۲ خبر بد درباره توله‌های ایران!/ جنسیت یوزپلنگ‌ها اشتباه بود؟

۲ خبر بد درباره توله‌های ایران!/ جنسیت یوزپلنگ‌ها اشتباه بود؟

ایران، گونه نادر یوزپلنگ ایرانی هفته گذشته سه توله به دنیا آورد. اما شادی تولد این گونه نادر چندان طولانی نبود. ابتدا یکی از سه توله متولد شده، تلف شد و بعد از آن هم خبر رسید هر سه توله به دنیا آمده نر بوده‌اند، نه ماده! 

به گزارش تجارت‌نیوز، ماجرای نر بودن توله یوزپلنگ‌های ایران از آن جهت عجیب است که تیم محیط زیستی که در ابتدا از توله‌ها مراقبت می‌کرد اعلام کرده بود که هر سه توله به دنیا آمده ماده هستند. این خبر خوشی برای این گونه نادر یوزپلنگ ایرانی بود و امید برای زاد و ولد آنها و حفظ این گونه نادر را بیشتر می‌کرد.

حالا مشخص شده که تیم محیط زیستی در تعیین جنسیت توله‌های ایران خطا کرده‌اند و هر سه توله نر هستند!

اما این تنها خبر بد درباره فرزندان ایران نبود. کمتر از دو زوز بعد از تولد توله‌ها،‌خبر رسید که یکی از آنها تلف شده است. گفته شده علت تلف شدن این توله یوزپلنگ،‌ ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه تلف شده است.

علت خطا در تشخیص جنسیت توله یوزپلنگ‌ها

چرا جنسیت یوزپلنگ‌های تازه به دنیا آمده اشتباه تشخیص داده شد؟ سرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان گفته: تشخیص جنسیت گربه‌سانان مخصوصاً یوزپلنگ در روزهای اول تولد بسیار سخت و حساس بوده و اندام‌های تناسلی آنها به راحتی قابل تشخیص نیست. با رشد حیوان، تعیین جنسیت مرحله به مرحله آسان تر خواهد بود.

این مقام مسئول گفته در بازدید امروز به همراه دامپزشکان حاذق و مجرب، مجدداً توله یوزها مورد معاینه قرار گرفتند و مشخص شد توله‌ها نر هستند».

اما چرا ماده بودن یوزپلنگ‌ها خبر بهتری بود؟ علت این ماجرا این است که گونه ماده یوزپلنگ ایرانی بسیار کمیاب‌تر از گونه نر آن است. از طرفی اگر این توله‌ها ماده بودند امکان زاد و ولد بیشتر آنها در آینده وجود داشت و این گونه نادر از خطر انقراض دور می‌شد.

تیم محافظتی از یوزپلنگ‌ها اعلام کرده که کارشناس تغذیه حیات وحش مرکز تکثیر یوز آسیایی به درخواست پزشک معتمد امروز تغییر و بعد از تولد آغوز به توله‌ها با سرنگ داده شد و در حال حاضر از شیر خشک مخصوص گربه سانان با برند معتبر جهانی برای تغذیه استفاده می‌شود و وزن توله ها در زمان تولد ۳۵۰ گرم بوده که بعد از چهار روز به ۵۰۰ گرم افزایش داشته است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند