واردات لوازم خانگی به کشور آزاد می‌شود؟

تورم تولید

وارادات لوازم خانگی به کشور همچنان ممنوع است. اجناس داخل بازار، قاچاق و با گارانتی تقلبی عرضه می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، تعدادی از واحدهای تولید لوازم خانگی ایران می‌گویند که آمادگی رقابت با رقبای خارجی خود را دارند. این واحدهای تولیدی برای اطمینان از شرایط پایدار تولید همچنان به حمایت اجناس وارداتی دارند.

معاون صنایع عمومی وزارت صمت به ایسنا گفت: تعدای از واحدهای تولیدی ایران آمادگی رقابت با رقبای خارجی خود را دارند. اما این واحدهای تولیدی برای اطمینان از شرایط پایدار تولید همچنان به واردات اجناس خارجی نیازمندند.

وزیر صمت در آخرین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ اعلام کرد که با واردات در همه حوزه‌ها به میزان حداکثر ۲۰ درصد و با برنامه ریزی برای نسبت صادرات به واردات موافق است.

پس از گذشت بیش از یک ماه هنوز خبری از تغییر ممنوعیت واردات کالاهای خارجی وجود ندارد.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت از برنامه وزارت صمت برای واردات لوازم خانگی در سال جاری خبر می‌دهد، اما معتقد است که تولیدات داخل نیاز به حمایت دارند.

محمد مهدی برادران توضیح می‌دهد: بیشتر واحدهای تولید لوازم خانگی با ۳۰۰ تا ۴۰۰ شرکت کوچک صنعتی همکاری می‌کنند که این شرکت‌ها اشتغال ایجاد کردند و در حال حرکت به سمت بلوغ و دانش بنیان شدند هستند. بنابراین تولیدکنندگان هنوز به زمان نیاز دارند و نمی‌توان از آن‌ها خواست که دفعا دانش محور شوند.

واردات لوازم خانگی تا چه زمانی ممنوع است؟

او در پاسخ به این سوال گفت: در حال حاضر روند تولید لوازم خانگی رو به رشد است و حتی در برخی محصولات خود تولیدکنندگان معتقدند به توانمندی رسیده‌اند و داوطلب رقابت با محصولات وارداتی هستند. اما هنوز باید تامل بیشتری شود. همچنین اگر بتوانیم تولید انبوه را دنبال کنم، می‌توانیم افق‌های صادراتی هم داشته باشیم.

واردات لوازم خانگی از سال ۱۳۹۷ ممنوع شد. در حال حاضر بیشتر اجناس خارجی موجود در بازار جنس قاچاق و با گارانتی تقلبی هستند. طبق مصوبه سال ۱۳۹۷ این ممنوعیت تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه دارد و مجددا باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. اما با گذشت یک ماه از سال جدید تغییری در این قانون ایجاد نشده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند