هزینه 2 هزار میلیارد ریالی برای گازرسانی به مازندران

هزینه 2 هزار میلیارد ریالی برای گازرسانی به مازندران

مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی گفت که تنها در سال جاری، بیش از 2 هزار میلیارد ریال برای طرح‌های گازرسانی در استان مازندران هزینه شد.

مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی گفت که تنها در سال جاری، بیش از 2 هزار میلیارد ریال برای طرح‌های گازرسانی در استان مازندران هزینه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمود آستانه، عصر پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری از گازرسانی به 11 روستای هزارجریب شهرستان نکا در شرق مازندران افزود: پارسال هم دولت برای گازرسانی در این استان بیش از سه هزار میلیارد ریال هزینه کرده بود.

وی با اعلام این که 151 روستای مازندرن تا پایان سال آینده به شبکه گاز می‌پیوندند، گفت: که برای گازرسانی به این روستاها بیش از 200 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

آستانه تامین سوخت پاک برای ساکنان شهرها و روستاها از طریق توسعه گازرسانی را از جمله برنامه‌های وزارت نفت اعلام کرد و گفت: گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار از جمله طرح‌های مهم برای تحقق این برنامه‌هاست که با قوت در دولت تدبیر و امید ادامه دارد.

وی افزود : وزارت نفت با توجه ویژه به رفاه اجتماعی، محیط زیست و رشد اقتصادی گام‌های بزرگی در گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار و گازرسانی برداشته است و برای اصلاح ساختار انرژی نیازمند همراهی مجلس و دولت هستیم.

نماینده وزارت نفت در طرح‌های گازرسانی بر ضرورت مصرف بهینه گاز تاکید کرد و افزود: متاسفانه آمار خوبی در مصرف گاز نداریم و همان‌طور که تلاش مفیدی برای گازرسانی انجام می‌شود باید در مصرف بهینه توسط مشترکان هم تلاش شود.

وی ادامه داد: درحال حاضر سالانه 6 میلیارد متر مکعب گاز در استان مازندران مصرف می‌شود و در این بخش نیازمند صرفه‌جویی هستیم.

با حضور مشاور وزیر نفت طرح گازرسانی به 11 روستای دهستان «پی رجه» در منطقه کوهستانی بخش هزارجریب نکا که برای آن 85 میلیارد ریال هزینه شده است، به بهره‌برداری رسید.

با روشن شدن مشعل گاز در این روستاها، دست کم یک‌هزار و 200 خانوار ساکن در آن‌ها از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند.

گازرسانی به مناطق کوهستانی و سخت گذر مازندران در دولت یازدهم و هم‌زمان با ایجاد خط لوله گاز دامغان-ساری با هدف تامین سوخت پاک برای این مناطق و جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی در دستور کار قرار گرفت.

خط 42 اینچ گازرسانی دامغان-کیاسر-ساری به طول 170 کیلومتر مردادماه امسال با حضور وزیر نفت به بهره‌برداری رسید.

هم‌زمان با اجرای عملیات لوله‌کشی خط 42 اینچ دامغان-ساری، لوله‌گذاری گاز و ایجاد علمک با حضور بیش از 25 پیمانکار در شهرهای کیاسر، فریم و 160 روستای 2 بخش دو دانگه و چهاردانگه ساری و 151 روستای بخش هزار جریب نکا و یانسر بهشهر آغاز و اولین طرح گازرسانی به این مناطق نیز آبان‌ماه با روشن شدن مشعل گاز در شهر کیاسر مرکز بخش چهاردانگه ساری محقق شد.

طبق آمارهای رسمی هم‌اکنون بیش از 99 درصد از شهرها و حدود 91 درصد از روستاهای مازندران به شبکه گازرسانی متصل هستند و تا پایان سال 97، طبق برنامه مصوب سفر رئیس‌جمهوری به این استان، تمام روستاهای بالای 20 خانوار مازندران از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند