دوربین‌های نظارتی مجوز حضور در اتاق‌های عمل را نگرفتند

نظارت و مدیریت بیمارستان‌ها در آستانه یک تغییر

نصب دوربین در اتاق‌های عمل بیمارستان رد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت بهداشت از نصب دوربین در اتاق‌های عمل عقب‌نشینی کرد.

به نقل از مهر، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور، در واکنش به نامه جدید معاونت درمان وزارت بهداشت در خصوص عدم نصب دوربین در اتاق‌های عمل، توضیحاتی ارائه داد.

چندی قبل خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است به‌منظور جلوگیری از ورود افراد غیر پزشک به اتاق‌های عمل و دخالت در اعمال جراحی، دوربین‌هایی نصب شود که بر عملکرد تیم جراحی نظارت شود.

حالا، نامه‌ای از معاونت درمان وزارت بهداشت به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده که این دوربین‌ها فقط باید در راهروهای ورودی به اتاق عمل نصب شود.

علی سالاریان، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران با عنوان این مطلب که حق بیمار است که از هویت افرادی که در اتاق عمل حضور دارند، آگاه باشد، گفت: این اقدام برای همکاران ما نیز مهم است که از ورود افراد غیر پزشک به اتاق‌های عمل از طریق دوربین‌های نظارتی جلوگیری شود.

سالاریان با اشاره به نامه اخیر وزارت بهداشت در خصوص نصب دوربین در راهروهای ورودی اتاق‌های عمل، گفت: من نمی‌دانم چرا دوستان وزارت بهداشت این تصمیم را گرفته‌اند، اما اگر به بهانه محرمانگی هویت بیمار بوده باشد، که بهانه خوبی نیست.

بیمارستان

چرا دوبین در اتاق‌های عمل نصب نشد؟

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران ادامه داد: اگر قرار باشد اطلاعات محرمانه بیمار از طریق تصاویر افشا شود، این اطلاعات ممکن است از طریق پرونده بیمار هم لو برود. بنابراین، دلیل خوبی نیست که دوربین‌ها وارد اتاق عمل نشود.

علی سالاریان اظهار کرد: البته شاید دوستان وزارت بهداشت نتوانسته اند از نظر فنی، دوربین‌ها را طوری نصب کنند که هویت بیمار در تصاویر دوربین قرار نگیرد.

سالاریان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت بهداشت قبل از نامه اخیر موافق نصب دوربین در اتاق‌های عمل بوده است یا خیر، گفت: در جلسه‌ای که با دادستانی و وزارت بهداشت داشتیم، گزارش‌هایی از دخالت افراد غیر موجه در اتاق‌های عمل مطرح شد که بر همین اساس، تصمیم گرفته شد دوربین در اتاق‌های عمل نصب شود.

وی افزود: اما قرار بود این دوربین‌ها به گونه‌ای نصب شود که بدن بیمار در تصاویر دیده نشود و قواعد محرمانگی حفظ شود.

سالاریان در واکنش به عقب‌نشینی وزارت بهداشت از تصمیم قبلی، گفت: شاید نگرانی‌هایی از بابت افشای اطلاعات اتاق عمل دارند که چنین تصمیمی گرفته‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند