مذاکرات خودرویی ایران با اروپا

مذاکرات خودرویی ایران با اروپا

وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت با اشاره به زمینه‌های مناسب همکاری‌های بین ایران و کرواسی گفت: مذاکرات با شرکت‌های اروپایی برای نوسازی ناوگان تجاری و خودروهای سنگین کشور در جریان است.

محمد شریعتمداری در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری کرواسی افزود: برای توسعه روابط با کرواسی و تقویت و گسترش روابط بین دو کشور تاکید دارم و به طور متقابل ایران نیز با توجه به بازار وسیع ۸۰ میلیونی خودش و بازار وسیع شکل گرفته در کشورهای اطراف برای حضور کرواسی در همه فعالیت‌های اقتصادی منطقه می‌تواند مورد توجه باشد. وی اظهار امیدواری کرد که این سفر آغاز خوبی برای ایجاد جهش در روابط اقتصادی دو کشور باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شریعتمداری با اشاره به اینکه ۱۱۰ میلیون تُن ظرفیت جدید فولاد با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برای تکمیل زنجیره فولاد در حال تکمیل است گفت: روابط بانکی به عنوان یک ضرورت مطرح است و یکی از زیربناهای مورد نیاز توسعه روابط اقتصادی است و می توان گفت یکی از نیازمندی‌های اصولی ما برقراری روابط تسهیل شده بانکی است.

وی اظهارداشت: برخی شرکت‌های کروات در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی و خودرو علاقمند به همکاری مشترک هستند و من با استقبال از همکاری های صنعتی از حضور کنسرسیوم شرکت های کرواسی که با حمایت بانک نوسازی و حمایت از توسعه صادرات کشور کرواسی برای سرمایه‌گذاری درحوزه پتروشیمی با ایران اعلام آمادگی کردند استقبال می‌کنم و در زمینه‌های تکنولوژی، IT، ICT انرژی های تجدیدپذیر، مواد غذایی، صنایع تبدیلی و … فعالیت های متقابل در حال انجام است.

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت همچنین با اشاره به طرح نوسازی ناوگان تجاری و خودروهای سنگین کشور گفت: قصد داریم ظرف سه سال آینده حدود ۲۰۰ هزار دستگاه خودروی سنگین را نوسازی کنیم و مذاکرات ما با شرکت‌های اروپایی در حال انجام است و برای این هدف پشتیبانی مالی ۱۴ میلیارد دلاری نیاز است که بخشی از آن حتما باید از طریق فاینانس خارجی تامین شود و امیدواریم کرواسی بتواند در این زمینه ایفای نقش کند.

شریعتمداری گفت: با وجود ۶ میلیارد دلار صادرات مواد غذایی از ایران به جهان فعالیت مشترک ایران و کرواسی می تواند در این زمینه راه حل خوب توسعه روابط باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمینه کشتی سازی علاقمند به همکاری هستیم گفت: کشور کرواسی در زمینه ساخت قایق و کشتی تجربه خوبی دارد و این در حالی است که یکی از اقدامات مهم ما نوسازی ناوگان تجاری دریایی کوچک است و با وجود ۳۵۰۰ شناور کوچک دریایی در بنادر جنوب قدیمی بودن آنها هزینه‌های زیادی را بر لجستیک ما تحمیل می کند.

شریعتمداری با اشاره به وجود ۱۱ میلیون بازدید سالیانه از کشور کرواسی گفت: در صورت تشکیل شرکت‌های مشترک گردشگری، ایران یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری است و برای تحقق این هدف تسهیل در صدور ویزا یکی از پیش نیازها برای توسعه همکاری‌هاست و مکانیسم کمیسیون مشترک روش خوبی برای پیگیری مذاکرات است.

وی با اعلام آمادگی برای به امضا رساندن نقشه راه توسعه همکاری‌های حوزه صنعت، ‌معدن و تجارت گفت: از اهتمام بخش خصوصی در این زمینه ها کاملا استقبلال می‌کنیم و شرکت در نمایشگاه‌ها و تبادل هیات‌های تجاری، ارتباط دقیق تر و عمیق شرکت‌های بازرگانی ضامن تحقق این هدف است.

مارتینا دالیچ معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد جمهوری کرواسی نیز در این نشست گفت: ظرف چند سال اخیر تماس‌هایی برای توسعه روابط داشتیم و با سفر رییس‌جمهور کرواسی به ایران، این سفر زمینه‌هایی برای شروع تجارت و کسب و کار را آغاز کرد و این دیدارها به گسترش چهار چوب همکاری‌های دو کشور کمک می کند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه نفت، ‌گاز و پتروشیمی در کشورمان گفت: نمایندگان برخی شرکت‌های کروات در این نمایشگاه فرصت‌هایی برای همکاری به دست آوردند. دالیچ افزود: عمیقا بر این باورم که فرصت برای گسترش و افزایش همکاری بین دو کشور فراهم است و با وجودی که سال گذشته حجم مبادلات تجاری دو کشور ۳۰ میلیون دلار بود ولی بر این باورم ظرفیت و قابلیت‌های دو کشور بسیار بیشتر از این است.

وی با برشمردن قابلیت‌های همکاری دو کشور گفت: عمدتا در نفت و گاز، مهندسی، ایجاد زیر ساخت ها، فناوری اطلاعات و حوزه صنایع غذایی توانایی‌های مشترکی وجود دارد و شرکت ملی نفت کرواسی از سال گذشته مبادلات نفتی را با ایران شروع کرد و امسال نیز ادامه می یابد و علاقمند است که دوباره به ایران بازگردد.

دالیچ مذاکرات برخی شرکت‌های حوزه صنایع غذایی و تولید وسایل حمل و نقل و خودرو را با شرکت‌های ایرانی در مراحل نهایی عنوان کرد و افزود : یکی از مدافعین جدی بخش خصوصی برای استفاده از این فرصت‌ها و تخصیص زمان درست برای انجام فعالیت‌های اقتصادی با ایران هستم.

وی با اشاره به دیدارش با رئیس بانک مرکزی ایران گفت: در باره موانع بانکی پیش رو و شیوه پرداخت بین دو کشور مذاکره شد و اطمینان دارم با همکاری مشترک مشکلات بانکی قابل حل است.

دالیچ در ادامه با بیان اینکه سال گذشته ۴ هزار ایرانی از کشورش بازدید کردند گفت: کرواسی مقصد گردشگری خوبی در اروپاست. وی آمادگی شرکت‌های بزرگ کشتی‌سازی و نیز بازسازی و نوسازی کشتی را خودروهای سنگین و نیز تولید واگن را برای همکاری با کشورمان در این زمینه اعلام کرد.

دالیچ افزود: با شکل گیری کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی این کمیته می‌تواند به منزله ستون فقراتی برای تبادل نظر و بسط همکاری بین شرکت‌های منفرد عمل کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان نیز موافقت خود را با تشکیل این کمیته اعلام کرد و افزود: با تشکیل کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی تحت عنوان کمیسیون مشترک همکاری‌ها، این همکاری‌ها در هر سطحی که کرواسی علاقمند باشد قابلیت تشکیل دارد و می‌توان با تهیه نقشه راه بر اساس آن حرکت کرد.

 

منبع: ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند