نگرانی ژاپن از تحریم صنعت خودرو ایران

نگرانی ژاپن از تحریم صنعت خودرو ایران

با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران صنعت خودروسازی در مرکز توجه قرار گرفته چرا که بخش عمده‌ای از این تحریم‌ها متوجه این صنعت استراتژیک در کشور می‌شود.

تحریم های وضع شده علیه ایران میتواند یک ضربه منفی به صنعت خودروسازی ژاپن باشد چرا که بحث واردات خودرو به ایران دستخوش تغییرات مختلفی خواهد شد. طبق اعلام انجمن خودروسازان ژاپن سالانه ۲۰ هزار دستگاه خودرو از این کشور وارد ایران می‌شود که با وضع تحریم های جدید احتمال از بین رفتن این آمار وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در همین راستا برخی شرکت های ژاپنی دفاتر نمایندگی رسمی در ایران دارند که از جمله آنها میتوان به میتسوبیشی و تویوتا اشاره داشت. ایران نسبت به امارات متحده عربی که سالانه ۱۲۵ هزار خودرو از ژاپن وارد میکند، مشتری کوچکتری است اما کم شدن واردات ایران در هر سطحی به ضرر ژاپن است.

صادرات محصولات آهنی و آلیاژی به ایران از سمت ژاپن در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۲۵ هزار تن بوده است ولی واردات از سمت ایران به ژاپن در حد ۰.۱ درصد بوده که از این لحاظ خطری صنایع فلزی ژاپن را خیلی تهدید نمی کند.

در این باره، هیروشیج سکو وزیر صنعت و تجارت ژاپن پس از برگزاری جلسه با کابینه دولت در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که در حال حاضر دولت ژاپن در حال بررسی تهدیدهای است که تحریم های آمریکا علیه ایران می تواند برای این کشور ایجاد کند.

 

منبع: جام‌نیوز

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند