ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟

مناطق آزاد فعلی موجب تضعیف اقتصاد ملی شده است

f6d86e85aafa30cddd3837a3496def7e_XL.jpg

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که مناطق آزاد با مدل فعلی موجب تضعیف اقتصاد ملی و کاهش درآمد عمومی دولت شده است گفت: سالانه در هر منطقه آزاد ۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می شود که این رقم یک ‌صد و پنجاهم قاچاق در این مناطق است. رحیم زارع با حضور در

f6d86e85aafa30cddd3837a3496def7e_XL.jpgعضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که مناطق آزاد با مدل فعلی موجب تضعیف اقتصاد ملی و کاهش درآمد عمومی دولت شده است گفت: سالانه در هر منطقه آزاد ۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری می شود که این رقم یک ‌صد و پنجاهم قاچاق در این مناطق است.
 رحیم زارع با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما افزود: باید نگاه توسعه ملی،‌اجرایی و نگاه تقنینی را همزمان با هم داشته باشیم تا بتوانیم درآینده دور مناطق آزاد را توسعه دهیم.
حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید خدری دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: از آنجا که لایحه دولت در باره افزایش تعداد مناطق آزاد با برنامه پنجم توسعه مخالفتی ندارد در نتیجه نیازی به رأی دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی ندارد.

در ادامه زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به تبصره یک ماده 117 قانون برنامه پنجم توسعه که مقرر می دارد هر گونه معافیت و یا تخفیف مالیاتی و حقوق ورودی در طول دوره برنامه پنجم توسعه ممنوع است بنابراین لایحه دولت درباره افزایش تعداد مناطق آزاد نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس دارد.

وی افزود: طبق آئین نامه داخلی مجلس هم اصلاح برنامه های توسعه به دو سوم آرا نیاز دارد و با توجه به اینکه برنامه پنجم توسعه برای امسال هم تمدید شده بنابراین نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مجلس است.

زارع با بیان اینکه از سال 89 تا سال 93 حدود 726 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد انجام شده است، گفت: با توجه به اینکه هر سال واردات در این مناطق، 3 میلیارد دلار است، این سرمایه گذاری یک چهارم این واردات و 8 دهم یکسال صادارت ماست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم باحضور در این برنامه افزود: میانگین سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در هر سال 140 میلیون دلار است یعنی در هر منطقه آزاد 20 میلیون دلار که این رقم یک ‌صد و پنجاهم قاچاق در مناطق آزاد است.

زارع گفت : به جای تأسیس مناطق جدید و افزایش بار مالی باید مشکلات مناطق آزاد فعلی را رفع کنیم.وی افزود: اکنون 7 منطقه آزاد داریم و باید از ظرفیت فعلی استفاده کنیم.

در ادامه حامدعلی مبارکی مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه مناطق آزاد در کشورمان در مرزها ایجاد می شود گفت:‌ هدف کلی ایجاد این مناطق، فقرزدایی، تسهیل در تولید،‌ توسعه صادرات،‌ فناوری و انتقال آن و ایجاد منابع مالی است.

وی افزود: مناطق آزاد، کار آزمایشی را انجام می دهند و ما باید نتیجه آن را به عنوان کار خوب و مثمر ثمر به سرزمین اصلی تعمیم بدهیم امّا به علت نبود زیر ساخت ها این کار در عمل به صورت کامل انجام نشد.

مبارکی با بیان اینکه سهم مناطق آزاد از قاچاق 3 میلیارد دلار است گفت: مناطق آزاد شفاف ترین عملکرد را در دولت یازدهم داشته است.

در ادامه حجت الاسلام خدری با بیان اینکه شاخصه اصلی مناطق آزاد ،‌تجارت جهانی است گفت: نباید در مورد این مناطق، سیاه نمایی کنیم و نباید برای حل مسئله، صورت مسئله را پاک کنیم بلکه مناطق آزاد اگر مشکلاتی دارد باید آن را حل کرد.

زارع هم با بیان اینکه 2/5 درصد صادرات کل کشور در 7 منطقه آزاد تجاری صنعتی ما انجام می شود گفت: ابتدا باید مشکلات فعلی این مناطق را برطرف سپس مناطق جدید آزاد را تأسیس کنیم.

در ادامه دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت اطلاعات مخالف لایحه افزایش مناطق آزاد است گفت: وزارت اطلاعات به عنوان یک حوزه کارشناسی به کمیسیون دعوت شده بود و کسانی از دولت و مرکز پژوهش های مجلس هم دعوت شده بودند.

سیدحسن حسینی شاهرودی افزود: نبود توسعه کمی و کیفی مناطق،بهبود نیافتن وضعیت اقشار دارای معافیت در آن مناطق، تسهیل واردات کالاهای لوکس و قاچاق آن به کشور، نبود رقابت و نبود شفافیت در اطلاعات از معایب و مشکلات فعلی مناطق آزاد است .

در ادامه خدری گفت: مناطق جدید آزاد باید با رویکرد جدید و بدون معایب و مشکلات مناطق آزاد قبلی ایجاد شود.

حسینی گفت: باید ابتدا فرهنگسازی و ساز و کار لازم در مناطق ویژه ایجاد شود سپس این مناطق را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه با تأسیس مناطق جدید آزاد فساد گسترش می یابد، افزود: تقریباً همه نهادهایی که در جلسه کمیسیون حضور داشتند از جمله نهاد های نظامی،‌ امنیتی و مرکز پژوهش های مجلس، مخالف توسعه مناطق آزاد بودند .
حسینی گفت: از 9 هزار و 580 شرکت ثبت شده در کیش ، 2841 شرکت فقط در یک آدرس ثبت شده است و این نشان دهنده نبود شفافیت در مناطق آزاد است.

حجت الاسلام خدری دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم گفت: دستگاه های نظارتی باید نظارت لازم را انجام دهند تا شرکت های صوری ایجاد نشود و در صورت ایجاد با آن برخورد شود.
وی افزود: با رویکرد جدید ایجاد مناطق آزاد موجب توسعه آن مناطق و به تبع آن موجب توسعه ایران می شود.

به گزارش‌ تسنیم،خدری اضافه کرد: ماکو امسال 200 میلیارد تومان درآمد داشت که برای زیرساخت های این شهر هزینه می شود در حالی که کل بودجه استان آذربایجان 220 میلیارد تومان بوده است.

زارع هم گفت: در آمد 200 میلیارد تومانی ماکو یا از واردات و یا از فروش زمین است و ناشی از ارزش افزوده منطقه آزاد تازه تأسیس شده نیست.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند