نیاز پیرترین ناوگان کامیونی کشور به نوسازی

نیاز پیرترین ناوگان کامیونی کشور به نوسازی

فرسوده‌ترین ناوگان کامیونی کشور در آذربایجان شرقی در انتظار روغن‌کاری و نوسازی برای حرکت پرشتاب و ایمن در جاده‌ها و کمک به رونق اقتصادی است.

آذربایجان شرقی به عنوان یکی از پنج استان برتر در صنعت حمل و نقل جاده‌ای کشور، از عمر بالای ناوگان باری رنج می‌برد و برای ایفای نقش موثر و ایمن در جاده‌ها، نیازمند عصاره نوسازی برای جوان شدن است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نقش حمل و نقل جاده‌ای در توسعه اقتصادی و تولید ناخالص داخلی به عنوان یکی از شاخص‌های مهم توسعه جامعه بر کسی پوشیده نیست و هر چقدر خودروهای حمل بار پیشرفته و جدید باشند، به همان میزان سرعت جابجایی کالا و ایمنی آن‌ها بیشتر می‌شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان شرقی، متوسط عمر ناوگان جاده‌ای استان در بخش بار را 19.79 سال اعلام می‌کند و می‌گوید: کاهش عمر این ناوگان از 24 سال به این رقم در سال جاری در سایه نوسازی حدود 300 دستگاه کامیون از رده خارج و فرسوده روی داده است.

منوچهر سلمان زاده با بیان اینکه سن ناوگان حمل و نقل آذربایجان شرقی در بخش‌های مسافر و بار از متوسط کشوری بالاست، اضافه می‌کند: نوسازی ناوگان حمل و نقل استان از سال 92 آغاز شده است و اکنون نیز ادامه دارد.

وی اظهار می‌کند: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل آذربایجان شرقی به دارندگان خودروهای بالای 35 سال عمر، تسهیلات بانکی ارائه می‌شود که 9 درصد از آن به صورت بلاعوض است.

سلمان زاده با بیان اینکه براساس آمار کارت‌های هوشمند، در زمان حاضر 23 هزار و 654 خودروی سنگین در ناوگان باری استان فعال است، ادامه می‌دهد: از این تعداد هشت هزار و 320 دستگاه بین 21 تا 50 سال و 234 دستگاه بالای 50 سال عمر دارد.

رئیس انجمن صنفی رانندگان وسایل نقلیه سنگین تبریز و حومه با بیان اینکه آذربایجان شرقی فرسوده‌ترین ناوگان حمل بار کشور را دارد، می‌گوید: در زمان کنونی 240 هزار خودروی فرسوده در کل کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 10 درصد مربوط به این استان است.

نعمت الله شرافتی یادآور می‌شود: تعداد زیادی از خودروهای سنگین این ناوگان بین 40 تا 50 سال عمر دارند.

وی اظهار می‌کند: هم اکنون یک دستگاه کامیون باری متعلق به جنگ جهانی دوم موسوم به ‘جنگی’ از سال 1942 میلادی در ناوگان باری تبریز فعال است.

رییس انجمن صنفی رانندگان وسایل نقلیه سنگین تبریز و حومه یادآوری می‌کند: وجود چنین خودروهایی در ناوگان باری استان عیب و مایه آبرو ریزی می‌باشد، زیرا تبریز بنیان گذار صنعت حمل و نقل ایران است.

شرافتی ادامه می‌دهد: مرحوم ‘علمداری’ به عنوان بنیانگذار حمل و نقل باری کشور از آذربایجان شرقی بیش از 60 سال پیش این صنعت را راه اندازی کرد و در موزه شهرداری تبریز آثار و یادگارهای وی به نمایش گذاشته شده است.

وی می‌گوید: با وجود اینکه حوزه حمل و نقل از ارزش اجتماعی پایینی در جامعه برخوردار است ولی چرخه اقتصادی کشور را می‌چرخاند و نقش بسزایی در رفع نیاز مردم نقاط مختلف کشور و ارائه خدمات در بخش‌های مختلف از جمله پوشاک، خوراک، دارو و مسافر ایفا می‌کند.

رییس انجمن صنفی رانندگان وسایل نقلیه سنگین تبریز و حومه تشریح می‌کند: ناوگان حمل و نقل باری علاوه بر ایفای نقش موثر در اقتصاد کشور، در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز با عبور از مسیرهای صعب العبور، امکانات و تجهیزات لازم را برای پشتیبانی از رزمندگان به مناطق جنگی حمل کرد.

شرافتی اضافه می‌کند: این ناوگان همچنین در مواقع بروز بلایای طبیعی از جمله زلزله و سیل در خدمت رسانی به مردم آسیب دیده، کمک به مدافعان حرم و همایش پیاده روی کربلا پیشگام است.

وی یادآوری می‌کند: نوسازی ناوگان حمل و نقل باری علاوه بر رقابت‌پذیری آن با کشورهای همسایه موجب کاهش مصرف سوخت، جابجایی به موقع کالاها و کاهش آلودگی هوا می‌شود.

شرافتی با بیان اینکه 45 سال به عنوان راننده تریلی به مردم خدمت کرده‌ام، می‌گوید: ناوگان حمل و نقل باری کشور ما به ویژه آذربایجان شرقی در مقایسه با کشورهای همسایه از جمله ترکیه بیش از حد ضعیف است، به طوری که آمار خودروهای فرسوده چرخه حمل و نقل ترکیه در پی حمایت دولت و برنامه ریزی شرکت‌های آن‌ها به حد صفر رسیده است.

وی می‌گوید: با خودروهای فرسوده مسیر بندرعباس تا تبریز که حدود 2 هزار کیلومتر است در مدت سه روز طی می‌شود در حالی که این مسیر را می‌توان با استفاده از خودروهای جدید در مدت 2 روز به راحتی طی و به موقع کالا را به مقصد حمل کرد.

شرافتی با بیان اینکه در اوایل بهمن سال گذشته طی نامه‌ای ورود کامیون‌های بالای 50 سال به جاده ممنوع شد، تاکید می‌کند: با توجه به اینکه بیشتر خودروهای ناوگان باری استان بیش از 50 سال عمر دارد، این ممنوعیت موجب ایجاد بحران در خانواده بزرگ حمل و نقل بار آذربایجان شرقی و بروز مشکلات معیشتی برای رانندگان می‌شد؛ خوشبختانه با دستور مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان این کار فعلا متوقف شده است.

وی با اشاره به طرح پیشنهادی رئیس جمهوری در اواخر سال گذشته برای نوسازی ناوگان باری کشور می‌گوید: این طرح با عنوان ‘ کلید به کلید’ به نحو احسن از سوی تمامی رانندگان مورد استقبال قرار گرفته است.

رئیس انجمن صنفی رانندگان وسایل نقلیه سنگین تبریز و حومه تشریح می‌کند: در این طرح 50 درصد بهای خودرو را دولت از طریق بهینه سازی مصرف سوخت تامین می‌کند، 30 درصد توسط سازمان حمل و نقل ترابری در قالب تسهیلات بانکی با سود 9 درصد و 20 درصد بقیه نیز به وسیله راننده از محل اسقاط خودرو و آورده شخصی پرداخت می‌شود.

شرافتی با بیان اینکه اولویت اجرای این طرح خودروهای فرسوده بالای 50 سال عمر است، ادامه می‌دهد: با اجرای این طرح بیش از 90 درصد ناوگان حمل و نقل باری کشور نوسازی می‌شود.

وی می‌گوید: مسوولان حمل و نقل کشور برای روان سازی ناوگان و حل مشکلات موجود در این حوزه باید از تجربیات افراد باتجربه استفاده کنند و سطح آگاهی و معلومات رانندگان را ارتقا دهند.

معاون حمل و نقل راهداری آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: هم اکنون براساس آمار ثبت شده از طریق کارت هوشمند، 12 هزار و 295 دستگاه خودرو بارگیر ثابت مانند کامیون و 11 هزار و 359 خودرو بارگیر غیرثابت مانند تریلی در سطح استان وجود دارد.

کاظم تیمورزاده اضافه می‌کند: از این تعداد 234 دستگاه خودرو بارگیر ثابت و غیرثابت دارای عمر بالاتر از 50 سال، سه هزار و 605 دستگاه دارای عمر 41 تا 50 سال، چهار هزار و 715 دستگاه دارای 21 تا 40 سال و 14 هزار و 526 دستگاه دارای عمر یک تا 20 سال است.

وی تعداد ناوگان سبک (10 تن) استان را 13 هزار و 715 دستگاه خودرو، ناوگان نیمه سنگین (10 تا 26 تن) را 6 هزار و 545 خودرو و ناوگان سنگین (بالای 26 تن) را 11 هزار و 571 دستگاه اعلام و اظهار می‌کند: متوسط عمر ناوگان باری استان 17.6 سال، ناوگان سبک حدود 12، نیمه سنگین 25 و سنگین حدود 20 سال است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند