به دلیل تحریم‌های آمریکا مطرح شد

نگرانی هندی‌ها از کاهش صادرات برنج

نگرانی هندی‌ها از کاهش صادرات برنج

صادرات برنج باسماتی هند پس از ثبت رشد چشمگیر در سال مالی گذشته و جاری، به دلیل تحولات منفی در بازارهای خارجی، با ابهاماتی مواجه شده است.

آمار سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی فراوری شده نشان می‌دهد صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به ۲۶.۸۷ میلیارد روپیه رسید که ۳۲ درصد در مقایسه با ۲۱.۵۱ میلیارد روپیه در سال مالی پیش از آن رشد داشت. با این حال از نظر حجمی، رشد صادرات اندک و به میزان ۴.۰۶ میلیون تن در سال مالی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در مقایسه با ۳.۹۸ میلیون تن در سال مالی پیش از آن بود.

به گزارش تجارت‌نیوز،با این حال انتظار می‌رود صادرات برنج باسماتی هند پس از رشد قوی در فاصله آوریل تا ژوییه سال ۲۰۱۸، در سال مالی جاری کمتر شود. صادرکنندگان هندی شاهد پنج میلیارد روپیه پرداخت پول در کشورهایی مانند ایران بودند.

صادرات برنج باسماتی هند ۱۴ درصد در فاصله آوریل تا ژوییه امسال رشد کرد و به ۱۱.۵۸ میلیارد روپیه در مقایسه با ۱۰.۱۵ میلیارد روپیه در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ رسید. با این حال از نظر حجمی، میزان صادرات در چهار ماه نخست امسال تغییر چندانی نداشت و ۱.۵۷ میلیون تن در مقایسه با ۱.۵۶ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته بود.

در این بین، مقررات سخت گیرانه اتحادیه اروپا در خصوص استفاده از آفت‌کش‌ها به افت چشمگیر صادرات به این منطقه ( ۵۸ درصد از نظر حجمی و ۴۰ درصد از نظر ارزش) منجر شده است. منابع بازرگانی انتظار دارند هند به تدریج کل بازار اتحادیه اروپا را که به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد، از دست بدهد.

افت صادرات به اتحادیه اروپا با خرید بالا از ایران جبران شده بود اما صادرکنندگان برنج باسماتی هند اخیرا با مشکلات پرداخت از سوی واردکنندگان ایرانی روبرو شده‌اند. تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران که در نوامبر به اجرا درمی‌آید ممکن است مانع تجارت میان هند و ایران شود.

اگرچه در سال مالی جاری نگرانی‌ها نسبت به زیان عمده به دلیل تحریم‌ها با حجم بالای تجارت در چهار ماه نخست که معادل ۷۲ درصد از کل واردات سال مالی گذشته بوده، تا حدودی خنثی شده اما میزان صادرات به ایران مشخص نیست و به تحولات آینده مشروط است.

نگرانی دیگر دنبال کردن اقدام اتحادیه اروپا از سوی عربستان سعودی و سختگیری فزاینده این کشور در قبال مسئله آفت‌کش‌ها است. با این حال هنوز هیچ ابلاغ رسمی در این باره صورت نگرفته است.

عربستان سعودی و ایران به اتفاق مقصد ۶۰ تا ۷۰ درصد از صادرات برنج باسماتی هند هستند و بنابراین تاثیر قابل توجهی روی صنعت این کشور دارند.

 

منبع:بیزنس استاندارد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند