نبرد اروپایی جدید با چینی محبوب بازار؛ جک s5 بخریم یا پژو 2008؟

نبرد اروپایی جدید با چینی محبوب بازار؛ جک s5 بخریم یا پژو 2008؟

پژو برای مدت بسیار طولانی حاکم بلامنازع بازارهای ایران بود اما با گذشت زمان به تدریج از قدرت و محبوبیت خودروهای این شرکت فرانسوی در ایران کاسته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دوران افول پژو همزمان شد با ورود چینی‌های متنوع و ارزان قیمت به بازار ایران که منجر به حاکمیت مطلق آن‌ها در سال‌های اخیر شده است.

هر چند پژو در دوران اوج خود در ایران نیز هرگز شاسی بلند یا کراس اووری را به بازار ایران معرفی نکرده بود اما بعد از بازگشت مجدد به بازار ایران تصمیم گرفت با عرضه یک خودرو زیبا و جدید به نام پژو 2008 شانس خود را برای رقابت با شاسی بلندهای چینی محبوب بازار ایران امتحان کند.

اگر پژو 2008 بخواهد در ایران شرایط خوبی پیدا کند باید از پس رقابت با خودروهایی مانند جک s5 برآید.

امروزه خرید و فروش جک s5 به دلیل امکانات مناسب و قوای فنی خوبی که دارد از رقبای آن در ایران بیشتر است و حالا باید دید که پژو 2008 می‌تواند این بازار خوب را تهدید کند یا خیر.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که بین خرید جک s5 و پژو 2008 مردد مانده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

کیفیت ساخت و طراحی جک s5 و پژو 2008

زمانی که جک s5 برای اولین بار به ایران راه پیدا کرد جزو زیباترین خودروهای چینی بازار دسته‎بندی می‌شد.

طراحی اسپرت و جوان پسند یکی از ویژگی‌های مهم این خودرو است که همه به آن اشاره دارند. اما طراحی جک s5 کمی ساده و قدیمی است و در آن ظرافت و توجه به جزئیات دیده نمی‌شود.

با این حال کیفیت ساخت و مونتاژ خوب جک s5 به عنوان یک خودرو چینی در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

کیفیت مونتاژ خوب این خودرو یکی از عواملی است که سبب شد بازار فروش جک s5 در ایران رونق بگیرد.

در مقابل پژو 2008 خودرو جدیدتری است و از طراحی به روزتری برای آن استفاده شده است.

برخلاف خودروهای چینی، طراحی اروپایی این خودرو با سلایق مردم ایران سازگارتر است و به همین دلیل در همان نگاه اول زیباتر از جک s5 به نظر می‌رسد.

علاوه بر این طراحی خودرو حس لوکس بودن را به خوبی القا می‌کند و از این نظر نیز در سطح بالاتری نسبت به رقیب چینی خود قرار می‌گیرد.

کیفیت ساخت پژو فرانسه قطعا بهتر از جک چینی است و این موضوع را در نگاه نزدیک به قسمت اتصال قطعات مختلف بدنه مشاهده خواهید کرد.

در مجموع در این بخش برتری با پژو 2008 است.

مشخصات فنی جک s5 و پژو 2008

نماینده جدید فرانسوی‌ها در بازار ایران به یک موتور چهار سیلندر توربوشارژ 1.6 لیتری با قدرت خروجی 163 اسب بخار و گشتاور 240 نیوتون متر مجهز شده است.

این موتور عملکرد بسیار بهینه‌ای دارد و ترکیب آن با گیربکس شش دنده اتومات سبب شده است تا شتاب پژو 2008 به 8.2 ثانیه برسد.

از طرف مصرف سوخت این خودرو نیز 6.7 لیتر در 100 کیلومتر به صورت ترکیبی است که بسیار عالی است.

در مجموع پژو بار دیگر ثابت کرده هنوز هم می‌تواند با بهترین‌های جهان رقابت کند. در مقابل یکی از عواملی که بسیاری از افراد را در سال‌های پیش به خرید جک s5 علاقه‎مند کرده بود موتور قدرتمند و عملکرد فنی فوق العاده آن بود.

موتور دو لیتری توربو شارژ با خروجی 174 اسب بخاری در کنار گیربکس شش دنده اتومات دو کلاچه از بهترین ترکیب‌های فنی موجود در بین خودروهای چینی این دسته است. اما ابعاد بیشتر و عملکرد ضعیف‌تر گیربکس سبب شده است جک با شتاب 11.7 ثانیه‌ای حدود 3.5 ثانیه کندتر از رقیب خود باشد.

ضمن این که مصرف ترکیبی 7.7 لیتری نیز یک لیتر بیشتر از پژو 2008 است.

به این ترتیب در این بخش نیز برتری با مهمان فرانسوی بازار ایران است.

امکانات جک s5 و پژو 2008

هر دو خودرو امکانات مناسبی در مقایسه با سایر خودروهای هم قیمت خود دارند.

پژو 2008 به امکاناتی مانند کروز کنترل، کنترل کشش، ایربگ پرده‌ای و دی لایت مجهز شده است که در رقیب چینی حضور ندارد.

در مقابل سانروف، صندلی شش حالته برقی، کی‎لس و استارت دکمه‌ای، نویگیشن، پشت سری فعال، ترمز پارک برقی و کنترل سرعت در سرازیری امکاناتی است که تنها در جک s5 حضور دارد.

به این ترتیب با فاصله‌ای اندک می‌توان جک را داری عملکرد بهتری در این بخش دانست.

ارزش خرید جک s5 و پژو 2008

جک s5 و پژو 2008 هردو از خودروهای خوب بازار شاسی بلندهای ایران هستند که طرفداران زیادی نیز دارند.

در حال حاضر قیمت جک s5 در سایت دیوار حدود 315 میلیون تومان است و قیمت معقول‌تری نسبت به پژو 2008 با قیمت 380 میلیون تومانی دارد.

در مجموع افزایش قیمت روی ارزش خرید هر دو خودرو اثر نامناسبی گذاشته است با این حال به نظر می‌رسد با توجه با شریاط و تفات قیمت 65 میلیونی بین این دو خودرو باید گفت ارزش خرید جک s5 کمی بیشتر از رقیب فرانسوی آن است.

منبع: ویرلن

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند