نقشه کاداستر ۳۲ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی تهیه شد

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تا پایان فروردین ماه امسال برای نزدیک به ۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی نقشه کاداستر تهیه شده است.

نقشه کاداستر ۳۲ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی تهیه شد

اکرم توفیقی با اشاره به تهیه نقشه کاداستر حدود ۳۲ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی گفت: از این سطح ۲۸ میلیون هکتار مربوط به مراتع و ۴ میلیون هکتار در حوزه اراضی جنگلی بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این مقام مسئول با بیان اینکه طبق مصوبه بودجه سال ۹۷ نزدیک به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار برای تهیه نقشه کاداستر اراضی ملی و دولتی هدف‌گذاری شده است، اظهار داشت: با توجه به توانمندی‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری این عدد مصوبه شده ناچیز است و درصورت تامین اعتبار، قادریم امسال کل اراضی جنگلی را زیر پوشش نقشه کاداستر قرار دهیم.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مساحت کل جنگل‌های کشور را بیش از ۱۲ میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: ما می‌توانیم اهداف برنامه ششم توسعه را محقق و طی پنج سال کاداستر ۱۱۴ میلیون هکتار اراضی ملی و دولتی را تهیه کنیم.

وی درباره هزینه کاداستر اراضی تصریح کرد: با توجه به نوع اراضی و شرایط جنگلی بودن و یا کوهستانی بودن اراضی و سختی شرایط به‌طور میانگین کاداستر هر هکتار از اراضی ۵۵۰۰ تا ۶ هزار تومان اعتبار نیاز دارد.

توفیقی گفت: برای اجرای برنامه کاداستر اراضی ملی و دولتی در برنامه ششم توسعه، نیاز به حمایت‌های دولت و مجلس داریم.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه سال گذشته تخصیص ریالی برای اجرای کاداستر اراضی درحد ۲ تا ۳ درصد بود، اذعان داشت: ما ۴۰ درصد اعتبار مورد نیاز برای تهیه نقشه کاداستر را در سال گذشته در قالب اسناد خزانه اسلامی تهیه کردیم و عملکرد ما ۱۲۱ درصد برنامه بود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ کاداستر اراضی ملی و دولتی در سطح ۵ میلیون و ۸۸۸ هزار هکتار انجام شد، گفت: کاداستر در واقع نقشه‌ای است که لایه‌های حقوقی روی آن بارگذاری می‌شود و در دارای دقت مکانی بسیار بالایی است.

وی افزود: تثبیت مالکیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهمترین مزیت‌های تهیه کاداستر اراضی است که در نتیجه آن می‌توان اختلافات قضایی و ملکی را حل کرد و امکان تعرضات اراضی ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.

توفیقی ایجاد بستر مناسب برای تسریع در اجرای طرح‌های توسعه ای دولت و بخش خصوصی را از دیگر مزیت‌های اجرای طرح نقشه کاداستر اراضی دانست و تصریح کرد: تقریبا بخش اعظمی از طرح‌هایی که در کشور اجرا می‌شود، زمین مورد نیاز آن از اراضی ملی یا دولتی تامین می‌شود و بنابراین اجرای کاداستر، نقش مهمی در تسهیل و تسریح اجرای این طرح‌ها دارد.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح، دولت به میزان مالکیت خود اشراف پیدا می‌کند و ایجاد بانک اطلاعات زمین یا سامانه کاداستر امکان پاسخگویی به استعلامات و تکریم اراباب رجوع راحت تر و در اسرع زمان فراهم می‌کند.

توفیقی درباره کاربرد نقشه کاداستر اراضی بیان کرد: در راستای حفاظت از اراضی ملی، نخستین اقدام عینی که در عرصه‌ها انجام می‌دهیم، ایجاد بنچ مارک یا کمربندهای حفاظتی است که بر مبنای خطوطی که در کاداستر تعریف می‌شود، صورت می‌گیرد.

وی گفت: با استفاده از نقشه کاداستر در مورد اطفای حریق می‌توان محدوده و حدود حریق از طریق انطباق با نقشه پوشش گیاهی و تعیین مختصات نقاط آسیب‌پذیر را مشخص کرد.

مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره تهیه کاداستر اراضی منابع طبیعی کشورهای همسایه نیز گفت: هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را در تهیه نقشه کاداستر اراضی دارد و ترکیه در زمینه کاداستر جنگل پیشرفت خوبی داشته و ایران به لحاظ تهیه نقشه کاداستر اراضی مراتع پیشتازتر از این کشور است.

 

منبع: مهر


این مطلب را به اشتراک بگذارید