذیب قیمت ۵۸ میلیون تومانی بلیت پرواز تهران – نجف افزود: ما به عنوان مجموعه ناظر و بحث حاکمیتی بر ایرلاین ها و مجموعه هواپیمایی کشوری و در کنار اصحاب رسانه وظیفه بزرگی داریم که دغدغه ذهنی این اوضاع اقتصادی کشور را به حداقل برسانیم و مشکلاتشان را بایک سری تیترهایی که بعضی ها کمی غیرآگاهانه این کار را می کنند کاهش دهیم.

وی افزود: چند ماه پیش بحث قیمت ها و کف و سقف قیمت مطرح شد چون سفر عتبات از دغدغه های هموطنان است و انشاالله روزهای آینده عازم خواهند شد. یک قیمت در سایت انجمن شرکت های هواپیمایی است که خود سازمان هواپیمایی اعلام کرده هیچ شرکت، آژانس و سایت اینترنتی اجازه ندارد حتی یک ریال از آن قیمت بالاتر بفروشد و اگر این اتفاق بیافتد با مجموعه فروشنده مسلما برخورد خواهد شد.

رضوی افزود: چنین فروش هایی قطعا تخلف است که نهاد نظارتی وجود دارد و وظیفه ما هم این است و خود مردم هم به عنوان کسانی که خدمت می گیرند باید به ما اطلاع دهند اما غیر از آن خود سازمان هواپیمایی کشوری بصورت لحظه ای در کنار مردم است و حتی روابط عمومی حضور پیدا می کنند در فرودگاهها و با مردم صحبت می کنند که به کجا سفر می کنید؟ و ما قیمت را مقایسه می کنیم و اگر ببینیم شرکت یا موسسه ای گرانفروشی کرده حق مسافر را برمی گردانیم.

وی افزود: پس از پروازهای حج، از همان لحظه دغدغه ما عملیات و سفر اربعین بود و جلسات مختلفی هم تشکیل شد اولین جلسه رسمی برای این موضوع چند روز پیش در نشست هماهنگی پروازهای اربعین انجام شد و انشاالله از ۲۰ شهریور این سفرها آغاز و تا ۳۱ شهریور پایان می یابد. قیمت سفر هوایی عتبات ۶ میلیون تومان است و تاکید شد فروش چارتری پرواز عتبات ممنوع، و فقط سایت شرکت های هواپیمایی امکان فروش بلیت عتبات را دارند یعنی حتی سایت های اینترنتی مجاز که الان فعالیت می کنند مجاز به این فروش نیستند و ممنوع است و فقط شرکت های هواپیمایی وارد سایت می شوند و ما الان منتظریم شرکت های هواپیمایی اعلام آمادگی کنند که برای عتبات کدام یک از شرکت ها قرار است پروازهایشان را در اختیار بگذارند و باید برنامه ریزی شود .

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری افزود: ما سه موضوع داریم که کمی ما را دچار دغدغه می کند یکی گرمای هوا، دوم گرد و غبار و سوم همزمانی اربعین با اوج و پیک پایان سفرهای تابستانی است که داریم برنامه ریزی می کنیم و اگر الان وارد سایت های اینترنتی شوید که هنوز زمان سفرهای اربعین نرسیده بعضی روزها اگر دقت کنید مثلا مسیر تهران به نجف می توانید با ۲ میلیون تومان بلیت تهیه کنید یا برگشتش زیر دو میلیون تومان یعنی پایین تر از نرخ اعلامی است و در پروازهای داخلی هم همین طور است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند