اعتصاب کامیون‌داران قیمت گوجه را نجومی کرد/ سیب جایگزین گوجه می‌شود؟

قیمت گوجه

قیمت گوجه با رسیدن به نرخ ۲۵ هزار تومان به سر تیتر اخبار تبدیل شد. در حالی که رؤسای اتحادیه‌های باغداران و بارفروشان اعتصاب کامیون‌داران را عامل گرانی گوجه طی دو روز اخیر می‌دانند، دبیر کانون کامیون‌داران می‌گوید: کامیون‌داران اعتصاب نکرده‌اند، بلکه به موضوع سوخت‌رسانی و بیمه اعتراض دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوجه که معمولا در روزهای سرد سال رو به فزونی می‌گذارد، این بار با فرا رسیدن فصل بهار نجومی شد. به نظر می‌رسد اعتراض کامیون‌داران به نحوه سوخت‌رسانی، بی‌توجهی به افزایش کرایه‌ حمل و عدم تمدید بیمه‌هایشان عامل اصلی کاهش عرضه و گران‌شدن گوجه بوده است.

بررسی بازار نشان می‌دهد قیمت این محصول در روز ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ تا ۲۵ هزار تومان هم پیش رفت. در این بین انتشار بخشی از یک برنامه تلویزیونی در شبکه‌های اجنماعی گلایه بسیاری از کاربران را در پی داشت.

در این ویدئوی ۴۵ ثانیه‌ای که امروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست چرخید، کارشناس برنامه لزومی برای کشت گوجه نمی‌بیند و می‌گوید در ۱۶ سالی که خود گوجه استفاده نمی‌کند اتفاقی نیفتاد. گرچه ممکن است صحبت‌های او هدف‌دار نباشد، اما انتشار این اظهارات در روزی که قیمت گوجه در حالی رکوردشکنی است، انتقادات بسیاری را در پی داشت.

 

کامیون‌داران چگونه قیمت گوجه را بالا بردند؟

در رابطه با افزایش قیمت گوجه، بازرس اتحادیه سراسری باغداران گفت: متاسفانه در بحث حمل‌ونقل هیچ‌گونه نظارتی وجود ندارد. طی روزهای اخیر نیز کامیون‌داران با اعتصاب خود حاضر به حمل بار نبوده‌اند تا بدین شکل قیمت‌ها افزایش یابد.

مجتبی شادلو در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار کرد: عمده این بارها تولیدات گرمسیری هستند. مشکل حمل‌ونقل باعث شد که بار در محل توزیع بماند و محل‌های مصرف تهران و نقاط دیگر با کمبود مواجه باشند.

وی ادامه داد: با اینکه قیمت حمل‌ونقل بالاست، اما کامیون‌داران همچنان خواهان افزایش کرایه بار هستند. این موضوع را دولت و مسئولان حوزه سیاست‌گذاری باید سریع‌تر حل کنند. البته دولت هم وعده افزایش کرایه را در سال ۱۴۰۱ مطرح کرد، اما کم‌کاری‌ها این شرایط را به وجود آورد.

شادلو درباره میزان تولید توضیح داد: تولید روال خوبی دارد و افزایش قیمت‌ گوجه ارتباطی به کمبود تولید ندارد. با این حال اگر حمل محصولات به‌موقع نباشد، لطمه بزرگی به بازار مشاهده می‌شود. مانند آنچه امروز در بازار گوجه و خیار شاهد آن هستیم.

او همچنان تصریح کرد: مسئولان باید با سیستم حمل‌ونقل بار برخورد کنند. این نوع همکاری روال منطقی ندارد و هر سال شاهد تکرار آن هستیم. تولید همیشه سنگ زیرین آسیاب است. در حالی که کامیون‌داران همواره خواهان افزایش کرایه بار هستند، تولیدکنندگان متهم می‌شوند.

سیب جای گوجه را می‌گیرد؟

شادلو درباره ویدئوی منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نیز عنوان کرد: به نظر می‌رسد صحبت‌ها هدفمند نیست. قطعا نمی‌توان سیب را در حوزه مصرف جایگزین گوجه کرد. با این حال هر منطقه استعداد بالقوه برای تولید محصولات مختلف را دارد. به‌طور کلی نبود توازن بین عرضه و تقاضا مشکل عمومی کشور است. با اصلاح الگوی کشت می‌توان این شرایط را ساماندهی کرد. در این صورت قیمت گوجه هم تا این حد دستخوش تغییر نمی‌شود.

قیمت گوجه تا جمعه کاهش می‌یابد

رئیس اتحادیه بارفروشان نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز افزایش قیمت گوجه را صراحتاً به اعتصاب کامیون‌داران ارتباط داد.

بنابر اعلام مصطفی دارایی‌نژاد طی دو روز اخیر کامیون‌داران بار تحویل نمی‌گرفتند.

او با اشاره به کاهشی‌شدن قیمت گوجه تا پایان هفته اذعان کرد: احتمالا در دو روز آینده قیمت گوجه شکسته شود. چراکه گوجه کیلویی ۲۵ هزار تومان معنی ندارد. قیمت پایه گوجه باید ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار تومان باشد. امروز نیز گوجه ۱۵ هزار تا ۱۷ هزار تومان تحویل میدان تره‌بار می‌شد.

وی درباره علت کاهش قیمت‌ها توضیح داد: طبق مشاهدات امروز کامیون‌های بیشتری بار گرفتند که این امر می‌تواند عاملی برای کاهش قیمت گوجه باشد.

وقتی سوخت نباشد راننده حرکت نمی‌کند

دبیر کانون کامیون‌داران اما اعتصاب هم‌صنفی‌های خود را تائید نکرد و گفت: واژه اعتصاب زمانی کاربرد دارد که حداقل یک اراده‌ای پشت آن باشد.

احمد کریمی در گفتگو با تجارت‌نیوز توضیح داد: ما بارها اعلام کردیم که سوخت ناوگان ما را تامین کنید. اما این سوخت به دست ما نمی‌رسد. وقتی سوخت نباشد، راننده نیز حرکت نمی‌کند. نمی‌توان کامیون‌داران را مقصر اصلی افزایش قیمت گوجه جلوه داد.

کامیون‌های فارس و کرمان متوقف شد

او اضافه کرد: از روز دوشنبه ناوگان حمل‌ونقل تصمیم گرفت اعتراض خود به موضوع سوخت‌رسانی و بیمه تامین اجتماعی را نشان دهد. در نتیجه از استان‌های فارس و کرمان ناوگان کمتری به سمت میادین میوه و تره‌بار حرکت کرد.

کریمی خاطرنشان کرد: اما امروز این مشکل برطرف شد. شاید افزایش قیمت گوجه تا ۲۵ هزار تومان به علت کمبود آن در روزهای ۱۴ و ۱۵ فروردین باشد. من امروز شاهد بودم که کامیون‌های اتاق‌دار و تک‌میوه به سمت میادین حرکت می‌کنند. به‌طور کلی شرایط امروز به نسبت دیروز و پریروز خیلی بهتر بود.

خبرنگار: آوا فلاح

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند