رئیس سازمان چای خبر داد

قیمت چای ایرانی در کورس با چای خارجی

قیمت چای ایرانی در کورس با چای خارجی

رئیس سازمان چای از پرداخت حدود ۵۷ درصدی مطالبات چایکاران خبر داد و گفت که با توجه به افزایش کیفیت تولید چای ایرانی بازار این محصول نیز طی سال‌های اخیر بهبود پیدا کرده و هم‌اکنون قیمت چای ایرانی در کورس رقابت با چای خارجی قرار دارد و به آن نزدیک شده است در حالی که در سال‌های گذشته این گونه نبود.

محمدولی روزبهان اظهار کرد: از ابتدای برداشت تاکنون ۶۴ هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۱۳۲ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است که تاکنون ۷۴ میلیارد تومان آن معادل حدود ۵۷ درصد پرداخت شده و مابقی مطالبات چایکاران نیز به زودی تامین و به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورت مساعد بودن شرایط جوی تولید چای در سال جاری به بیش از ۱۴۰ هزار تن خواهد رسید، افزود: کیفیت چای ایرانی طی سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده و همین عامل سبب شده تا قیمت چای ایرانی به نمونه خارجی نزدیک‌تر شود و هم‌اکنون هر کیلوگرم چای ایرانی ممتاز ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان فروخته شود که البته چای ایرانی باکیفیت پایین‌تر نیز کیلویی ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان است.

رئیس سازمان چای ادامه داد: قیمت چای خارجی نیز کیلویی ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان است اما وضعیت چای ایرانی به گونه‌ای شده که تا چای تولید داخلی با کیفیت مصرف نشود چای خارجی بازار چندانی ندارد که این مسئله نشان‌دهنده استقبال بسیار مناسب ایرانی‌ها از چای تولید داخل و باکیفیت است.

روزبهان با بیان اینکه ۶۰ درصد برگ سبز چای خریداری شده درجه یک و مابقی آن درجه دو بوده است، گفت: ۱۰۰ درصد چای ایرانی به دلیل مصرف نشدن سموم شیمیایی ارگانیک به شمار می‌ روند و اگر بخواهیم معنای واقعی ارگانیک و استانداردهای آن را در نظر بگیریم هیچ کود و سمی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد چای ایرانی تولید شده مصرف نمی‌شود و بنابراین آنها کاملا ارگانیک هستند.

وی اظهار کرد: صادرات چای ایرانی برای کشور مزیت به شمار نمی‌رود چرا که بر خلاف دیگر محصولات که تولیدهای کیفی خود را صادر می‌کنند بهترین کیفیت چای ایرانی به مصرف داخلی می‌رسد که البته سال گذشته ۱۴ هزار تن صادرات چای ایرانی داشتیم که اکثریت آن به چای سنواتی اختصاص داشت که به عنوان صادرات صنعتی و برای مصارف غیرخوراکی مانند رنگ و اسانس به آلمان و هلند صادر شد.

 

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند