لوکس‌ترین شهرهای جهان کدامند؟

لوکس‌ترین شهرهای جهان کدامند؟

بر اساس رتبه‌بندی بانک سوئیسی جولیوس بائر، با در نظر گرفتن سبک زندگی، قیمت خودرو، ملک، پوشاک و سایر اقلام، هنگ‌کنگ لوکس‌ترین شهر جهان هنگ‌کنگ است.

بانک سوئیسی جولیوس بائر، به‌تازگی در گزارشی به رتبه‌بندی لوکس‌ترین شهرهای جهان بر اساس سبک زندگی و قیمت غذا، نوشیدنی‌ها، ملک، خودروهای لوکس و دیگر موارد پرداخته است.

بر اساس این گزارش، آسیا، به‌ویژه با در نظر گرفتن قیمت املاک مسکونی، گران‌ترین منطقه جهان محسوب می‌شود؛ تا جایی‌که از پنج شهر اول لوکس در جهان، چهار شهر در آسیا قرار دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که هنگ‌کنگ، مستعمره سابق انگلیس، لوکس‌ترین و گران‌ترین شهر جهان است. در عین حال، بمبئی، ارزان‌ترین شهر جهان برای کالاهای لوکس هم در قاره آسیا واقع شده است.

بانک جولیوس بائر در این مطالعه با در نظر گرفتن قیمت 20 کالا و خدمات لوکس به مقایسه 28 شهر (10 شهر در آسیا-اقیانوسیه، 12 شهر در اروپا، خاورمیانه و آفریقا و شش شهر در آمریکا) پرداخته است.

به‌گفته تحلیلگران، مقایسه اقلام لوکس از جمله ساعت، جواهرات، کفش، کیف، پوشاک و قیمت بلیت هواپیما نشان می‌دهد که این اقلام در اروپا در مقایسه با آسیا مقرون‌به‌صرفه‌ و ارزان‌تر هستند که از مهم‌ترین دلایل آن به می‌توان به قیمت بالای مالیات‌ها در آسیا و در عین حال ارزان‌تر بودن املاک و مستغلات در اروپا اشاره کرد.

جدول زیر 20 شهر لوکس جهان را نشان می‌دهد:

رتبهشهر رتبهشهر 
1هنگ‌کنگ11بانکوک (تایلند)
2شانگهای (چین)12پاریس (فرانسه)
3توکیو (ژاپن)13میامی (آمریکا)
4نیویورک (آمریکا)14وین (اتریش)
5سنگاپور15سیدنی (استرالیا)
6لس‌آنجلس (آمریکا)16ریو دو ژانیرو (برزیل)
7لندن (انگلیس)17دوبی (امارات)
8تایپه (تایوان)18مکزیکوسیتی (مکزیک)
9زوریخ (سوئیس)19میلان (ایتالیا)
10موناکو (فرانسه)20مانیلا (فیلیپین)

 

در ادامه گران‎ترین اقلام پنج شهر نخست این فهرست مورد بررسی قرار گرفته است:

1- هنگ‌کنگ

بر اساس رتبه‌بندی بانک جولیوس بائر، هنگ‌کنگ لوکس‌ترین شهر در جهان و در منطقه آسیا-اقیانوسیه است.

بازار کالاهای لوکس هنگ‌کنگ در سال 2019 بالغ بر شش میلیارد دلار بوده و نرخ رشد مرکب سالانه آن هم حدود 1.2 درصد گزارش شده است. ساعت و جواهرات بزرگ‌ترین بخش این بازار محسوب می‌شود و یک‌سوم کالاها و خدمات لوکس این شهر را شامل می‌‌شوند.

گفته می‌شود، اعتراضات خیابانی در سال گذشته میلادی تاثیر قابل توجهی بر بخش خرده‌فروشی گذاشته است. هنوز مشخص نیست تاثیر بلندمدت این اعتراضات بر کالاهای لوکس هنگ‌کنگ چه خواهد بود.

2- شانگهای

شانگهای چین در این رتبه‌بندی، دومین شهر لوکس در جهان و در آسیا-اقیانوسیه است. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در این مقایسه میزان هزینه هتل‌ها در شهرهای مختلف جهان است.

به‌دلیل مداخله دولت در بازار املاک و مستغلات قیمت هتل در شانگهای در مقایسه با سایر شهرهای جهان ارزان‌تر است. با این حال، سایر کالاهای لوکس به دلیل مالیات و عوارض واردات، در مقایسه با شهرهای دیگر در شانگهای گران‌تر است.

شانگهای در حالی دومین شهر لوکس جهان است که جنگ 17 ماهه تجاری فشار قابل توجهی بر یوان چین وارد کرده است.

3- توکیو

در بسیاری از شاخص‌های در نظر گرفته‌شده، توکیو یکی از گران‌ترین شهرها در جهان است. قیمت هتل‌ها، پروازهای کلاس تجاری، کالاهای قابل حمل (به‌جز ساعت) از متوسط قیمت در شهرهای دیگر بالاتر است.

قیمت ملک در توکیو بیش از دو برابر متوسط جهانی، با این حال کمتر از نیمی از گران‌قیمت‌ترین شهر (هنگ‌کنگ) است.

بازار کالاهای لوکس توکیو در سال 2019 بالغ بر 29 میلیارد دلار بوده و پس از آمریکا در رتبه دوم قرار دارد.

4- نیویورک

با در نظر گرفتن قیمت ملک و خدمات، نیویورک گران‌ترین شهر خارج از آسیاست. در این فهرست نیویورک چهارمین شهر لوکس در جهان و اولین شهر لوکس در آمریکا محسوب می‌شود.

به‌جز خودروهای لوکس تعداد کالاها و اقلام ارزان در این شهر اندک است. نیویورک گران‌ترین هتل‌های جهان را دارد.

اگرچه قیمت املاک و مستغلات در نیویورک در مقایسه با متوسط جهانی بالاتر است باز هم این نرخ در مقایسه با هنگ‌کنگ و لندن مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

در عین حال، دلار آمریکا یکی از دارایی‌های امن در جهان محسوب می‌شود.

5- سنگاپور

سنگاپور پنجمین شهر لوکس در جهان و چهارمین شهر لوکس آسیا-اقیانوسیه محسوب می‌شود.

این شهر اما گران‌ترین خودروهای لوکس را در جهان دارد که مهم‌ترین دلیل آن تعرفه‌های واردات و مالیات است.

قیمت غذا در رستوران‌های گران‌قیمت و پروازهای کلاس تجاری هم در این شهر بالاست.

ارزش بازار کالاهای لوکس سنگاپور در سال 2019 بالغ بر 2.4 میلیارد دلار است که رشد سالانه چهار درصدی را تجربه کرده است.

صنعت مد با 890 میلیون دلار، بزرگ‌ترین بخش لوکس این شهر محسوب می‌شود.

سنگاپور بازار داخلی کوچکی دارد و به همین دلیل به تجارت جهانی متکی است. جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین، تجارت سنگاپور را آسیب‌پذیر کرده است. با این حال، افزایش رشد اقتصادی برای این کشور در سال آینده پیش‌بینی شده است.

*منبع: جولیوس بائر 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند