موافقت عربستان با کمک به افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان

موافقت عربستان با کمک به افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان

عربستان سعودی موافقت کرده است که در راستای آغاز روند جدید مذاکرات صلح در افغانستان نقش ایفا کند.

آمریکا و افغانستان امیدوار هستند که عربستان سعودی به دلیل ماهیت دینی و روابط تاریخی‌اش با طالبان بتواند این گروه را پشت میز مذاکره آورد و نقش تضمین‌کننده برای توافق صلح احتمالی را برعهده بگیرد. اما عربستان در این مسیر با موانعی روبه‌رو خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مقامات آمریکایی اعلام کردند: عربستان سعودی موافقت کرده است که به از سرگیری مذاکرات صلح میان افغانستان و طالبان کمک کند.

چندی پیش طالبان از واشنگتن خواست تا برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله افغانستان وارد مذاکره شود.

بنابرگزارش، شورای امنیت ملی آمریکا این تلاش را هدایت می‌کند؛ تلاشی که چهار کشور در آن حضور دارند که شامل امارات و عربستان نیز است.

براساس گزارش، هربرت مک‌مستر،‌ مشاور امنیت ملی برکنار شده آمریکا میزبان نخستین نشست به این منظور در تاریخ ۲۳ مارس با حضور مشاور امنیت ملی افغانستان و مقامات سعودی و اماراتی بود.

از سوی دیگر، اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان مذاکره با طالبان و از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان را مطرح کرده است. با این وجود طالبان هنوز به این پیشنهاد پاسخی نداده است.

طالبان، این گروه شبه‌نظامی تا ۲۰۰۱ بر افغانستان حکم راند تا اینکه در سال ۲۰۰۱ نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به افغانستان حمله و حکومت آنها را ساقط کردند.

 

منبع: روزنامه وال استریت ژورنال

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند