ایران بروکر
خبر مهم : بنزین ۸۰۰۰ تومانی واقعیت دارد؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت ماسک 39 برابر نرخ مصوب! / بازار سیاه ژل ضدعفونی و ماسک / عبارت «ناموجود» در فروشگاه‌های آنلاین

تجارت نیوز

قیمت مصوب ماسک فقط 410 تک تومان است اما با  شیوع کرونا در ایران، برخی داروخانه‌های تهران ماسک‌های ساده را تا 16 هزار تومان می‌فروشند. در واقع قیمت هر عدد ماسک به حدود 39 برابر نرخ واقعی‌اش فروخته می‌شود. البته آن هم به شرطی که موفق شوید داروخانه‌ای را پیدا کنید که ماسک داشته باشد.

مریم شکرانی: از ماسک گذشته ژل‌های ضدعفونی دست هم کمیاب شده‌اند. ژل‌هایی که تا قبل از این با قیمت 15 تا 17 هزار تومان فروخته می‌شدند، قیمت‌شان در داروخانه‌ها تا 40 هزار تومان رسیده است اما نرخ ژل در بازار سیاه تا 90 هزار تومان می‌رسد و کاسبانی که موفق شده‌اند ژل‌ها را از داروخانه‌ها خریداری کنند آن را در سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور تا قیمت 90 هزار تومان برای فروش گذاشته‌اند.

ژل ضدعفونی و ماسک در تهران کمیاب شد

به گفته تجارت‌نیوز، برخلاف گفته‌های مسئولان وزارت بهداشت پیدا کردن ماسک و ژل ضدعفونی دست در داروخانه‌های تهران کار ساده‌ای نیست.برخی داروخانه‌های سلسبیل تهران به مشتریان می‌گویند که ماسک و ژل ضدعفونی را تمام کرده‌اند و فقط بطری‌های دو یا چهار لیتری الکل 70 درصد و ساولن دارند. وضعیت تامین مواد ضدعفونی در این منطقه به شرایطی رسیده است که مردم به خریدن بتادین هم رضایت داده‌اند.

داروخانه‌های منطقه آزادی اما به صورت تک و توک ماسک عرضه می‌کنند و البته قیمت هر ماسک ساده در این منطقه بین 15 تا 16 هزار تومان است. داروخانه‌داران در پاسخ به اعتراض مردم می‌گویند که ماسک را فقط با 1000 تومان سود می‌فروشند و آنها هم کالا را از توزیع کنندگان گران می‌خرند.

به جز ماسک ژل‌های ضدعفونی دست در داروخانه‌ها کمیاب شده است و داروخانه‌داران به مشتریان می‌گویند که یکی- دو ساعت دیگر مراجعه کنند تا در صورت تامین از انبار، ژل بفروشند.

کالاهایی ضدعفونی که در داروخانه‌ها موجود است، منحصر به بطری‌های الکل مایع و بتادین و ساولن می‌شود. هر بطری دو لیتری الکل 70 درصد در داروخانه‌های غرب تهران بین 50 تا 60 هزار تومان است و قیمت یک بطری بتادین به حدود دو تا سه برابر گذشته یعنی بین 30 تا 35 هزار تومان رسیده است.

الکل 1

توقف فروش در فروشگاه‌های آنلاین؟

در این میان فروشگاه‌های آنلاین هم فروش ماسک و ژل ضدعفونی را متوقف کرده‌اند و به عنوان مثال دیجی کالا برای این اقلام عبارت «ناموجود» را درج کرده است. در سایت دیوار هم بازار سیاه فروش ژل ضدعفونی راه افتاده است و ژل‌های دست که در صورت موجودی در داروخانه‌ها حداکثر تا 40 هزار تومان فروخته می‌شود در سایت دیوار تا 90 هزار تومان فروخته می‌شود. البته بازار سیاه فروش ژل و ماسک به فضای مجازی محدود نمی‌شود و دستفروشان سر چهارراه‌ها و حتی در پمپ‌های بنزین تهران ژل‌های ضدعفونی دست توسط دستفروشان عرضه می‌شود.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که سازمان غذا و دارو به رسانه‌ها اعلام کرده است که روزانه یک‌و‌نیم میلیون عدد ماسک در کشور توزیع می‌شود. با این حال به نظر می‌رسد که ماسک‌های توزیعی از کانال‌هایی غیرشفاف به بازار سیاه می‌رسد.

نظرات