موضوعات داغ:
محمد جواد ظریف:

ما کارهایمان را انجام دادیم / آمریکا درس نمی‌گیرد

ما کارهایمان را انجام دادیم / آمریکا درس نمی‌گیرد

وزیر امور خارجه گفت: ما کارهایمان را انجام دادیم اما این‌که طرف دیگر درس نمی‌گیرد ناشی از کندذهنی طرف مقابل است گناه ما نیست طرف مقابل کندذهن است ما معلم بدی نیستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدجواد ظریف در جلسه امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی با یادآوری شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه گفت: ما از سیاست جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی دفاع کرده و به سفرا مداخلات آمریکا را توضیح دادیم به رسانه‌های جمعی هم درباره‌ی مداخلات آمریکا توضیحاتی ارائه کردیم البته که همه ما حق مردم برای اعتراض و تظاهرات مسالمت‌آمیز را به رسمیت شناخته، اما مداخله خارجی‌ها را نمی‌پذیریم کما آنکه مداخله سفیر انگلیس در تظاهرات اخیر را با شدیدترین لحن محکوم کردیم. ما سیاست‌هایمان را در چارچوب سیاست‌های نظام دنبال می‌کنیم.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که آمریکا به دنبال براندازی بوده و هست، افزود: هیچ لحظه‌ای در طول ۴۰ سال گذشته وجود نداشته که آمریکا فکر براندازی را از ذهنش خارج کند. تفاوت مقامات آمریکایی در این موضوع را می‌توان به نقل از یکی از افرادی که از مقامات عالی آمریکا بود فهمید او به من گفت که من و بوش در موضوع براندازی نظام شما تفاوتی با هم نداریم فرق ما در این است که من می‌دانم نمی‌توانم این کار را انجام دهم اما بوش خیال می‌کند که می‌تواند.

وی ادامه داد: این واقعیت رژیم آمریکا است و ما هم می‌دانیم و با آن برخورد می‌کنیم. البته برخی رژیم‌های کوچک در منطقه ما از رژیم صهیونیستی تا برخی رژیم‌های کوچک دیگر ادعا می‌کنند صرفنظر از این‌که چه کسی در ایران حاکم باشد ایران بزرگتر از حدش است. ان‌شاءالله این ایران بزرگ که ۷۰۰۰ سال بزرگ بوده ۷۰۰۰ سال دیگر بزرگ خواهد بود و شما همین ذره مانده و یا کمتر می‌شوید.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ما آمریکا را در شورای امنیت که ملک خود می‌داند منزوی کرده و شورا را علیه آمریکا بسیج کردیم اما این آمریکا است که درس نمی‌گیرد. ۷۰ سال بعد از اتمام جنگ جهانی دوم می‌گذرد اما آمریکا هنوز از آن نتیجه و درس عبرت نگرفته است مگر در ویتنام و دور اول در عراق خطا نکرد پس چرا دوباره این خطا را در سوریه، افغانستان و عراق تکرار کرد. اگر آنها کم‌فهم هستند گناه ما نیست گناه کم‌فهمی طرف مقابل است ما همه اقدامات و تلاش‌های حقوقی و بین‌المللی را انجام دادیم.

ظریف در توضیح این اقدامات اظهار کرد: در بعد حقوقی از بند الف اصول کلی بیانیه الجزایر درباره عدم مداخله در امور ایران و پیشنهاد شورای امنیت استفاده کردیم کار دیگرمان جلوگیری از اقدام آمریکا در شورای امنیت بود که موفقیت بزرگ برای ما و شکستی برای آمریکا را رقم زد. در بخش دیپلماسی عمومی هم سیاست‌ها و مداخلات آمریکا را افشا کردیم اخیرا درباره‌ انگلیس هم با همین روش برخورد قاطع شد امیدوارم بتوانیم مانع اقدامات آنها شویم. ما کارهایمان را انجام دادیم اما این‌که طرف دیگر درس نمی‌گیرد ناشی از کندذهنی طرف مقابل است گناه ما نیست طرف مقابل کندذهن است ما معلم بدی نیستیم.

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند