تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نیم قرن بدهکار مهریه/ چالش 50 ساله بازار سکه برای مردان (اینفوگرافیک)

نیم قرن بدهکار مهریه/ چالش 50 ساله بازار سکه برای مردان (اینفوگرافیک)

قیمت تمام سکه بهار آزادی از سال 90 تا کنون حدود 30 برابر شده است. با قیمت 16 میلیون تومانی سکه، حدود 56 سال زمان لازم است که فردی با حداق حقوق خود بتواند مهریه 110 سکه‌ای همسر خود را پرداخت کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابتدای دهه 90 به دلیل افزایش یکباره قیمت سکه بهار آزادی و عبور آن از مرز یک میلیون تومان، قرار شد حداکثر مهریه‌ای که دادگاه برای زنان تعیین می‌کند 110 سکه تمام بهار آزادی باشد. مگر اینکه زن بتواند ثابت کند که مرد توانایی پرداخت بیش از این تعداد سکه را دارد.

حالا با فرض قیمت 16 میلیون تومانی سکه تمام بهار آزادی و حداکثر مهریه 110 سکه‌ای، یک مرد باید با نرخ کنونی سکه حدود یک میلیارد و 760 میلیون تومان پرداخت کند. این رقم با در نظر گرفتن حقوق دو میلیون و 600 هزار تومانی مصوب، معادل مجموع 56 سال یک کارگر است.

به عبارتی یک فرد باید بیش از نیم قرن کل حقوق خود را بدهد تا بتواند با این نرخ سکه، مهریه 110 سکه‌ای همسر خود را پرداخت کند.

این در حالی است که در ابتدای سال 90، نرخ سکه 550 هزار تومان بود و پرداخت مهریه 110 سکه‌ای معادل مجموع حقوق 15 سال افراد بود. (اینفوگرافیک از سروناز قورچی)

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند