موافقت پارلمان کردستان عراق با تقسیم اختیارات ریاست اقلیم

موافقت پارلمان کردستان عراق با تقسیم اختیارات ریاست اقلیم
جلسه فوق‌العاده پارلمان اقلیم کردستان که برای تعیین تکلیف پست ریاست این اقلیم تشکیل شده بود، عصر امروز (یکشنبه) با قرائت نامه بارزانی و بررسی آن به کار خود پایان داد. به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شبکه روداو، پارلمان اقلیم کردستان عراق در جلسه اخیر خود با ۷۰ رأی موافق و ۲۳ رأی مخالف،

جلسه فوق‌العاده پارلمان اقلیم کردستان که برای تعیین تکلیف پست ریاست این اقلیم تشکیل شده بود، عصر امروز (یکشنبه) با قرائت نامه بارزانی و بررسی آن به کار خود پایان داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از شبکه روداو، پارلمان اقلیم کردستان عراق در جلسه اخیر خود با ۷۰ رأی موافق و ۲۳ رأی مخالف، با تقسیم اختیارات ریاست این منطقه موافقت کرد.

بدین ترتیب پارلمان اقلیم کردستان عراق قدرت مسعود بارزانی را از او سلب کرد. بارزانی از نمایندگان خواسته است اختیاراتش را به نخست‌وزیر اقلیم کردستان، پارلمان و قوه قضائیه تفویض کنند.

در این جلسه بر خلاف نشست‌های پیشین پارلمان نمایندگان تمامی احزاب از جمله دو حزب اپوزیسیون گوران (تغییر) و جماعت اسلامی حضور داشتند و مساله تقسیم اختیارات رئیس اقلیم کردستان بین پارلمان، نهاد نخست وزیری و دستگاه قضایی مورد بررسی قرار گرفت.

این پیشنهاد از سوی خود مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان که یکم نوامبر رسما دوره ریاستش بر اقلیم پایان می‌یابد، مطرح شده بود و مورد حمایت دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات قرار داشت.

در جلسه امروز بحث‌های تندی میان نمایندگان احزاب گوران و جماعت اسلامی که با این پیشنهاد بارزانی مخالف بودند، با نمایندگان دو حزب دیگر روی داد. گوران و جماعت اسلامی خواهان برچیده شدن کامل سمت ریاست اقلیم و دادن اختیارات آن به سه نهاد دیگر به ویژه نهاد نخست‌وزیری بودند. این درحالی است که در پیشنهاد بارزانی بحث تعلیق موقت این سمت تا برگزاری انتخابات مطرح شده بود.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند