نیویورک تایمز ادعا کرد:

دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیران برگزار می‌شود

دور بعدی مذاکرات ایران و عربستان در سطح سفیران برگزار می‌شود

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با پرداختن به روابط اخیر ایران و عربستان سعودی، ادعایی را از طرف برخی مقامات ناشناس ایرانی و عراقی مطرح کرد که مذاکرات جدیدی در ماه مه میان دو کشور انجام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه نیویورک تایمز در بخشی از یک گزارش درباره اخبار اخیر مربوط به مذاکرات انجام شده میان ایران و عربستان سعودی در عراق نوشت: نه ایران و نه عربستان سعودی به صورت علنی مذاکرات را تایید نکرده‌اند. مقامات سعودی حتی به طور علنی آن را رد کرده‌اند. وجود این مذاکرات به طور غیر علنی توسط مقامات عراقی و ایرانی تایید شد. تحلیل گران می گویند که تغییرات اخیر در دولت آمریکا که شامل کاهش تمرکز طولانی‌مدت واشنگتن بر خاورمیانه می‌شود، باعث شده است سعودی‌ها در تعهد آمریکا به دفاع از آن تردید کنند و این موضوع موجب تضعیف جایگاه عربستان سعودی شده و آن را واداشته است موضعی در قبال ایران اتخاذ کند که کمتر خصمانه است.

در ادامه این گزارش، نیویورک تایمز با مطرح کردن ادعای مقامات ایرانی و عراقی که نمی‌خواستند نامشان فاش شود، نوشت: طبق گفته دو مقام عراقی، یک مقام ایرانی و یک مشاور دولت ایران که نمی‌خواستند نامشان فاش شود چون مجاز به ارائه اطلاعات به رسانه‌ها نبودند، در این مذاکرت که اولین بار توسط فایننشال تایمز گزارش شد، مقامات ارشد امنیتی ایرانی و سعودی حضور داشته‌اند. مشاور دولت ایران گفت که مذاکرات با حضور خالد الحمیدان رئیس سازمان اطلاعات عربستان و سعید ایروانی معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برگزار شده است.

به ادعای این روزنامه، این مقامات گفتند که دو کشور موافقت کرده‌اند مذاکرات در ماه مه در بغداد و احتمالا میان سفیران این کشورها ادامه پیدا کند.

نیویورک تایمز ادامه داد: وقتی از دولت سعودی در این باره پرسیده شد، بیانیه‌ای منتشر کرده و گفت «از هر فرصتی برای پیش برد صلح و ثبات در منطقه» استفاده می کند، در صورتی که ایران «حسن نیت نشان دهد» و «فعالیت‌های بدخواهانه‌اش را کاهش دهد».

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند