اکسکوینو

اخذ ماليات از استخراج رمز ارزها عملياتی می‌شود؟

تجارت نیوز

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد کرد کاهش نرخ برق مصرفی واحدهای استخراج رمز ارز در کنار اخذ مالیات از این فعالیت در لایحه بودجه سال آینده درنظر گرفته شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق محاسبات انجام شده در ابتدای سال ۲۰۲۰ کسب و کارهای فعال در زمینه استخراج رمز ارز در دنیا مجموعاً درآمد سالانه‌ای در حدود ۵ میلیارد و ۲۲۰ میلیون یورو کسب کرده‌اند. ظرفیت تولید برق بالاستفاده ایران در ۹ ماه از سال به ۲۰ هزار مگاوات می‌رسد و استفاده درست از ظرفیت شبکه برق ایران می‌تواند درآمدی یک میلیارد یورویی فراهم آورد. پیشرفت سریع فناوری استخراج، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز به روز کاهش می‌دهد و از طرف دیگر رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار می‌تواند موجب کاهش سود بازیگران شود.

در مصوبه ۱۳۹۸.۵.۱۳ هیأت وزیران درباره رمزارزها، قیمت برق بدون ملاحظات فصلی و به حدی بالا تعیین شده است که فعالان را به استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق (شامل سرقت برق تا سوءاستفاده از امضاهای طلایی برای دریافت برق ارزان‌تر) ترغیب می‌کند. از سوی دیگر بخاطر عدم تعیین یک نرخ مشخص، محاسبه درآمد و هزینه برای مشارکت فعالان در این بازار دشوار است. مصوبه هیئت وزیران همچنین معافیت مالیاتی برای صادرات رمزارز قائل شده است. در صورتی که رمزارزها در لحظه تولید و استخراج حکم ارز خارجی را دارند. اما در نبود نظارت دقیق مالیاتی، نمی‌توان از صادرات یا عرضه داخلی رمزارز به متقاضیان (شامل افراد نیازمند به انتقال وجه خرد به خارج کشور و واردکنندگان) اطمینان حاصل کرد.

پیشنهاد می‌شود متن ذیل به عنوان یک بند درآمدی به تبصره «۸» مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۳۹۹ افزوده شود:

متن الحاقی- وزارت نیرو مکلف است برای دارندگان پروانه استخراج رمز ارز از وزارت صنعت و معدن و تجارت که شاخص کارآمدی انرژی تجهیزات آنها در شش ماهه اول سال کمتر از ۱۰۰ ژول بر تراهش و در شش ماهه دوم سال کمتر از ۷۰ ژول بر تراهش باشد، خدمات برق مطمئن فراهم کند. قیمت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در ماه‌های غیراوج مصرف و برای تجهیزات با شاخص کارآمدی تعیین شده در سقف ۴ هزار ریال بر کیلووات ساعت تعیین می‌شود.

وزارت نیرو می‌تواند در ماه‌های اوج مصرف برق و حداکثر به مدت سه ماه از سال از تأمین برق برای واحدهای صنعت استخراج رمزارز خودداری کند. همچنین شرکت گاز مکلف است گاز مورد نیاز جهت خودتولید برق واحدهای تولیدی صنعت استخراج رمزارز که تجهیزات مورد استفاده آنها با شاخص کارآمدی تعیین شده منطبق است را با تعرفه گاز صنعتی تأمین کند. با توجه به ماهیت کالای تولیدی، به رمزارز حاصل از استخراج، کلیه معافیت‌های مالیاتی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۸۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن و کلیه معافیت‌های قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶.۴.۱۲ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن تعلق نمی‌گیرد.

واحدهای استخراج رمزارز مکلفند در چارچوب آئین‌نامه تبصره «۲» ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶.۱۲.۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۹ از پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان استفاده کنند. درآمد مالیاتی حاصله به صورت جمعی خرجی و به طور مساوی به ردیف شماره ۱۳۰۱۰۱۵۰۰۰ موضوع برنامه توسعه امور برق و ردیف شماره ۱۵۰۳۰۰۳۰۰۶ موضوع آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمع‌های آبرسانی اولویت‌دار روستایی تخصیص داده می‌شود.

منبع: مهر

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند