نخستین پتروشیمی مشترک ایران و اروپا ساخته می‌شود

نخستین پتروشیمی مشترک ایران و اروپا ساخته می‌شود

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از توافق سه میلیارد یورویی با یک شرکت اروپایی برای ساخت یک مجتمع پتروشیمی در عسلویه با هدف تولید دو محصول جدید پلیمری خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عادل نژادسلیم از برنامه‌ریزی تولید دو محصول جدید پلیمری برای نخستین بار در تاریخ صنعت پتروشیمی ایران خبر داد و گفت: این محصولات پلیمری زنجیره محصولی بوده که در ایران تاکنون تولید نشده و در سطح صنایع پتروشیمی جهان هم انحصاری است.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزود: تفاهم‌نامه ساخت مجتمع جدید پتروشیمی در عسلویه با یک شرکت اروپایی با هدف تولید این 2 محصول خاص پلیمری امضا شده است.

وی با بیان این که در شرایط فعلی روند اجرای این طرح مشترک پتروشیمی در مرحله مطالعات امکان‌سنجی است، اظهار کرد: با نهایی شدن مذاکرات، به‌زودی جزئیات بیشتری از نوع مشارکت با طرف اروپایی، ظرفیت تولید و… اعلام خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس درباره حجم سرمایه‌گذاری مشترک برای ساخت این مجتمع پتروشیمی هم توضیح داد: پیش‌بینی می‌شود حداقل سه میلیارد یورو برای طراحی، ساخت و بهره‌برداری این طرح پتروشیمی سرمایه‌گذاری مشترک انجام شود.

نزادسلیم با اشاره به این که یک سرمایه‌گذاری ۱.۵ تا 2 میلیارد یورویی نیز برای 2 پروژه دیگر در صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است، یادآور شد: در مجموع حدود پنج میلیارد یورو در این سه طرح جدید پتروشیمی سرمایه‌گذاری خواهد شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند