موافقت ستاد تنظیم بازار با قیمت ٩٢٥٠ تومانی مرغ

یک مقام مسئول از موافقت ستاد تنظیم بازار با متوسط قیمت ٩٢٥٠ تومان برای مرغ خبر داد و گفت: تاخیر بیشتر در ابلاغ نرخ جدید، موجب زیان بیشتر تولیدکنندگان خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران اظهارداشت: ظرفیت تولید مرغ در کشور بالغ بر ٣ میلیون تن و نیاز داخل براساس مصرف سرانه ٢٥ کیلوگرم حدود ٢ میلیون تن است بنابراین ما ١.٥ برابر نیاز، در داخل کشور می‌توانیم مرغ تولید کنیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، برومند چهارآئین تاکید کرد:در کشور هیچ منبعی به عنوان تامین کننده پروتئین مورد نیاز جامعه جایگزین مرغ نیست و ما ناچاریم به تولید آن در داخل با تمام توان ادامه دهیم و استمرار تولید آن نیازمند حمایت همه جانبه نظام است.

وی با اشاره به بحث عرضه و تقاضا و نقش آن در نوسانات قیمتی، گفت: نیاز کشور به مرغ به طور متوسط روزانه ٥٥٠٠ تن است در حالی که تا چندی قبل میزان عرضه در روز ٨٠٠٠ تن گوشت مرغ بود که همین مازاد عرضه باعث افت قیمت این کالا در بازار شده بود.

گرمای هوا، نگهداری مرغ در مرغداری‌ها را سخت کرده است

وی تغییرات شرایط هوا و افزایش دما را مورد اشاره قرار داد و افزود: افزایش دما و گرما سبب می‌شود شرایط نگهداری مرغ در سالن‌ها بسیار دشوار شود به همین دلیل تولیدکنندگان از دو هفته قبل تخلیه مرغ‌ها از سالن‌های پرورشی و فرستادن آنها به کشتارگاه را تسریع بخشیدند.

چهارآئین با بیان اینکه استانهای مازندران، گیلان، گلستان، سمنان ، سبزوار و مشهد به طور عمده مرغ تهران را تامین می‌کنند، ادامه داد: دمای هوا در استانهای شمالی به شدت افزایش یافته و شرایط نگهداری مرغ در سالن را دشوار ساخته است.

تولیدکنندگان به ازای هر کیلو، ۱۵۰۰ تومان ضرر می‌کنند

وی با اشاره به اینکه پیش از این تولیدکنندگان به ازای هرکیلوگرم تولید حدود ١٥٠٠ تومان زیان می‌کردند، افزود: هم اکنون عرضه و تقاضا متعادل‌تر شده و مرغ در حال نزدیک شدن به قیمت معقول و منطقی خود است؛ به عبارت دیگر هنوز ۱۰۰۰تومان با قیمت اقتصادی خود فاصله دارد و هنوز به نرخ منطقی نرسیده است.

چهارآئین با بیان اینکه قیمت نهاده‌های مورد نیاز تولید گوشت مرغ در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال ٩٦ افزایش چشمگیری داشته است، گفت: کنجاله سویا در سه ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦٠ درصد و ذرت ٣٩ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، اما در همین مدت قیمت مرغ تنها ٣ درصد رشد یافته است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید به اندازه نیاز انجام می شود و مرغ در کشور وجود دارد، تصریح کرد: بخشی از تولید کم شده و در واقع از مازاد تولیدی که وجود داشته مقداری کاهش یافته و عرضه نیز به بازار کم شده است.

آنالیز قیمت مرغ ۹۲۵۰ تومانی

چهارآئین با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید مرغ زنده به طور متوسط برای مرغ دار بدون سود ٦٢٠٠ تومان است، ادامه داد: با لحاظ کردن سود معقول و مشروع و قانونی، نرخ مرغ حدود۶۸۰۰ تومان می شود.

وی اضافه کرد: وقتی این محصول به مرغ آماده طبخ تبدیل می شود ٢٥ درصد افت وزن دارد و به این ترتیب به طور متوسط قیمت تمام شده مرغ آماده طبخ ٨٩٠٠ الی ۹۰۰۰تومان است و به این میزان باید ٢٥٠ تومان هزینه کشتار و ٨٠ تومان هزینه حمل را اضافه کرد.

چهارآئین گفت: بنابراین متوسط قیمت مرغ درب کشتارگاه ٩٢٥٠ تومان است که سازمان حمایت مصرف کنندگان نیز در هفته آخر ماه مبارک رمضان با این نرخ موافقت کرده و ما منتظر ابلاغ آن هستیم.

وی با اشاره به تاخیر یک‌ماهه در ابلاغ نرخ جدید مرغ، افزود: این تاخیر می‌تواند برای استمرار تولید بسیارخطرناک باشد چون زمانی که تولید اقتصادی نباشد تولیدکنندگان آن را کنار می‌گذارند. در چنین شرایطی عرضه کم و تقاضا زیاد می‌شود و نوسانات قیمتی شدیدی پیش می‌آید.که پیامدهای بدی به همراه خواهد داشت.

چهارآئین تصریح کرد: شرایط امروز هشداری جدی درباره کاهش تولید مرغ در کشور است.

زیان یک‌هزار میلیارد تومانی تولیدکنندگان طی سه ماه امسال

به گفته وی در سه ماه امسال صنعت طیور کشور به دلیل افزایش نرخ نهاده‌های دامی، افت قیمت محصول در بازار و توقف صادرات بیش از ١٠٠٠ میلیارد تومان خسارت دیده است و با توجه به زیان‌های انباشته در سنوات اخیر توانایی تحمل زیان بیشتر به هیچ وجه برای فعالان این صنعت میسر و ممکن نیست.

چهارآئین درباره اینکه قیمت منطقی مرغ برای مصرف کنندگان در حال حاضر چقدر است؟، گفت: قیمت به طور متوسط بین ٩٨٠٠ تا ١٠٠٠٠ تومان منطقی است.

تعرفه واردات مرغ به عراق؛ ایران ۵۰ درصد، ترکیه ۸ درصد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت صادرات افزود: ما در بازارهای جهانی توان رقابتی خود را به طور کامل از دست داده‌ایم.

او توضیح داد: کشور عراق که یکی از مقاصد صادراتی مرغ ایران است اخیرا برای کشورما تعرفه واردات ٥٠ درصد و برای ترکیه تعرفه ٨ درصد تعیین کرده که این مساله صادرات را غیرممکن می‌کند.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند