مقابله هند و اروپا برابر جنگ تجاری آمریکا

مقابله هند و اروپا برابر جنگ تجاری آمریکا

هند و اتحادیه اروپا در اقدامی تلافی‌جویانه با ارائه فهرستی از کالاهای آمریکایی به سازمان تجارت جهانی، درصدد اعمال تعرفه‌های گمرکی سنگین بر آنها هستند.

اتحادیه اروپا به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد که تعرفه‌ای که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بر فولاد وارداتی کشورهای عضو این سازمان اعمال کرده است، به حدود یک میلیارد و 500 میلیون دلار می‌رسد درحالی که این میزان درخصوص آلومینیوم 100 میلیون دلار است، به همین خاطر این اتحادیه، برای اعمال تعرفه‌ها بر واردات کالاهای آمریکایی فهرستی از آن را در اختیار این سازمان قرار داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، از سوی دیگر، هند در گزارشی به سازمان تجارت جهانی اعلام کرد، تعرفه اعمال شده بر فولاد صادراتی به آمریکا 134 میلیون دلار و تعرفه بر آلومنیوم 31 میلیون دلار می‌باشد، همین امر دهلی نو را بر آن داشت، برای اعمال تعرفه بر کالاهای تولید واشنگتن، فهرستی از این تولیدات را در اختیار این سازمان قرار دهد.

در همین حال، «ژان ایو لودریان» و «برونو لومر» وزیران امورخارجه و اقتصاد فرانسه نیز اوایل اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کردند، پاریس می‌خواهد، اتحادیه اروپا به طور دائم از افزایش تعرفه‌های گمرکی صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا معاف شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی، تعرفه‌ای 25 درصدی بر واردات فولاد و 10 درصدی بر واردات آلومینیوم اعمال کرد تا با آن چه رقابت جهانی غیرمنصفانه خواند، مقابله کند.

وی البته 11 اردیبهشت 97 زمان اجرای طرح مالیات‌های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا را یک ماه دیگر به تعویق انداخت.

اقدامات تلافی جویانه اتحادیه اروپا پس از آن صورت گرفت که مذاکراتش با واشنگتن در خصوص اعمال تعرفه‌های گمرکی بر فولاد و آلومینیوم راه به جایی نبرده است.

چین نیز پیشتر در واکنش به این فرمان ترامپ اعلام کرد که در صورت آغاز هر جنگ تجاری از سوی آمریکا «پاسخ مناسب و لازم» را به واشنگتن خواهد داد.

پکن اوایل ماه آوریل (12/13 فروردین) از سازمان تجارت جهانی خواست نظر خود را درباره اقدام واشنگتن مبنی بر افزایش تعرفه‌های گمرکی واردات فولاد و آلومینیم اعلام کند.

 

منبع: شبکه خبر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند