میزان سفر ایرانیان به خارج در نوروز 97 کاهش یافت

میزان سفر ایرانیان به خارج در نوروز 97 کاهش یافت

گرانی ارز به گفته فعالان گردشگری باعث شده تا تورهای زیادی جای خالی داشته باشند.

گرانی ارز به گفته فعالان گردشگری باعث شده تا تورهای زیادی جای خالی داشته باشند. این مساله باعث شده تا برخی آژانس‌ها نرخ تورها را کاهش دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تورهای گرجستان، آذربایجان، ترکیه و ارمنستان که در هفته آخر زمستان نرخ آن به زیر یک و نیم تا دو میلیون تومان رسیده بود، برای تعطیلات نوروزی دست کم تا دو برابر افزایش نرخ داشته است.

به‌دنبال گران شدن ارز به‌نظر می‌رسد ایرانی‌ها مسیرهای ارزان و کشورهای همسایه را جایگزین سفر اروپایی و امریکایی کردند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که 8 هزار ایرانی نوروز امسال به ترکیه می‌روند. این آمار را رئیس هیأت اجرایی اتحادیه آژانس‌های سیاحتی ترکیه در منطقه مارماریس به خبرگزاری آناتولی می‌دهد.

وزارت امور خارجه هم طی اطلاعیه‌ای از هموطنانی که قصد سفر به خارج از کشور در ایام نوروز را دارند خواست قبل از انجام سفر علاوه بر ملاحظه هشدارهای مسافرتی مندرج در تارنمای وزارت امور خارجه، توجه خاصی به اعتبار گذرنامه، اخذ روادید معتبر سفر و هشدارهای پزشکی، بهداشتی و امنیتی کشور مقصد داشته باشند.

ترکیه به‌دلیل حضور بی‌شمار ایرانی در صدر پرداخت خسارت‌های بیمه به مسافران ایرانی است. یکی از کارگزاران بیمه در این‌باره می‌گوید: آسیب‌های وارده در شهر بازی‌های ترکیه در بالاترین رده‌های پرداختی خسارت بیمه مسافر به گردشگران ایرانی‌ست.

«علی کرلی» می‌گوید: میزان توجه گردشگران ایرانی به ترکیه در مقایسه با نوروز سال قبل به بالاترین سطح خود رسیده است و امسال میزبان هشت هزار گردشگر خواهیم بود.

از سوی دیگرخبرگزاری آناتولی اعلام کرد یک کاروان ۱۲۰۰ نفری از گردشگران ایرانی که به مناسبت تعطیلات عید نوروز به شهر مارماریس سفر کرده‌اند با گل و شیرینی مورد استقبال قرار گرفتند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هم از کاهش 30 درصدی سفرهای خارجی خبر می‌دهد. او بیش از هرچیزی گران شدن ارز و افزایش 20 تا 70 درصدی قیمت تورهای خارجی را باعث این کاهش می‌داند.

به‌نظر می‌رسد ایرانی‌هایی که هرسال به سفر به کشورهای مختلف اروپا می‌رفتند، امسال ترکیه را جایگزین مقاصد سال‌های گذشته خود کرده‌اند. یکی از مسافران ترکیه می‌گوید با توجه به گرانی مقاصد سفر اروپا امسال نوروز را در ترکیه خواهند بود.

سفر به ترکیه برای هر نفر از خانواده سه نفره او سه میلیون و 500 هزارتومان هزینه دارد. آن‌ها 7 روز در استانبول خواهند بود.

البته تورهای لحظه آخری استانبول هم همچنان ایرانی‌ها را برای سفر به این کشور (همسایه شمالی) دعوت می‌کنند.

قیمت تورهای لحظه آخری به 5/1 میلیون تومان برای هر نفر می‌رسد البته کسانی که در سال‌های گذشته از این آفرها استفاده کرده‌اند می‌گویند که سفری با کیفیت پایین داشته‌اند.

این در حالی است که سفرهای با کیفیت به ترکیه دو تا سه برابر فصل‌های دیگر افزایش قیمت داشته‌اند.

رفیعی با تایید بر اینکه دستورالعملی در ارتباط با اعمال ممنوعیت یا محدودیت در مسیر خارجی به تازگی ابلاغ نشده است، درباره مجوز پروازها در مسیرهای خارجی که در نوروز سال پیش با تاخیر صادر شد و برنامه تورها را در برخی مسیرها دچار اختلال و تعداد سفرها را محدود کرد، می‌گوید: امسال برخلاف گذشته اتفاق خوبی افتاد و مجوز پروازها در مسیرهای خارجی بویژه ترکیه که قبلاً با محدودیت و مشکلاتی مواجه بود، دو سه ماه قبل از نوروز صادر شد و مشکلی وجود ندارد.

به گفته او سازمان هواپیمایی حتی نیاز مسیرهای هوایی که سفرهای بیشتری داشتند را تامین کرد و مجوزهای بیشتری را به ایرلاین‌ها ایرانی داد، به همین دلیل در تعطیلات نوروزی پروازهای داخلی در مسیرهای خارجی سهم بیشتری به نسبت شرکت‌های هواپیمایی خارجی دارند.

خالی بودن خیلی از تورهای خارجی

گرانی ارز به گفته فعالان گردشگری باعث شده تا تورهای زیادی جای خالی داشته باشند. این مساله باعث شده تا برخی آژانس‌ها نرخ تورها را کاهش دهند.

تورهای گرجستان، آذربایجان، ترکیه و ارمنستان که در هفته آخر زمستان نرخ آن به زیر یک و نیم تا دو میلیون تومان رسیده بود، برای تعطیلات نوروزی دست کم تا دو برابر افزایش نرخ داشته است.

در مسیر صربستان که امسال ویزای آن برای ایرانی‌ها حذف شده و به یکی از مقاصد اصلی ایرانی‌ها تبدیل شده، قیمت‌ها افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و تور ۵ شبه آن با اقامت در یک هتل ۴ ستاره برای هر نفر از ۴ تا ۷ میلیون تومان قیمت دارد.

به گفته «رفیعی» رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی، دستورهایی برای کنترل نرخ بلیت هواپیما داده شده که احتمالا در روزهای آینده اثرات آن دیده شود، ولی در بلیت‌های از پیش خریداری شده، اثری نخواهد داشت.

البته او اعتقاد دارد، گرانی بلیت‌های هواپیما در مسیرهای دورتر مثل کوالالامپور یا چین ملموس‌تر است، اما در مسیرهای کوتاه چندان محسوس نیست، هرچند که اثر خود را گذاشته و سفرهای خارجی را امسال دو تا سه برابر به نسبت قیمت زمستان گران‌تر کرده است.

 

منبع: ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند