نظرهای ضد و نقیض در مورد برگ سبز خودرو

نظرهای ضد و نقیض در مورد برگ سبز خودرو

روز گذشته دادستان کل کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برگ سبز خودرو «سند مالکیت» است؛ اما نظرهای ضد و نقیض و متفاوتی در این مورد وجود دارد. 

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز گذشته، یکشنبه ۱۴ شهریور، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برگ سبز خودرو «سند مالکیت» است؛ موضوعی که پایانی بر مناقشه چندین ساله بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیروی انتظامی تعبیر می‌شود، با وجود این دو عضو کمیسیون اصل نود، دو دیدگاه متفاوت نسبت به این تصمیم دارند.

دادستان کل کشور، در نامه‌ای خطاب به دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور تاکید کرد که برگ سبز خودرو «سند مالکیت» است و مراجعه اشخاص به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، الزامی نیست.

در بخشی از متن این نامه آمده است: حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص الزامی یا غیرالزامی بودن معاملات ثبت خودرو در اسناد رسمی به اطلاع می رساند «قوانین مربوط تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقال خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفتر اسناد نمی‌باشد مگر اینکه متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.»

نظرهای متفاوت نمایندگان مجلس

با وجود این به نظر می‌رسد برخی نمایندگان مجلس نظرهای متفاوت و ضد و نقیضی در مورد برگ سبز خودرو دارند.

بعد از انتشار این نامه، حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل نود در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت:

«‏مردم در نقل و انتقال خودرو دچار مشکلات فراوانی‌اند و بخشنامه اخیر دادستان کل در خصوص ⁧‫سند خودرو‬⁩ پاسخگوی همه این مشکلات نیست.

کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ تاکنون ده ها مورد از مشکلات و کلاهبرداری های این حوزه را احصا و ایرادات فرایندها را مشخص کرده‌اند. پیگیر اصلاح این فرآیندها خواهم بود.»

در مقابل، نصرالله پژمان فر نائب‌رئیس کمیسیون اصل نود نیز در صفحه توئیتر خود نوشت:

«پس از ماه‌ها پیگیری در کمیسیون ⁧‫اصل نود‬⁩ که موجب تهدید و شکایت دفاتر اسناد رسمی از من شد، دادستان کشور وارد میدان شد و در حمایت از اقدام کمیسیون اصل ۹۰، ⁧‫برگ سبز‬⁩ را بعنوان سند مالکیت خودرو اعلام کردند. از امروز هزینه‌های نقل و انتقالات کاهش چشمگیری پیدا کرد.»

منبع: ایسنا

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند