كاهش سقف برداشت از خودپردازها به 200 هزار تومان

كاهش سقف برداشت از خودپردازها به 200 هزار تومان

طبق ادعاي يك خبرگزاري، سقف برداشت از خودپردازها که مدتی پیش به 500 هزار تومان افزایش یافته بود، به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به 200 هزار تومان کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، همه ساله در هفته‌های پایانی سال، بانک مرکزی سقف نقل و انتقالات وجه و برداشت وجه از خودپردازها را افزایش می‌دهد و امسال هم بانک مرکزی افزایش سقف نقل و انتقالات و برداشت را افزایش داد.

یکی از دلایل افزایش قابل توجه سقف نقل و انتقال وجه از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان در روز کاهش مراجعه مردم به شعب بانک‌ها و امکان استفاده از خدمات غیرحضوری شبکه بانکی بود، اما با توجه به اینکه اسکناس و مسکوک یکی از عوامل انتقال ویروس کرونا است، بانک مرکزی و شبکه بانکی با هدف جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری، مجدداً سقف برداشت از خودپردازها را به 200 هزار تومان کاهش داد‌ه‌اند.

همچنان سقف نقل و انتقال از طریق اینترنت بانک و عابربانک و نرم‌افزار انتقال بانک‌ها 10 میلیون تومان و سقف نقل و انتقال وجه به وسیله اپلیکیشن‌های پرداخت 3 میلیون تومان است.

پیگیری خبرنگار فارس از شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که افزایش سقف برداشت وجه از خودپردازها به 500 هزار تومان فقط به مدت دو روز اجرایی شده و سپس به سقف 200 هزار تومان بازگشته است.

در ضمن با توجه به اینکه توزیع اسکناس نو توسط سیستم بانکی ممنوع شد، قطعاً چاپخانه بانک مرکزی هم متناسب با برنامه هر ساله، اقدام به چاپ و توزیع اسکناس نو نمی‌کند، بنابراین اگر قرار بود سقف برداشت از خودپردازها به 500 هزار تومان افزایش یابد، بخشی از این وجوه نقد باید توسط چاپخانه بانک مرکزی تأمین و بین بانک‌ها توزیع می‌شد، اما با توجه به منتفی شدن توزیع اسکناس نو، قطعا موجودی بانک‌ها هم در سطحی نیست که بتوانند سقف 500 هزار تومان را برای مشتریان تأمین کنند.

منبع: فارس

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند