رئیس کل سازمان توسعه تجارت خبر داد؛

راه‌اندازی میزهای کالایی برای تجارت در سیستان و بلوچستان

رئیس کل سازمان توسعه تجارت گفت: برای برقراری تعرفه ترجیحی و تجارت آزاد با برخی کشورها به ویژه افغانستان، پاکستان و عمان آمادگی داریم.

راه‌اندازی میزهای کالایی برای تجارت در سیستان و بلوچستان

مجتبی خسروتاج در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی سیستان و بلوچستان گفت: دولت بجز نفت در صادرات سهمی ندارد و ما رصد می‌کنیم و در موضوع صادرات نقش سیاستگذار و حمایتی داریم.

وی گفت: اقتصاد و صادرات متکی بر بازار رقابتی است و باید با ایجاد رقابت و نوع کالای صادراتی و تکنولوژی با پویایی در این زمینه پیش برویم تا بتوانیم در بازارهای منطقه و جهان سهم بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: برنامه‌هایی در حوزه مبادلات تجاری تدوین کرده‌ایم که در بلندمدت تجارت ما در کشورهای مختلف شکننده نباشد و حتی در برخی از کشورها بنگاه‌های تولیدی ایران در حال فعالیت تولیدی هستند.

قایم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: برای توسعه روابط با کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان، سیستان و بلوچستان نقش کلیدی دارد و بر همین اساس به سمت تشکیل میزهای تخصصی کالایی پیش رفته‌ایم که از مزیت‌های هر منطقه برای صادرات استفاده کنیم و میزهای کالایی در چشم‌انداز توسعه صادرات تعریف شده و هم اکنون میزهای کالایی مختلف از جمله میز کالایی ترانزیت، خرما و… را در استان سیستان و بلوچستان راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: در زمینه تعرفه‌های ترجیحی و تجارت آزاد برنامه‌ریزی صورت پذیرفته و جزو فعالیت‌های ما است و با برخی از کشورها به ویژه افغانستان، پاکستان و عمان که با سیستان و بلوچستان به صورت زمینی و دریایی هم مرز هستند، آمادگی اجرای آن را داریم.

خسروتاج گفت: در زمینه حمایت از صادرکنندگان استان سیستان و بلوچستان جهت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی، پذیرش و اعزام هیات‌های تجاری، راه‌اندازی خطوط کشتیرانی و توسعه ترانزیت و استفاده از بندر شهید بهشتی آمادگی کامل داریم.

وی در ادامه افزود: صادرکنندگان در صورتی که در گذشته تسهیلات بالای ۱۸ درصد دریافت کرده‌اند، از طریق یارانه مابه‌التفاوت به آنها پرداخت خواهد شد.

قایم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان ضمن اشاره به صادرات محصولات ساختمانی از جمله سیمان گفت: با توجه به اینکه هزینه حمل‌ونقل در قیمت صادراتی این محصولات بسیار تاثیرگذار است، در سال گذشته به شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران یارانه پرداخت کرده‌ایم و این موضوع جزو سیاست‌های ما به شمار می‌رود و با توجه به اینکه سیمان از جمله محصولات مهم صادراتی سیستان و بلوچستان به شمار می‌رود، در این زمینه آماده همکاری هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه گفت: میزان خروجی کالا از مرزهای سیستان و بلوچستان با احتساب ترانزیت کالا، کالاهای صادراتی از استان و کالاهای احرازشده از سایر گمرکات و خروجی از مرزهای استان به ۳ میلیارد دلار رسیده است.

نادر میرشکار گفت: بر اساس هدفگذاری، باید در سال ۹۵ میزان صادرات از استان ۴۴۰ میلیون دلار می‌رسید که به ۴۸۳ میلیون دلار رسید.

وی گفت: تراز تجاری استان در سال ۹۵ نیز مثبت بوده و میزان صادرات ما نسبت به واردات بیشتر بوده است.

توسعه تجارت و روابط اقتصادی با کشورهای همسایه نیازمند بازنگری جدی است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به همسایگی ۱۵ کشور با جمهوری اسلامی ایران روابط اقتصادی و ارتباطات تجاری با این کشورهای همسایه نیازمند یک بازنگری جدی است.

علی اوسط هاشمی روز یکشنبه در دومین نشست کارگروه استان‌های مرزی کشور در زاهدان اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش عمده نیازهای ملی از کشورهای همسایه قابل تامین است می‌توان از این ظرفیت به بهترین نحو برای افزایش ارتباطات اقتصادی و اجتماعی بهره گرفت.

وی تاکید کرد: سیاست‌هایی که مانع ارتباط اقتصادی با کشورهای همسایه می‌شوند، باید مورد بازنگری قرار گیرند.

وی افزود: تامین نیازهای کشور تنها در روزهای سخت از طریق کشورهای همسایه نباید صورت گیرد بلکه همواره می‌توان از این ظرفیت بالقوه بهره گرفت تا با کمترین هزینه بیشترین استفاده را برد.

وی تصریح کرد: برای مبارزه با قاچاق برخورد انتظامی به هیچ وجه جواب نمی‌دهد بلکه باید فرصت مرز را برای مرزنشینان به خوبی معنادار کرد.

هاشمی با بیان اینکه در مرز باید حاکمیت دولت سایه سنگین بیاندازد، گفت: از آنجایی که مسئولیت اقتصاد با دولت است، حاکمیت اقتصادی دولت باید در مرز سایه سنگین داشته باشد.

وی با بیان اینکه نگرش بخشی در سیاست مرزی خطاست، افزود: نگرش ملی باید تضمین‌کننده منافع همه جانبه ملی باشد، نه صرفا اقتصادی و این معرفت باید ارتقا پیدا کند تا کمتر شاهد کوله‌بری و تحقیر جامعه انسانی و خسارت‌زایی برای کشور باشیم.

وی افزود: از آنجایی که متاسفانه رایزن بازرگانی ایران و افغانستان حتی یک نشست برای افزایش ارتباطات ۲ کشور برگزار نکرده بود، ما با برقراری و افزایش ارتباطات با این کشور همسایه زمینه مراودات بیشتر را فراهم کردیم و اینک ضروری است این مهم مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا رایزن بازرگانی باید پل ارتباطی قوی بین ۲ کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالای بندر چابهار برای ارتباطات دریایی با کشورهای همسایه گفت: ظرفیت‌های بالای منطقه ایجاب می‌کند که با بازنگری در سیاست‌ها، قسمت قابل توجهی از صادرات ملی را به سمت این بندر سوق دهیم.

استاندار سیستان و بلوچستان همچنین به ظرفیت های بالای این استان در بازارچه های مرزی و فرودگاه‌ها برای افزایش ارتباطات با کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: ضروری است این استان پایلوت کشوری فصل نو و نگاه نو به مرز در جهت تحقق اهداف ملی شود.

وی تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالای سیستان و بلوچستان و برخورداری از پنج فرودگاه، قابل قبول نیست که با کشورهای همسایه پرواز مستقیم نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در مرز باید ابتدا رویکرد کاملا مردمی باشد، گفت: تجارت آزاد و معافیت‌ها در بازارچه‌ها می‌تواند کمک قابل توجهی به افزایش مبادلات مرزی و جلوگیری از قاچاق باشد.

 

منبع: مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید