میزبانی ۴ بورس از سهام آرامکو

احتمال دارد بورس‌های تداول، نیویورک، لندن و هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۸ میلادی، عرضه سهام آرامکو را به‌طور هم‌زمان در دستور کار خود قرار دهند.

میزبانی ۴ بورس از سهام آرامکو

احتمال دارد بورس‌های تداول، نیویورک، لندن و هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۸ میلادی، عرضه سهام آرامکو را به‌طور هم‌زمان در دستور کار خود قرار دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ منابع آگاه اعلام کردند که عرضه اولیه سهام آرامکو در بورس‌های نیویورک، لندن و هنگ‌کنگ انجام می‌گیرد و احتمال دارد که یک یا ۲ یا حتی ۳ بورس سهام آرامکو را عرضه کنند.

البته بورس تداول عربستان در میان بورس‌های عرضه کننده سهام آرامکو است. یکی از منابع اعلام کرد که در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی بورس تداول عرضه سهام آرامکو را آغاز خواهد کرد. اما همچنان تصمیم نهایی در این‌باره اعمال نشده و محمدبن‌سلمان، شاهزاده عربستان؛ تصمیم نهایی را می‌گیرد.

قرار گرفتن سه بورس نیویورک، لندن و هنگ‌کنگ یعنی اینکه بورس سنگاپور، توکیو و تورنتو از گردانه رقابت خارج شده‌اند. یکی از منابع گفت: احتمال دارد که عرضه سهام در سه بورس بین‌المللی و تداول به‌صورت هم‌زمان انجام گیرد.

البته شرکت آرامکو در مصاحبه‌ای با رویترز در این‌باره اعلام کرد، گزینه‌های قرار گرفتن سهام آرامکو فعالانه در دست بررسی است و تصمیم نهایی هنوز اتخاذ نشده است.

منابع آگاه اعلام کردند که یکی از گزینه‌ها می‌تواند فقط عرضه سهام در بورس تداول به‌صورت انحصاری باشد. پیش‌بینی می‌شود عربستان سعودی با عرضه اولیه ۵ درصد از سهام آرامکو که ارزش احتمالی آن ۲ تریلیون دلار برآورد شده، ۱۰۰ میلیارد سود به جیب زند و از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین عرضه سهام در تاریخ بورس جهان یاد می‌شود.

بر پایه این گزارش، منابع آگاه اعلام کردند در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی چین تقاضای خرید ۵ درصد از سهام آرامکو را داده بود که به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار این شرکت شود. البته عربستان بزرگ‌ترین تامین‌کننده نفت چین است.

 

منبع: مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید