ایران بروکر

پرداخت مالیات خودروهای گران قیمت اجباری شد؟

خودروهای لوکس بالاخره تعیین تکلیف شدند

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی تمام افرادی که خودرو گران قیمت با خانه‌های گران دارند باید از سال 1402 مالیات پرداخت کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس سازمان امور مالیاتی از پرداخت مالیات تمام خودروهای سه میلیاردی از سال آینده خبر داد.

رییس سازمان امور مالیاتی گفت: همه خودروهای دارای قیمت بیش از سه میلیارد تومان از سال آینده باید مالیات پرداخت کنند.

داود منظور در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی در پاسخ به مشکلات و سوالات فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی مشهد افزود: به هر حال کسانی که خودروهای گران قیمت سوار می‌شوند به لحاظ درآمدی متفاوت از فردی هستند که خودرو ندارد، یا خودروی ارزان قیمت سوار می‌شود.

وی اظهار داشت: این موضوع برای خانه‌های گران قیمت نیز اجرا می‌شود و در مجموع مالیات بر ثروت به صورت جداگانه از افراد دریافت خواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی گفت: آنچه سازمان اجرا می‌کند کاملا بر اساس قانون است و نمی توان ملاحظات را در اجرای قانون در نظر گرفت اما اینکه نرخ تورم روی قیمت کالاهایی مانند خودرو تاثیر داشته و آن را افزایش داده است، قابل تامل است.

منظور اضافه کرد: کسانیکه خودروی گران قیمت سوار می‌شوند، توانمندی آن را دارند که با پرداخت مالیات، در تامین خدمات عمومی دولت مشارکت نمایند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با تاکید بر شفافیت در مصارف درآمدهای مالیاتی گفت: مصارف مالیات هر سال طبقه بندی و تعیین می‌شود و لازم است که مردم از آن مطلع شوند، به هرحال این حق مردم است که بدانند درآمدهای مالیاتی در کجا هزینه می‌شود.

افزایش نرخ ارز مهم‌ترین چالش فعالان اقتصادی

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست گفت: افزایش نرخ ارز، رشد تورم و قفل شدن اعطای تسهیلات توسط سیستم بانکی، فعالان اقتصادی را با چالش‌های بسیاری گرفتار کرده است.

مطالعه کنید
تورم ۳۰ درصدی شدنی است؟

غلامحسین شافعی افزود: در کنار این معضلات افزایش چشمگیر سهم مالیاتی بخش خصوصی را در بودجه ۱۴۰۲ شاهد هستیم که موجی از نگرانی را در میان فعالان این حوزه رقم زده است.

وی بیان کرد: هم اکنون فعالان اقتصادی با موانع و مشکلات بسیاری در مسیر کاری خود مواجه هستند؛ به دلیل نوسانات نرخ ارز و افزایش بهای آن، در موضوع تامین مواد اولیه و نهاده‌های وارداتی برای بخش تولید کشور دغدغه‌های متعددی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: در کنار آن به دلیل مساله تورم، دغدغه‌هایی بابت افزایش قیمت نهاده ها وجود دارد، افزون بر این بخش تولید در آینده نیازمند استقراض بیشتر از بانکها خواهد بود و این در حالی است که وضعیت بانکها بر همگان مشهود است، به طوری که شاهد قفل شدن روند اعطای تسهیلات از سوی سیستم بانکی هستیم.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در کنار تمامی دشواری‌هایی که بخش تولید با آن دست و پنجه نرم می‌کند، مسائل دیگری چون بحران انرژی نیز وجود دارد که خسارات سهمگینی بر پیکره بخش تولید وارد کرده و کسی هم پاسخگوی جبران این خسارات نیست.

وی بیان کرد: نگاهی به آمار و ارقام بودجه سال آینده در بحث مالیات، موجبات نگرانی جدی فعالان اقتصادی را از آینده پیش رو بدنبال داشته و به طور قطع بر امر سرمایه‌گذاری در بخش‌های شفاف اقتصادی اثرگذار خواهد بود.

به گفته وی، در برخی بندهای بودجه ۱۴۰۲ به منظور حمایت از تولید و تشویق سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس، میزان مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی کاهش خواهد داشت اما در مجموع مالیات بر درآمد شرکت‌های غیردولتی در لایحه بودجه سال آتی نسبت به قانون بودجه سال جاری افزایش ۱۲۸ درصدی داشته است و نسبت به سایر انواع مالیات‌ها، بیشترین میزان از کل درآمد مالیاتی لایحه بودجه را تامین می کند (سهمی در حدود ۳۰٫۹ درصد) و همین امر گواه فشار مضاعف بر بخش‌های مولد و حوزه‌های شفاف اقتصاد است.

مطالعه کنید
کدام کشورها برای سرمایه گذاری امن‌ترند؟ / ایران در گروه کشورهایی با خطر بالا

 سهم مالیات خراسان رضوی با درآمدها همخوان نیست

وی با اشاره به سهم مالیات استان خراسان رضوی در کشور گفت: مطابق آمارهای موجود، حدود یک دهه گذشته، مالیات کشور در مجموع رشدی حدود ۲ هزار و ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده است؛ اما استان خراسان رضوی در همین یک دهه، رشد ۲ هزار و ۷۳۰ درصدی را در این بخش متحمل شده است. این استان پس از تهران، اصفهان، خوزستان و کرمان در رده پنجم سهم مالیاتی استان‌های کشور قرار دارد؛ درحالیکه شمار بنگاه‌های بزرگ و درآمدساز در خراسان رضوی قابل قیاس با استان‌های مذکور نیست.

رییس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در آن استانها بنگاه‌های بزرگ دولتی و خصولتی پُرشماری ایجاد شده؛ اما بخش صنعتی استان ما عمدتا بر پایه صنایع کوچک و متوسط است که از قضا از شرایط موجود اقتصادی، ضربه‌های سنگین‌تری را متحمل می‌شوند.

شافعی تاکید کرد: بخش خصوصی و مسئولان استان بارها مطرح کرده اند که سهم مالیات تعیینی خراسان رضوی از مالیات کشور با تحولاتی که در این استان رخ می‌دهد، همخوان نیست. اگر ۱۰ سال قبل سهمی برای این خطه در مالیات کل کشور تعیین شده به دلیل وجود موسسات مالی و اعتباری بسیار و پروژه های بزرگی بوده که در حال حاضر دیگر فعال نیستند یا متوقف شده‌اند؛ با این وجود اثر آنها در سهم مالیاتی استان باقی مانده و دستخوش تغییر و تعدیل نشده است.

منبع: ایرنا

نظرات