خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش بینی قیمت طلا و سکه در نیمه دوم سال/ طلا و سکه بخریم؟

مرغ‌های تخم‌گذار در آستانه کشتار

CageLayer 1

تعدادی از مرغداران به دلیل اختلالات شدید در بازار نهاده‌ها و عدم تحویل نهاده توسط فروشندگان، تعداد زیادی از مرغ‌های خود را به کشتارگاه می‌فرستند. اقدامی که در آینده به اوج‌گیری مجدد قیمت تخم‌مرغ می‌انجامد.

از مدتی قبل زمزمه‌هایی مبنی بر وجود آشفتگی‌هایی در بازار نهاده‌های دامی از گوشه و کنار کشور به گوش می‌رسید .این آشفتگی‌ها به حدی رسیده است که تعدادی از مرغداران به دلیل اختلالات شدید در بازار نهاده‌ها و عدم تحویل نهاده توسط فروشندگان، تعداد زیادی از مرغ‌های خود را به کشتارگاه می‌فرستند. اقدامی که در آینده نزدیک باعث کم شدن جمعیت مرغ‌های تخم‌گذار می‌شود و در نهایت به اوج‌گیری مجدد قیمت تخم‌مرغ می‌انجامد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در ماه‌های پایانی سال گذشته بود که نحوه تحویل نهاده‌ها که در سطح کشور در انحصار دو شرکت بود، باعث ایجاد نارضایتی‌هایی در بین مرغداران مرغ تخم‌گذار کشور شد و تعداد زیادی از این مرغداران تاخیر چند ماهه درتحویل نهاده‌ها را دلیل اصلی کشتار زودهنگام مرغ‌های تخم‌گذار اعلام کردند؛ موضوعی که در آن زمان به گران‌تر شدن قیمت تخم‌مرغ دامن زد. در نتیجه این اعتراضات بود که در اسفندماه سال گذشته دولت برای خارج کردن واردات نهاده‌های دامی از حالت انحصاری وارد عمل شد و در 16 اسفند سال گذشته دستورالعملی را ابلاغ کرد که طبق این دستورالعمل پشتیبانی امور دام کشور به عنوان عامل توزیع ملی معرفی و قرار بر این شد که بعد از واردات کنجاله سویا از سوی این دو شرکت، نهاده‌ها توسط پشتیبانی امور دام خریداری و به استان‌ها ارسال شود و جهاد کشاورزی با صدور نامه‌ای این مرغداران را به شرکت اصلی توزیع کننده معرفی کند. اما امروز با گذشت حدود سه ماه از تاریخ اجرایی شدن این ابلاغیه، تعدادی از مرغداران مرغ تخم‌گذار در تماس تلفنی با روزنامه خراسان رضوی از حل نشدن بسیاری از مشکلاتشان پرده برداشتند و اعلام کردند که هنوز مرغداران مرغ تخم‌گذار به دلیل تامین نشدن نهاده‌ها در حد نیازشان، مجبور به کم کردن از حجم گله مرغ در مرغداری‌ها و ارسال حجم زیادی از مرغ‌ها به کشتارگاه به دلیل نبود نهاده‌ها هستند؛ موضوعی که در آینده نزدیک به اوج‌گیری مجدد قیمت تخم‌مرغ در کشور می‌انجامد.

حرکت شتابزده دولت و ضرر مرغداران

رئیس هیات‌مدیره شرکت تعاونی مرغداران مشهد یکی از منتقدانی است که تا امروز انتقادات زیادی به نحوه توزیع نهاده‌های دامی داشته است.

سید هادی سعید موسوی در این باره به خراسان رضوی می‌گوید: دولت با هدف خارج کردن نهاده‌ها از انحصار یک یا دو فرد در بدترین زمان ممکن و در اواخر سال قبل، با شتابزدگی تمام به این موضوع ورود کرد و به دلیل این که زیرساخت‌ها آماده نشده بود، مرغداری‌های زیادی تحت فشار قرار گرفتند و کار به جایی رسید که تا مدت‌ها به دلیل نبود سویا در انبارهایشان، سویا را از فرمول غذایی مرغ‌ها حذف کردند که این موضوع باعث افت شدید و ضرر و زیان آنها شد.

وی می‌افزاید: همه مرغداران استان سال‌های سال نهاده‌ها را از یک واردکننده تهیه می‌کردند و همیشه بارگیری‌ها به نوبت انجام می‌شد و وقتی دولت به این موضوع ورود کرد، به هر دلیلی بارگیری بارهای خریداری شده قبل از اجرای این ابلاغیه متوقف شد و دولت اعلام کرد به صورت قطره‌چکانی سویا را به مرغداران واگذار می‌کند. شاید در آینده نهاده داشته باشیم و عملا مشکلی وجود نداشته باشد اما ترس از اتفاقات گذشته و کمبود نهاده‌ها باعث شده است برخی مرغداران در زمینه جوجه‌ریزی در آینده با احتیاط بیشتری وارد شوند.

رئیس هیات‌مدیره شرکت تعاونی مرغداران مشهد اظهار می‌کند: امروز از هر 10 پرونده‌ای که برای جوجه‌ریزی به ممیزی استان می‌آید پنج مرغداری به صورت کامل خالی از جوجه است و در بقیه موارد واحدهای 100 هزاری درخواست جوجه‌ریزی با تعداد 15 هزار را ارائه می‌دهند و این یک اتفاق وحشتناک است. پیش‌بینی می‌کنم با این روند در تولید تخم‌مرغ در آینده از صادرکننده‌ای بزرگ به واردکننده‌ای بزرگ در منطقه تبدیل شویم.

ایجاد رانت جدید در باربری‌ها با اجرای ابلاغیه دولت

وی در ادامه صحبت‌هایش به ایجاد رانت‌های جدید بعد از اجرایی شدن ابلاغیه دولت در زمینه نهاده‌ها اشاره می‌کند و می‌افزاید: هم‌اکنون اعلام شده است که مرغدار باید برای دریافت نهاده و حمل‌ونقل آن نامه‌ای از جهاد کشاورزی دریافت کند و باربری با دریافت این نامه نهاده‌های خریداری شده را آزاد می‌کند که این کار زمان زیادی را از مرغداران می‌گیرد .در این میان تعدادی از افراد منفعت‌طلب ورود کرده‌اند و رانت جدیدی ایجاد شده است و از باربری با مرغدار تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند با دریافت یک میلیون تومان بدون نامه جهاد کشاورزی حواله شما را آزاد می‌کنیم و مرغداران هم‌اکنون از سر اجبار این مبالغ را پرداخت می‌کنند اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و تورم‌هایی در حمل بار به وجود آمده است.

وی خاطر نشان می‌کند: ما هم خواستار از میان برداشتن انحصار در توزیع نهاده‌ها هستیم تا نهاده‌ها با قیمت واقعی به دست تولیدکننده‌ها برسد و باید در این زمینه از اتحادیه‌ها مشورت بگیرند و اگر دولت بخواهد جلوی رانت را در نهاده‌ها بگیرد باید با برنامه‌ریزی دقیق‌تری وارد شود.

کارشکنی وارد کنندگان در تحویل نهاده ها

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی مرغداران مرغ تخم‌گذار استان نیز درباره کمبود نهاده‌های دامی و کنجاله سویا که مشکلاتی را برای مرغداران ایجاد کرده است ضمن تایید این نکته که مرغداران زیادی به دلیل کمبود نهاده‌های دامی مجبور به کشتار مرغ‌های تخم‌گذار در حجم وسیع در سطح کشور شده‌اند، می‌گوید: اگر چه دولت برای جلوگیری از قاچاق نهاده‌های دامی اعلام کرد نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد می‌شود، باید با تایید جهاد کشاورزی باشد و مدتی قبل جهاد کشاورزی با واردکننده‌های نهاده‌ها قرارداد منعقد کرد، اما واردکنندگان نهاده‌ها، کارشکنی‌هایی را انجام دادند و مرغداران برای تهیه نهاده‌های دامی با مشکلات جدی مواجهند.

سیدحسین موسوی‌نژاد می‌افزاید: ذرت را پیش‌خرید می‌کنیم و واردکنندگان بعد از چند ماه نهاده‌ها را با قیمت روز به ما تحویل می‌دهند و در این زمینه هیچ نظارتی وجود ندارد. این افراد باید زمانی حق فروش داشته باشند که در کشور کالا را داشته باشند نه این که با پول مرغدار چند ماه کار کنند و بعد از چند ماه کالا را با قیمت بالا به مرغدار تحویل دهند.

وی در ادامه به ابلاغیه دولت برای خروج نهاده‌ها از انحصار دو وارد کننده عمده در کشور اشاره می‌کند و می‌افزاید: در کل این ابلاغیه به صلاح مرغدار است و در آن شکی نیست اما نیاز به اصلاحاتی دارد.

تهیه کنجاله سویا در استان با هدف کاهش هزینه و رفع کمبودها

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان هم در پاسخ به انتقادهای وارد شده، به خراسان رضوی می‌گوید: این طرح دولت با هدف توزیع نهاده‌ها بین مرغداران واقعی، جلوگیری از خرید نهاده‌ها توسط دلالان و همچنین جلوگیری از تشنج بازار ابلاغ شد و ما هم قبول داریم که هر طرحی در ابتدای اجرا اشکالاتی دارد ولی قطعا این روش تامین نهاده‌ها از روش اولیه که دلال‌ها از واردکننده نهاده‌ها را می‌خریدند و با قیمتی بالا به مرغدار می‌فروختند، بهتر است.

سعادت علی‌نیا می‌افزاید: در زمینه ترخیص بار بدون نامه جهاد کشاورزی نیز در همه استان‌ها هر وارد کننده‌ای بدون نامه جهاد کشاورزی نهاده را تحویل مرغدار دهد در زمان انجام محاسبات ارزی با مشکل مواجه می‌شود و با این افراد به شدت برخورد می‌کنیم . همچنین امروز مشکلاتی در زمینه باربری نهاده‌ها وجود دارد که باید به آن پرداخته شود و ما هم از این موضوع باخبریم که مبلغی که دولت برای باربری هر تن اعلام کرده 180 هزار تومان است؛ در حالی که امروز تا 350 هزار تومان برای هر تن بار برای پشت بار نامه توسط رانندگان دریافت می‌شود و این موضوع قابل بررسی است.

وی ادامه می‌دهد: در مورد هراس مرغداران از نبود نهاده در آینده هم به مرغداران حق می‌دهیم؛ چون در سال گذشته اعتصاب کامیون‌داران و نوسانات ارزی مشکلاتی را برای مرغداران به وجود آورد و منشا این هراس از آن زمان ایجاد شد ولی ما به همه مرغداران این تضمین را می‌دهیم که هیچ مشکلی در تامین نهاده‌ها وجود ندارد و در این زمینه اقدامات لازم با نظارت‌های لازم انجام می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان خاطر نشان می‌کند: طرحی را ارائه داده‌ایم که از ظرفیت‌های کارخانه‌های روغن‌کشی در استان به منظور تهیه کنجاله سویا برای مرغداران استفاده کنیم و به جای انتقال بار از بندر امام، از نیشابور نهاده‌ها را بارگیری کنیم که مشکلاتی از قبیل تاخیر در زمان بارگیری و کرایه حمل تا حدود زیادی از بین می‌رود.

منبع: خراسان‌نیوز

نظرات