تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری

تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری

مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به تصمیم کمیسیون حفاظت و بهره‌برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر از تمدید ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال ۲۰۲۱ خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مختار آخوندی مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اعلام ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری گفت: در نشست مجازی اخیر این کمیسیون، نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر بار دیگر ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری را برای جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند آبزی به تصویب رساندند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران توضیح داد: ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و قرار است کشور‌های عضو کمیسیون حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع زنده دریای خزر، آثار ممنوعیت صید این گونه ماهی را بررسی و نتایج را اعلام کنند.
وی با بیان این که صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر بر اساس این تصمیم همچنان قاچاق محسوب می‌شود، بیان کرد: نیرو‌های یگان حفاظت از منابع آبزیان سازمان شیلات و نیرو‌های دریایی و مرزبانی ناجا با متخلفان صید ماهیان خاویاری مطابق قانون برخورد می‌کنند.
آخوندی درباره صید غیر مجاز ماهیان استخوانی در دریای خزر نیز گفت: متاسفانه در مورد ماهیان استخوانی صید غیر مجاز در استان‌های شمالی کشور صورت می‌گیرد و این به معنای دست دراز کردن در جیب صیادان تعاونی‌هایی است که با مجوز و در زمان‌های تعیین شده از سوی سازمان شیلات به امر صید می‌پردازند.
وی عواملی همچون درآمد کم، بیکاری و نبود شغل را از دلایل ورود برخی از افراد به رودخانه‌ها و دریای خزر برای صید غیر مجاز عنوان کرد.
مدیرکل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران بیان کرد: صید غیر مجاز صیدی است که افراد بدون مجوز و بدون رعایت زمان و مکان تعیین شده از سوی سازمان شیلات و با ابزار‌ها و روش‌های ممنوع شده، کار صید را انجام می‌دهند.
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند