مشکلی در تامین مرکبات شب عید وجود ندارد

مشکلی در تامین مرکبات شب عید وجود ندارد

رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و ذخیره‌سازی، مشکلی در تامین مرکبات شب عید وجود ندارد.

دلاور حیدرپور رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران، از ذخیره‌سازی مرکبات شب عید خبر داد و گفت: سهمیه مرکبات ذخیره شب عید استان‌های شمالی ۳۰ هزار تُن است که از دو هفته گذشته با مباشرت سازمان تعاون روستایی، تشکل‌های استان، سورتینگ‌داران و باغداران مرکبات شب عید در سردخانه‌ها در حال ذخیره‌سازی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به گفته وی تا‌کنون ۱۵ هزار تُن قرارداد ذخیره‌سازی و انتقال به انبارها به تفکیک سهمیه هر استانی صورت گرفته است.

حیدرپور با اشاره به اینکه مشکلی در ذخیره‌سازی میوه شب عید وجود ندارد، افزود: پرتقال بیش از نیاز داخل در کشور وجود دارد به طوریکه دولت برای حمایت از صادرات به صادرکنندگان تسهیلات با بهره ۱۴٫۵ درصد و در قبال صادرات پرتقال، موز با تعرفه ۵ درصد وارد می‌کنند.

رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران ادامه داد: با توجه به تولید مناسب پرتقال، ذخیره‌سازی آغاز شده است تا در صورت التهاب بازار شب عید مرکبات ذخیره‌سازی شده به بازار عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه پرتقال‌های ذخیره‌سازی شب عید از کیفیت مناسبی برخوردار هستند، افزود: اکنون پرتقال شب عید در سایزهای ۱۸۰ تا ۱۹۰ گرمی با نرخ هر کیلو ۲ هزار تومان از باغداران خریداری می‌شود.

روزهای پایانی برداشت نارنگی

حیدرپور در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه برداشت نارنگی در مازندران روبه پایان است، بیان کرد: نارنگی قابلیت انبارداری ندارد و تنها مقداری در سردخانه‌ها ذخیره‌سازی می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که نارنگی در بازار تهران با قیمت‌های بالایی عرضه می‌شود، افزود: با توجه به تولید و عرضه مناسب نارنگی، قیمت نارنگی درمراکز تولید متعارف است.

۵۰ هزار تُن کیوی صادر شد

رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه برداشت کیوی به پایان رسید، اظهار کرد: امسال ۱۸۰ هزار تُن کیوی در استان تولید شد که براساس آمار ۵۰ هزار تن از این میزان در ۹ ماه نخست سال صادر و مابقی در انبارها موجود است.
وی مجموع تولید مرکبات استان مازندران را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن اعلام کرد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند