روحانی:

هزینه آزادراه‌ها را مالکان زمین‌های اطراف پرداخت کنند

تجارت نیوز

رئیس جمهور گفت: من به آقای وزیر محترم گفتم این اتوبان‌هایی که احداث می‌کنیم قیمت زمین های اطراف آن را چند برابر می‌کند پول این اتوبان را این زمین‌ها می‌تواند تامین کند یعنی زمین‌های آن 10 برابر ارزش پیدا کرده و اگر اینها پول‌های خود را پرداخت کنند هزینه بسیاری از آزادراه‌ها از همین راه تامین می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز سه شنبه در این مراسم همچنین با تبریک پیشاپیش سال نو به ملت ایران، از پزشکان و کادر درمانی که در این روزهای سخت، برای مبارزه با بیماری کرونا و کمک به بیماران تلاش می‌کنند ، قدردانی کرد.

متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

از همه کسانی که در مسیر اجرای این آزادراه تلاش کردند، تشکر می کنم. قطعات 2 و 3 این آزادراه که الان افتتاح شد، در آغاز این دولت 3 درصد پیشرفت اجرایی و عملیاتی داشت و 97 درصد آن طی این 6 سال در واقع تامین اعتبار و اجرا شده و امروز ما به صددرصد رسیدیم.

این اتوبان اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. سالها بود که مردم هنگام عبور از آزادراه و اتوبان همت یک مرتبه با یک تابلویی مواجه می‌شدند که به آنها اعلام می‌کرد اتوبان تمام شد و ناچار بودند به سمت چپ گردش و مسیر را عوض کنند.

ان شاءالله از پس فردا یعنی از روز پنجشنبه این مسیر و راه به روی مردم باز می‌شود و آن تابلوی قرمزی که به مردم می‌گفت پایان اتوبان هست برداشته می‌شود و مسیر و راه به روی مردم باز می‌شود و موجب خوشحالی مردم تهران و کرج خواهد شد.

باید به مردم استان البرز تبریک بگویم. به طور کلی در این ماههای اخیر 3 تا پروژه مهم را افتتاح کردیم که بسیار اهمیت داشت یکی افتتاح مترو هشتگرد بود که برای تهران و استان البرز مهم بود و دوم افتتاح آزادراه شمال بود که صنعت جاده سازی و قدرت ایران را در ایجاد تونل و پل به نمایش می‌گذارد و سراسر آن جاده 32 کیلومتری که جای آن 90 کیلومتر را گرفته، یا پل و یا تونل است و این قدرت مهندسی مهندسین عزیز کشورمان را نشان می‌دهد که بسیار برای ما حائز اهمیت است.

سومین پروژه هم همین پروژه است که امروز و در آستانه سال جدید افتتاح شد. تقریبا 3 سال است که هر سال به آقای دکتر نوبخت می‌گوییم که آیا این اتوبان افتتاح می‌شود؟ ایشان هم همیشه قول می‌دهد و می‌گوید که تلاش می‌کنم تا عید افتتاح شود یعنی از نوروز 2 سال پیش ایشان هرازگاهی می‌گفت من تلاش می‌کنم امسال افتتاح شود و الحمدالله با کمی تاخیر افتتاح شد.

الحمدالله سال 99 مردم به خوبی از این جاده استفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

برخی از 7 پروژه مهمی هم که اینجا توضیح دادند ان شاءالله در سال 99 افتتاح خواهد شد.

اعلام شد بیش از 9هزار میلیارد تومان حدود 10 هزار میلیارد تومان برای این آزادراه هزینه شده که گفتند ارزش فعلی این آزادراهها 25 هزار میلیارد تومان است بنابراین یک سرمایه بسیار خوبی برای مردم عزیز ما هست.

از هر فرصتی باید استفاده کنم و از این فرصت هم می‌خواهم استفاده کنم از پزشکان ، پرستاران عزیزمان و از همه کادر درمانی و بهداشتی که شبانه روز مشغول تلاش هستند و جان بسیاری از هموطنان ما را نجات دادند و الان هم در حال درمان بیمارانی هستند که در بیمارستان بستری هستند، تشکر نمایم. برای همه بیماران آرزوی شفا می‌کنیم، و به همه پزشکان و پرستاران خداقوت می‌گوییم و در برابر آنها تعظیم می‌کنیم.

این روزهای سخت خواهد گذشت و این غم به پایان خواهد رسید و ان شاءالله به کمک و همت مردم و پزشکان از این روزهای سخت هم عبور می‌کنیم. خداوند به ما توفیق می‌دهد، شفا دست خداست، آینده کشور و عظمت ما هم دست خداست و توجه ما باید کاملا به خداوند عظیم و بزرگ ما باشد.

امسال جسم ما از اماکن متبرکه مقداری فاصله دارد به دلایل بهداشتی ما نمی‌توانیم به اماکن متبرکه مشرف شویم اما روح ما از هر سال به آنها نزدیک‌تر است و مخصوصا امسال و روز اول فروردین به نام مولای ما حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) است و فرزندان عزیز و بزرگوار او از امام هشتم (ع)گرفته تا حضرت معصومه (س) تا شاه چراغ و بسیاری از اماکن متبرکه ما از فرزندان آن بزرگوار هستند.

ان شاءالله خیر و برکت برای مردم ما و دلهای ما متوجه حق خواهد بود و خداوند ما را یاری خواهد کرد. ملت ما همیشه روزهای سخت را گذرانده و ان شاءالله از این روزهای سخت هم عبور می‌کند و ملت ما در سال 99 جبران خواهد کرد مشکلاتی که برخی از مردم در پایان سال 98 به خاطر این بیماری در کسب و کار آنها ایجاد شده و مردم همیشه یار همدیگر بودند و این روزها بیش از همیشه باید همدیگر را یاری کنند.

از وزارت راه، از شرکتی که در این جاده تلاش کرده ، از استانداری های البرز و تهران ، از شهرداری‌ها و مخصوصا به خاطر تلاش برای اجرای ادامه این جاده که بسیار اهمیت دارد، تلاش می کنم. این 17 کیلومتری که گفتند در همین آزادراه باید ادامه پیدا کند تا جاده کرج- قزوین، در واقع این پروژه را تکمیل می‌کند الان این پروژه گرچه در یک بخشی کامل شده اما یک بخشی هنوز ناقص ا ست و امیدواریم در سال 99 ان شاءالله افتتاح می‌کنیم.

انشاء‌الله هم آقای استاندار البرز و هم آقای شهردار کرج و هم همه دوستان کمک کنند و بتوانیم این جاده را تکمیل کنیم که در واقع تکمیلِ طرح کنونی است.

الان من به آقای وزیر محترم گفتم این اتوبانهایی که احداث می کنیم قیمت زمین های اطراف آن را چند برابر می‌کند پول این اتوبان را این زمین‌ها می‌تواند تامین کند. یعنی شما وقتی اتوبانی را می‌کشید این زمین یا متعلق به دولت و یا یک دستگاه دولتی، یا یک نهاد عمومی، نیروهای مسلح و یا بخش خصوصی است. اگر پادگانی هست و در کنار آن این اتوبان رد می شود، آن نهاد محترم و عزیز نظامی ما باید پول آن را بدهد یعنی زمین‌های آن 10 برابر ارزش پیدا کرده و اگر اینها پول‌های خود را پرداخت کنند هزینه بسیاری از آزادراهها از همین راه تامین می‌شود.

در دنیا معمولا در اولین درآمدی که برای آزادراه تعیین می‌کنند ارزش زمینهایی است که در اطراف آزادراهها یا بزرگراهها ایجاد می‌شود.

ان شاءالله اگر قانون یا مقرراتی مورد نیاز هست آقای اسلامی آن را آماده کند و به دولت بیاورد و سریع‌تر تصویب شود.

از همه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، پیشاپیش عید سعید نوروز را به همه ملت عزیز، همه ملتی که این روزها خسته از کرونا بودند ان شاءالله برای آنها سال آینده مبارک باشد و ماههای اولیه سال نجات از این بیماری‌ها باشد و امیدواریم پزشکان ما تلاش کنند هر چه زودتر ما از این مقطع سخت عبور کنیم. ان شاءالله

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند