قیمت مرغ در بازار

قیمت مرغ در بازار

آخرین به‌روزرسانی: ۲۴ آذر ۱۳۹۷

بر اساس جدیدترین نرخ‌‌ها، متوسط قیمت مرغ از سوی مرکز آمار به ازای هر کیلو ۱۰ هزار و ۳۹۰ تومان و متوسط قیمت مرغ در تهران از سوی بانک مرکزی ۱۱ هزار تومان اعلام شده است.

منبع قیمت: مرکز آمار و بانک مرکزی

تغییرات قیمت مرغ در بازار

گوشت مرغ جایگاه خاصی در سبد کالایی ایرانیان دارد. در صنعت دام و طیور کشور بیش از دو میلیون تن گوشت مرغ در سال تولید و مصرف می‌شود. هرگونه نوسانی اثر بزرگی بر روی این صنعت دارد.

به دلیل قیمت بالای گوشت قرمز، از گوشت مرغ به عنوان جایگزین به‌ویژه در میان دهک‌های پایین جامعه استفاده می‌شود.

تغییر قیمت مرغ هم خانوارها و هم مرغداران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قیمت مرغ در پاییز سال گذشته در محدود شش هزار تومان تا هفت هزار تومان قرار داشت و با نوسان‌های جزئی قیمت تا پایان سال ۱۳۹۶ در همان محدوده قیمتی باقی ماند.

در بهار سال جاری قیمت مرغ روند نزولی به خود گرفت و از هر کیلو ۸۲۰۰ تومان در فرودین‌ماه به حدود ۷۴۰۰ تومان در خردادماه رسید و همین مسئله با اعترض شدید مرغداران همراه شد.

با متعادل شدن قیمت مرغ به یکباره از تیرماه سال جاری قیمت این کالا روند صعودی به خود گرفت.

افزایش قیمت مرغ در تابستان سال جاری به دلیل گران شدن ذرت و کنجاله سویا بود که تغذیه مرغ از این محل است.

در مجموع قیمت مرغ از پاییز سال گذشته تا پاییز امسال حدود سه هزار تومان افزایش یافته، به طوری که هر کیلو گوشت مرغ در آبان‌ماه سال جاری به بیش از ۱۰ هزار تومان رسیده است.

متوسط قیمت مرغ در مناطق شهری کشور از سوی مرکز آمار به صورت ماهانه و متوسط قیمت مرغ در تهران از سوی بانک مرکزی به صورت هفتگی اعلام می‌شود.

جدیدترین قیمت مرغ در بازار تهران و مناطق شهری کشور را در این مقاله پیگیری کنید.

نمودار تغییرات قیمت مرغ

بر اساس آخرین نرخ‌‌های مرکز آمار در آبان‌ماه سال جاری متوسط قیمت هر کیلو گوشت مرغ در سطح شهرهای کشور با ۴۹٫۱ درصد افزایش در مقایسه با آبان‌ماه سال گذشته به ۱۰ هزار و ۳۹۰ تومان رسیده است.

قیمت مرغ در بازار

همچنین بانک مرکزی در هفته منتهی به شانزدهم آذرماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر کیلو گوشت مرغ را در سطح شهر تهران ۱۱ هزار تومان اعلام کرده که قیمت آن نسبت به دوره مشابه ماه قبل ۷.۶ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۴.۱ درصد افزایش یافته است.

قیمت مرغ در بازار

این نرخ‌ها هر هفته به‌روز‌رسانی می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید