اکسکوینو
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام:

فعلا هیچ کشوری متقاضی واکسن کرونای ایرانی نیست

تجارت نیوز

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اظهار داشت: تاکنون هیچ کشوری متقاضی واکسن ایرانی نبوده البته در سایت‌های خودشان درباره مذاکره خرید واکسن ایرانی صحبت‌هایی شده اما درخواست رسمی از سوی کشوری نداشتیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد مخبر درباره بحث صادرات واکسن ایرانی کرونا اظهار داشت: باید دید کدام کشورها متقاضی واکسن ایرانی کرونا خواهند بود البته اولویت با رفع نیاز داخل است اما برای مازاد نیاز داخل، اگر تعداد زیادی از کشورها متقاضی باشند بین آنها اولویت‌بندی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: تا نیمه بهمن کشوری متقاضی واکسن ایرانی نبوده البته در سایت‌های خودشان درباره مذاکره خرید واکسن ایرانی صحبت‌هایی شده اما تا آن زمان درخواست رسمی از سوی کشوری نداشتیم. در حال حاضر از ۵کشور درخواست رسمی برای پیش خرید واکسن ایرانی ارایه شده‌است.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام درباره قیمت واکسن ایرانی کرونا گفت: در تمام فعالیت‌های ستاد به ویژه در حوزه درمان، بخش قابل توجهی از تولیدات به مناطق محروم تخصیص داده می‌شود. همانطور که ماسک، ونتیلاتور و رمدیسیور را به مناطق محروم عرضه کردیم واکسن کرونا را هم به این مناطق به طور رایگان عرضه می‌کنیم.

مخبر تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم کسی به دلیل مشکلات مالی محروم از واکسن شود و در اجرای آن مصمم هستیم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: اما درباره توزیع واکسن برای مابقی مردم قیمت را وزارت بهداشت مشخص می‌کند و ما هیچ نقشی در قیمت‌گذاری نداریم.

وی همچنین درباره قیمت رمدسیویر (داروی موثر در درمان کرونا) گفت: قیمت رسمی رمدسیویر ۶۰۰ هزار تومان است و با همین قیمت دارو را به وزارت بهداشت ارائه می‌دهیم. اطلاعی ندارم وزارت بهداشت با چه قیمتی آن را به فروش می‌رساند. البته ستاد تنها تولیدکننده رمدسیویر نیست و شاید برخی از شرکت‌ها با قیمت بالاتری این دارو را تولید می کنند اما قیمت رمدسیویر ستاد ۶۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

مخبر تاکید کرد: قیمت این دارو در خارج از کشور ۱۲۰ دلار است اما ستاد رمدسیویر را با قیمت حدود ۲۳ دلار (با احتساب نرخ دلار در بازار آزاد) عرضه می‌کند .

وی با بیان اینکه قیمت رمدسیویر در اوایل در بازار حدود ۷۰ میلیون تومان بود، ادامه داد: در حالی قیمت را به ۶۰۰ هزار تومان رساندیم که قیمت این دارو در بازار آزاد به ۷۰ میلیون تومان رسیده بود.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام افزود: در کنار بحث قیمت، موجودی هم موضوع بسیار مهمی است که ستاد توانست هم قیمت رمدسیویر را بشکند و هم عرضه بسیار بالایی در بازار داشته باشد که دستاورد بسیار مهمی برای این مجموعه است.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند