عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی خبر داد:

مرغ قارچ را گران کرد!

مرغ قارچ را گران کرد!

عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی از افزایش قیمت قارچ خبر داد و گفت: تولیدکنندگان قارچ با کمبود کود مرغی مواجه شده‌اند و همین مساله قیمت قارچ را در بازار گران کرده است. اکنون هر کیلو قارچ به بیش از ۲۵ هزار تومان رسیده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاهش کود مرغی در بازار این‌بار دامن تولیدکنندگان قارچ را گرفته است. این خبر را عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ می‌دهد.

این عضو هیات مدیره تولیدکنندگان قارچ خوراکی درباره چرایی افزایش قیمت قارچ به تجارت‌نیوز گفت: از ابتدای سال تاکنون قارچ حدود 60 درصد گران شده است؛ چرا که تولیدکنندگان این حوزه با نایاب شدن مواد اولیه رو به رو شده‌اند. به دلیل افزایش قیمت تمام شده مرغداران نیز دیگر جوجه‌ریزی ندارند و همین موضوع باعث شده تولیدکنندگان قارچ با کمبود کود مرغی مواجه شوند. همچنین کُلش گندم (کاه) نیز دیگر مواد اولیه برای تولید قارچ است که این مواد نیز در بازار کمیاب شده است.

محمد حسن افشار افزود: شرایط تورمی و افزایش هزینه حمل و نقل از دیگر موضوعاتی است که در گرانی قارچ نقش موثری داشته است. تولید کمپوست قارچ نیز کاهش یافته است و این واحدها نیز با حداقل ظرفیت فعالیت دارند. یک واحد کمپوست 40 هزار تن ظرفیت دارد و برای تولید قارچ 18 هزار تن کلش می‌خواهد؛ این در حالی است که برای خرید این مقدار کلش تولیدکنندگان نیازمند نقدینگی بالا هستند که متاسفانه بانک‌ها همراهی نمی‌کنند.

او با اشاره به قیمت قارچ اظهار کرد: قیمت هر کیلو قارچ به 25 هزار و 200 تومان رسیده است. قیمت قارچ 800 گرمی 22 هزار و 800 تومان فروخته می‌شود. قارچ 400 و 200 گرمی به ترتیب بین 13 هزار و 500 هزار تومان و شش هزار و 780 تومان فروخته شده است. همچنین قیمت قارچ در خرده فروشی‌ها 32 هزار تومان است.

افشار درباره وضعیت تولید قارچ تصریح کرد: سال گذشته بین 40 تا 50 تن قارچ تولید و روانه بازار شد؛ این در حالی است که امسال تولید قارچ به 13 تن رسیده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند