مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

تجارت نیوز

گمرکات بزرگ بندرعباس علاوه بر آنکه به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مرزهای آبی کشور قرار دارند و مکان مناسبی برای بارگیری کشتی‌های خارجی بزرگ و محموله‌های تجاری سنگین هستند، به بزرگ‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور نیز نزدیک بوده و به لحاظ انجام نقل و انتقالات بسیار مناسب می‌باشند.

در این مطلب که توسط گروه بازرگانی اورانوس تهیه شده است قصد داریم به صورت کامل به بررسی و شرح مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس بپردازیم.

اهمیت ترخیص کالا از گمرک بندرعباس در تجارت‌های بین‌المللی

بندرعباس مهم‌ترین و بزرگترین بندر تجاری کشور می‌باشد و از نظر ترخیص انواع کالاهای وارداتی به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تجارت‌های بین‌المللی در کشور شناخته می‌شود. بندرعباس در حاشیه جنوبی استان هرمزگان قرار گرفته و دارای 14 کیلومتر مرز آبی با دریای عمان و خلیج فارس می‌باشد و از نظر موقعیت جغرافیایی یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری کشور محسوب می‌شود، به طوری که شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس همواره جزء اولین اقدامات مهمی است که تجار و بازرگانان در شروع فعالیت خود بدان پرداخته و این موضوع را در اولین رتبه دستورات کاری خود قرار می‌دهند.

در واقع موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب این بندر به لحاظ همسایگی با کشورهای مهم عربی و برخورداری از مرزهای آبی گسترده موجب شده تا اغلب تجارت‌های بین‌المللی که میان کشور ما و کشورهای مختلفی چون چین، هند، امارات متحده عربی، کره جنوبی و سایر کشورهای همسایه وجود دارند، در این بندر بزرگ انجام شوند. بنابراین آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس قطعا می‌تواند در رسیدن شما به اهدافتان بسیار موثر واقع شده و تجارت شما را در کوتاه‌مدت گسترش دهد.

به عنوان مثال با شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس شما می‌توانید از چگونگی امور گمرکی و اداری گمرک‌های مختلف این بندر آگاه شده و در خصوص اسناد مورد نیاز برای ترخیص کالاها از گمرک اطلاعات بیشتری کسب نمایید تا در زمان انجام فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا از گمرک بندرعباس دچار سردرگمی نشده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدامات لازم را در خصوص ترخیص و دریافت کالاهای خود به انجام برسانید.

بنابراین اگر به عنوان یک تاجر یا بازرگان قصد دارید از کشورهای همسایه عربی یا کشورهای چین، هند، کره و … کالایی خریداری نموده و با انجام تجارت‌های وارداتی تجارت کوچک خود را گسترش دهید، حتما با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنا شوید، چرا که به زودی برای ترخیص کالاهای خود از گمرک، باید به گمرکات بزرگ این بندر مراجعه نمایید.

آشنایی با گمرکات بندرعباس

آشنایی با گمرکات بندرعباس

به عنوان اولین و مهم‌ترین مرحله از مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، شناخت گمرکات مختلف این بندر همواره اقدامی است که باید در اولین گام از شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس بدان توجه نمایید. در واقع شناخت گمرکات مختلف بندرعباس به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر با چگونگی مراحل ترخیص کالا آشنا شوید، قوانین ترخیص کالا در این بندر را بیشتر بشناسید و کالاهای وارداتی و ممنوعه را راحت‌تر تشخیص دهید تا در زمان ترخیص کالاها از مشکلات مختلفی که تجارت شما را به خطر انداخته و به لحاظ قانونی پیامدهای جبران نشدنی را در پی دارند، جلوگیری نمایید.

بندرعباس از دیرباز تاکنون به عنوان یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری کشور شناخته می‌شود، به طوری که دو گمرک بزرگ شهید رجایی و شهید باهنر از همان دوره‌های اولیه‌ی آغاز تجارت‌های بزرگ بین‌المللی در استان هرمزگان، در بندرعباس تاسیس شده‌اند و با گسترش فعالیت‌های تجاری این بندر، به تدریج گسترش یافته و به بزرگترین و مهم‌ترین گمرکات کشور تبدیل شدند.

قوانین صادرات و واردات کالا در گمرکات بندرعباس همچون سایر گمرکات کشور بوده و مراحل ترخیص کالا از این گمرکات همچون سایر گمرک‌های کوچک و بزرگ کشور براساس مصوبه‌های قانونی و تشریفات خاص گمرکی صورت می‌پذیرد، یعنی برای آنکه بتوانید کالاهای خود را از گمرکات شهید رجایی یا شهید باهنر ترخیص کنید، حتما لازم است که با قوانین و مقررات تصویب شده در زمینه صادرات و واردات کشور آشنا باشید و فعالیت‌های خود را براساس این قوانین تنظیم کنید.

گمرکات بزرگ بندرعباس علاوه بر آنکه به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مرزهای آبی کشور قرار دارند و مکان مناسبی برای بارگیری کشتی‌های خارجی بزرگ و محموله‌های تجاری سنگین هستند، به بزرگ‌ترین ترمینال‌های کانتینری کشور نیز نزدیک بوده و به لحاظ انجام نقل و انتقالات بسیار مناسب می‌باشند. از دیگر ویژگی‌های بارز و مهم این گمرکات می‌توان به انبارهای بزرگ و مجهز آنها اشاره کرد که به صورت 24 ساعته فعال بوده و در هر ساعت از شبانه‌روز آماده استفاده می‌باشند، به طوری که گفته می‌شود با وجود چنین گمرکات و انبارهای مجهزی بندرعباس سالانه بیش از 88 میلیون تن کالا را پذیرش می‌کند.

آشنایی با چگونگی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

آشنایی با چگونگی مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

همان‌طور که گفته شد شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس می‌تواند در تسریع روند فرآیند ترخیص کالاها بسیار موثر واقع شود، به طوری که به عنوان یک تاجر حرفه‌ای اگر قصد دارید از گمرکات این بندر برای ترخیص کالاهای وارداتی خود استفاده کنید، لازم است که قبل از هر اقدامی با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنا باشید تا تشریفات اداری و امور گمرکی را با آگاهی بیشتر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برسانید.

اکنون پس از آنکه با گمرکات مختلف بندرعباس و نحوه عملکرد آنها در خصوص ترخیص انواع کالاهای وارداتی آشنا شدید، لازم است که پیش از هر اقدامی اسناد و مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالاها از گمرک را تهیه نمایید. از جمله اسنادی که باید در این زمینه بدان‌ها نیاز دارید، می‌توان به برگه‌های پیش‌فاکتور، اظهارنامه‌ها، مجوزهای واردات کالا، ترخیصیه، پرداخت‌ها و … اشاره کرد و لازم است تمامی این اسناد براساس درخواست‌های گمرکی که قرار است کالاهای خود را از آن ترخیص نمایید، پیش از ورود کالاها به گمرک آماده و جمع‌آوری شوند تا بدین وسیله در زمان ترخیص دچار سردرگمی نشوید.

اکنون به منظور شناخت دقیق‌تر مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، این مراحل را به صورت گام به گام عنوان می‌کنیم:

  1. اخذ قبض انبار و ترخیصیه از شرکت حمل‌ونقل
  2. ثبت اطلاعات در سامانه تجارت، که برای این منظور می‌توانید اطلاعات خود را از طریق سیستم EPL وارد نمایند.
  3. دریافت کوتاژ یا اظهارنامه‌ی واردات و صادرات  و تعیین مسیر آن توسط گمرک
  4. ارائه‌ی پرینت اظهارنامه به اداره گمرک
  5. دریافت مجوزهای واردات کالا و مجوزهای مورد نیاز برای ترخیص کالا از مراجع قانونی مربوطه
  6. دریافت مجوز خروج کالاها از انبار، پس از انجام تمامی مراحل ترخیص و تشریفات گمرکی
  7. مراجعه ترخیص کار کالا به انبار و دریافت کالاها
  8. خروج کالاها از گمرک

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس با کمک ترخیص‌کاران حرفه‌ای

شما تا هر اندازه هم با مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس آشنا باشید و قوانین این کار را نیز به خوبی بشناسید، باز هم طی انجام مراحل ترخیص کالا حتما با یکسری دشواری‌ها، پیچیدگی‌ها و قوانین مختلفی برخورد می‌کنید و متوجه می‌شوید که قادر به حل و فصل چنین مشکلاتی نیستید، بنابراین شاید بپرسید بعد از شناخت مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، چه راهکاری می‌تواند به شما کمک کند تا با تمام چالش‌های عجیب و غریب این کار کنار بیایید؟!

استخدام یک ترخیص کار حرفه‌ای که علاوه بر شناخت قوانین صادرات و واردات کشور، با تمامی مراحل و روندهای اداری فرآیند ترخیص کالا از گمرک آشنا می‌باشد، قطعا می‌تواند یک راهکار مناسب و ایده‌آل در این خصوص باشد.

شرکت بازرگانی اورانوس از جمله شرکت‌های تجاری و بازرگانی فعال در کشور است که با تربیت ترخیص‌کاران حرفه‌ای می‌تواند در تمامی امور بازرگانی، گمرکی و روندهای اداری ترخیص کالاهای شما از گمرکات مختلف کشور به شما کمک نماید. ترخیص‌کاران حرفه‌ای گروه بازرگانی اورانوس ضمن آشنایی با تمامی قوانین و مراحل ترخیص انواع کالاها از گمرک، دارای سال‌ها تجربه موفق در امور بازرگانی می‌باشند که می‌توانند شما را در تمامی مراحل انجام امور بازرگانی تجارتتان همراهی کرده و در هر زمینه‌ای با مشورت‌های خود راهنمایی نمایند.

بنابراین یک راهکار ایده‌آل و مناسب در ترخیص کالاها از گمرکات مختلف کشور از جمله گمرک بندرعباس، این است که از توانایی‌ها، تجربیات و مهارت‌های یک ترخیص‌کار حرفه‌ای استفاده نمایید تا در کمترین زمان ممکن و بدون پرداخت هزینه‌های سنگین کالاهای وارداتی خود را ترخیص نمایید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند