روحانی در مراسم افتتاح منطقه یک آزادراه تهران-شمال:

نباید برای روزهای سختی و غم مردم، جیب دوخت / درآمدهای قطعه یک صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد

رئیس جمهور با بیان اینکه همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک این بزرگراه، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد، گفت: نباید کسی از این حوادث سوء استفاده کند و برای روزی که مردم در سختی هستند، جیب بدوزد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی روز سه شنبه با حضور در محل احداث منطقه یک آزادراه تهران-شمال، در جمع مهندسان و دست اندرکاران اجرای این طرح، ضمن قدردانی از همه دست اندرکاران اجرای این طرح عظیم گفت: همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک این بزرگراه، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد و قرار شده تا پایان دولت دوازدهم یک مسیر از قطعه دوم این بزرگراه افتتاح شود.

منطقه یک آزادراه تهران-شمال به طول 32 کیلومتر و ارزش مالی ۱۰ هزار میلیارد تومان، طی مراسمی به طور رسمی و با دستور رئیس جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مهمترین سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

-امروز برای ملت بزرگ ایران روز بسیار خوشحال‌ کننده ‌ای است. عملاً این پروژه را در دوران تحریم ساختیم و افتخار می‌کنیم به اینکه تحریم نتوانست بر اراده مهندسین، کارگران و مدیران ما و همه بخش‌های مختلف وزارت راه، بنیاد مستضعفان و همه آنهایی که دست‌اندرکار بودند، برای تکمیل این پروژه بسیار مهم تأثیر بگذارد.

-البته تحریم ممکن است در زمان‌بندی با یک تأخیرهایی ما را به طور طبیعی مواجه کند، اما هیچ‌وقت پروژه‌های مهم متوقف نشد.

-ببینید وقتی دولت ما شروع شد که ما در تحریم بودیم، در تحریم شدید بودیم تحریمی که از سال 90، 91 شروع شده بود، 92 که آمدیم در شدت تحریم بودیم.

-از همان روزهای اولیه ریاست جمهوری، آقای فروزنده را که آن زمان مسئول بنیاد مستضعفان بود، صدا زدم و به او گفتم که نقشه همین آزاد راه شمال را بیاورد. ایشان نقشه را آورد و بحث کردیم که کجا هستیم و چرا اینقدر عقب هستیم و باید چه کنیم؟ همانطور که آقای مهندس فتاح اعلام کردند آن روز 17 درصد از این پروژه انجام گرفته بود و باید برای 83 درصد این پروژه تصمیم می گرفتیم لذا از همان روز گفتم که دولت با تمام کوشش دنبال این طرح خواهد بود.

-از سال 75 با این پروژه سر و کار داشتم. خدا رحمت کند آیت الله هاشمی رفسنجانی را که برای این پروژه تصمیم گرفت. ابتدا طرح دیگری مطرح بود بعد جناب آقای رفیق‌دوست طرحی به آقای هاشمی دادند و ایشان مرا صدا زد و مفصل با من صحبت کرد.

-این طرح به بنیاد واگذار شد و زحماتی را از همان روزهای اولیه آقای مهندس فروزنده و بعد آقای سعیدی‌کیا با همه وجود برای تکمیل طرح به صحنه آمد. آقای مهندس فتاح هم که هر کجا بوده با همه توان و قدرت در کار خودش فعال است و ما در کارهای قبلی هم ایشان را دیدیم.

-وزارت راه و شهرسازی هم البته در زمان آقای دکتر آخوندی برای این پروژه، ایشان خیلی زحمت کشید. چند بار هم با هم قرار گذاشتیم از این پروژه بازدید کنیم که نشد و جای ایشان امروز که این پروژه افتتاح شده خالی است.

-آقای مهندس اسلامی هم از روز اول عنصر بسیار پرکار و خستگی‌ناپذیر و جزو وزرایی است که واقعاً خستگی ناپذیر است. هر ساعتی هم زنگ می‌زنیم ایشان سر کار است و فعال است و تا حالا موفق نشدیم ایشان را در خواب پیدا کنیم. هر ساعتی زنگ زدیم بیدار بوده است.

-همه ما توجه داریم که عمر مردم و ساعات زندگی مردم چقدر مهم است. اینکه این جاده جدید، یک ساعت و نیم زمان را کوتاه می‌کند، نمی‌شود برای آن ارزش گذاشت. در این جاده، به طور متوسط مثلاً در 24 ساعت، 18 ، 16 هزار ماشین عبور می‌کند و در هر ماشین 2، 3 نفر است اگر اینرا بر 1.5 ساعت ضرب و تقسیم کنیم، ببینید چقدر در عمر و زندگی مردم تأثیر گذار است.

-همه شما تجربه دارید وقتی آدم یک مسافرت 2 الی 3 روزه می‌رود، زمانی که بر می‌گردد اگر در یک راه‌بندان بزرگ گرفتار ‌شود، لذت آن سفر از بین می رود. یک وقتی در این تعطیلات از چالوس به تهران می‌آمدم، 15 ساعت در راه بودیم، شاید شما زمان بیشتر از این را هم تجربه کرده باشید. همه راه بسته بود و ماشین‌ها میلیمتری حرکت می‌کردند. ما نسبت به مردم، عمر و لذت و شادی مردم متعهدیم.

-خداوند انسان‌ها را آفریده برای اینکه یک زندگی خوب، سالم و شادمانه داشته باشد. همه‌اش نباید در غم و غصه باشیم. دشمنان ما همیشه می‌خواهند برای ما فشار، مشکلات باشد. بعضی از حوادث است که در اختیار ما نیست و پیش می‌آید مانند سال 98 سال سیل بوده است که از آغاز سال با سیل شروع کردیم.

-وقوع زلزله را کاری نمی‌شود کرد. باید کاری کنیم که آثار سوء این حوادث را در زندگی مردم کم کنیم. اصل‌اش را نمی‌شود به طور کامل جلوگیری کرد. حوادث مختلف در زندگی مردم است، امسال هم غم و مشکلات زیادی داشتیم، از شهادت سردار بسیار عزیز ما، سردار سلیمانی گرفته تا حادثه مردم عزیز کرمان تا مردم عزیزی که در هواپیما جان به جان آفرین سپردند برای همه ما بسیار مایه تأسف بود و سال سختی بود.

-مردم ما در همه جا با شهامت به میدان آمدند. یعنی در برابر تحریم خم نشدند، التماس نکردند. ما به دشمنان التماس نخواهیم کرد. ملت ما التماس نخواهد کرد. ملت ما تسلیم هم نخواهد کرد و سختی را تحمل می‌کند تا دشمن را پشیمان کند. در برابر حوادث طبیعی غیرمترقبه‌ای هم که پیش می‌آید باز هم مردم ما آزمایش خوبی دادند و همه به هم کمک کردند.

-شادی و غم مهم نیست. مهم این است که در شادی و غم چگونه عکس‌العمل نشان دهیم و چطوری کمک می‌کنیم. حادثه‌ای پیش می‌آید از یک کشوری یک مصیبتی پیش آمده و ویروسی آمده و الان هم حدود 40 کشور دنیا را مبتلا کرده و همه جا را مبتلا می‌کند، این جوری است که به همه کشورها می‌رود.

-یعنی یک مسافر بی‌دعوت و نامیمون برای خودش سفر می‌کند و هر جایی می‌رود. باید از این مشکل عبور کنیم.

-نباید از مشکلات بهراسیم و خدای ناکرده نباید کسی از این حوادث سوء استفاده کند و برای روزی که مردم در سختی هستند، جیب بدوزد. آن جیب‌هایی که برای غم و سختی مردم دوخته می‌شود، بسیار خطرناک است و برای زندگی دنیا و آخرت‌شان جز خسارت هیچ‌چیز ندارد. آدم برای مردمی که برای خرید قرص و مواد شوینده و ضدعفونی کننده و حتی ماسک گرفتارند، آنجا بیاید، سوء استفاده کند این درست نیست. خداوند این همه راه برای روزی حلال گذاشته است. چرا دنبال طلب درآمد حرام می‌گردیم.

-در این شرایط تحریم این افتتاح خیلی دلپذیر و ارزشمند است. امیدواریم قرار ما این باشد که از صبح پنج‌شنبه مردم بتوانند به راحتی از این جاده رفت و آمد کنند.

-البته آقای اسلامی عوارضی در نظر گرفته بود و ما مقداری تخفیف دادیم تا رفت و آمد مردم با شادی شروع شود. در روز غیرتعطیل کمتر و در روز تعطیل هم قیمت مناسب و همچنین تصمیم گرفتیم که از این قطعه یک، دولت و بنیاد هر درآمدی که دارند، ان‌شاء الله آنرا برای قطعه دوم صرف می‌کنیم. البته این درآمد کافی نیست و قطعه دوم به پول زیادی نیاز دارد لذا مردم بدانند هر مقداری هم در اینجا داده می‌شود، برای قطعه دوم صرف خواهد شد و البته دولت هم کمک می‌کند.

-ان‌شاء الله قرار ما با آقای مهندس اسلامی و آقای مهندس فتاح این است که تا پایان دولت دوازدهم، قطعه دوم یک مسیرش افتتاح شود و یک مسیر هم از همان جاده قدیم استفاده شود تا قسمت بعد هم تکمیل شود. همه توان‌مان را بکار می‌گیریم و به آقای دکتر نوبخت هم دستور می‌دهم همه امکاناتی که لازم است در اختیار بگذارد، ان‌شاء الله مردم یک زندگی راحت‌تری را داشته باشند.

-اولاً خود این جاده دوستان می‌خواستند ما یک قسمت کوتاهی را برویم تا آخر رفتیم، خیلی جالب توجه و افتخارآفرین است.

-اولاً جاده ای زیبا و قشنگ است و جاده‌ای است که یا پل است یا تونل. یعنی در تمام مسیر این جاده شما از پل عبور می‌کنید می‌روید داخل تونل یا از تونل خارج می‌شوید می‌روید روی پل، معلوم است در این 32 کیلومتر چه کار عظیم و بزرگی انجام شده است. یعنی 18 تونل که یکی از آن تونل‌ها نزدیک 5 کیلومتر طول دارد. اگر اشتباه نکنم 4850 به طور مثال. یکی از تونل‌هایش حدود 5 کیلومتر است و این همه پل‌های زیبا، مسیر بسیار قشنگ و جالب و فرصتی که اینجا ایجاد می‌شود.

-من به استانداران تهران و البرز هم تبریک می‌گویم. تبریک برای مردم این دو استان است. چون مردم تهران می‌آمدند نزدیک کرج کیلومترها معطل می‌شدند تا به کرج برسند و از کرج به جاده چالوس رسیدن هم باز یک داستانی داشت.

-وارد جاده چالوس می‌شدیم معلوم بود آن جاده با آن شرایطی که داشت شما تا گچسر برسید واقعاً مسیر خسته‌کننده می‌شد. امروز روز مبارکی هم برای مردم تهران است که راحت‌تر می‌توانند از این مسیر عبور کنند و هم روز بسیار مبارکی برای مردم البرز و مخصوصاً کرج است بخاطر اینکه یک ترافیک سنگینی، آلودگی سنگینی که بود.

-کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است. رقم را گفتند که ارزش روز آن چقدر است. ارزش اصلی‌اش هم حساب کنیم، بیش از 4 هزار میلیارد تومان خرج شده است. 4200 خرج شده است. ارزش الان هم گفتند حدود 10 هزار میلیارد تومان ارزش فعلی آن است. خرج زیاد و وقت زیادی برده است در طول این زمان و امروز الحمدالله آماده شده است.

-این به نفع سلامت مردم است. اینکه انرژی کمتری مصرف می‌شود. همین که رقم را اعلام کردند در سال بیش از 80 میلیون لیتر مصرف بنزین کمتر می‌شود، این بسیار مهم است، وقت مردم و مسأله آلودگی و سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

-این جاده، جاده‌ای است که مردم با آن سالم‌تر به مقصد می‌رسند، سلامت مردم برای ما مهم است همه اینها برای ما به عنوان یک روز خوب در تاریخ ایران و برای مهندسین، پیمانکارها، کارگران و مدیران عزیز به عنوان یک روز بسیار ارزشمند ثبت می‌شود .

-در یک جهاد همه جانبه ملت ایران برای سازندگی جاده و راه‌آهن، هواپیما، کشتی و بندر که همه برای آقای اسلامی است این مسئولیت سخت و سنگین زیربنای اصلی برای توسعه کشور است.

-الحمدالله در دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه بنادر، کار بسیار عظیمی انجام گرفته است. در زمینه راه‌آهن کار بی‌نظیری انجام گرفته است. در دولت های یازدهم و دوازدهم 5 استان همدان، کرمانشاه، آذربایجان های شرقی و غربی و گیلان به راه آهن سراسری وصل شده اند که این کار بسیار عظیم و بزرگی است .

-ان‌شاء الله امیدواریم بخش بزرگ راه‌آهن چابهار به زاهدان که بسیار برای ما اهمیت دارد هم با تزریقی که اخیراً از لحاظ مالی انجام گرفته امیدوارم حرکت خوبی انجام بگیرد و همچنین راه‌آهن رشت به آستارا که برای ما بسیار اهمیت دارد و همین امروز هم با آقای اسلامی صحبت می‌کردیم ان‌شاء الله بودجه آن را هم به عنوان طرح‌های بسیار مهم تأمین می‌کنیم.

-همه اینها را خداوند برای شما مبارک قرار دهد، اصل، رضای خداوند و رضای مردم است. این دو رضایت مهم است. اول رضای خداوند بعد رضای مردم. بقیه چیزها در گذر است. بقیه مسایل، مسایل مهمی نیست از آن عبور می‌کنیم و ان‌شاء الله با همکاری همه ملت با وزارت سلامت (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از این کرونا و این ویروس هم عبور می‌کنیم.

-در مورد ویروس سخت آنفلوآنزای تایپ B که امسال در آمریکا 16 هزار نفر تلفات داد، در ایران صد و خرده‌ای تلفات داد و ما از آن سختی عبور کردیم و این ویروس کرونا سخت‌تر از آن نیست، البته از نظر تماس و سرعت انتقال ویژگی هایی دارد و شرایط‌اش فرق می‌کند ولی نباید وحشتی در میان مردم ایجاد شود.

-همه باید به دستورالعمل های وزارت بهداشت، عمل کنند همدیگر را یاری و کمک کنیم سلامت و شفا از جانب خداوند است و خدا به همه شفا خواهد داد. ما و پزشک‌ها وسیله ‌هستیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند