نتیجه تلاش برای بورسی شدن 15 شرکت

نتیجه تلاش برای بورسی شدن 15 شرکت

شرکت بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای سال ۱۳۹۶ اعلام کرد که ۱۵ شرکت را در این سال وارد بورس می‌کند و گاهی نیز این آمار را بیشتر عنوان می‌کرد، اما در نهایت در این سال هفت شرکت وارد بورس شدند.

شرکت بورس در سال ۱۳۹۶ برنامه داشت که ۱۵ شرکت را وارد بورس کند، اما در نهایت تنها ۷ شرکت بورسی شدند و تلاش‌ها برای بورسی کردن یک شرکت دیگر در هفته‌های پایانی اسفندماه بی‌نتیجه ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای سال ۱۳۹۶ اعلام کرد که ۱۵ شرکت را در این سال وارد بورس می‌کند و گاهی نیز این آمار را بیشتر عنوان می‌کرد، اما در نهایت در این سال هفت شرکت وارد بورس شدند.

همچنین شرکت بورس در اواسط سال ۱۳۹۶ عنوان کرد که ۴۰ شرکت در صف انتظار ورود به بورس هستند که تعدادی از آنها درج نماد شده‌اند تعدادی در انتظار پذیرش هستند و تعدادی نیز آماده عرضه اولیه بودند.

تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که سازمان و شرکت بورس بعد عرضه‌های اولیه ناموفقی که وجود داشت سعی کردند محافظه‌کارانه عمل کرده و از ورود شرکت‌ها به بورس جلوگیری کنند، اشاره آنها به نماد داروسازی برکت است که در اواخر سال ۱۳۹۵ عرضه اولیه شد و از روز بعد از عرضه شروع به کاهش قیمت کرد و نشان داد که گران قیمت‌گذاری شده بود در آن زمان سازمان بورس دستور داد که تا مدتی عرضه‌های اولیه متوقف شوند.

از طرفی تعدادی از مسئولان شرکت بورس معتقدند که سهامداران عمده تمایلی به ورود به بازار سرمایه ندارند و این موضوع یکی از عواملی است که سبب شده شرکت بورس به برنامه خود برای بورسی کردن شرکت‌ها نرسد این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مسئولان شرکت بورس در ابتدای سال از صف‌های طولانی شرکت‌ها برای ورود به بورس صحبت می‌کردند.

البته شرایط خاص اقتصادی ایران سبب شده که ورود به بازار سرمایه و مخصوصا بورس چندان به نفع شرکت‌ها نباشد و سهامداران عمده به راحتی حاضر نشوند که قسمتی از سهم شرکت خود را به بورس یا حتی فرابورس بیاورند.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند