هشدار بانک جهانی در مورد سقوط اقتصاد نوار غزه

تجارت نیوز

بانک جهانی هشدار داد که اقتصاد نوار غزه در حال سقوط است و از رژیم صهیونیستی خواست تحریم‌هایش بر تجارت، مبادله کالا و افراد در غزه را بردارد.

بانک جهانی در گزارشی هشدار داد که اقتصاد نوار غزه در حال سقوط است و خواستار اقدام فوری رژیم صهیونیستی و جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از سقوط فوری آن شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق این گزارش اقتصاد غزه در نیمه نخست 2018 رشد منفی 6 درصد داشته است. بیکاری اکنون بیش از 50 درصد است و بیش از 70 درصد جمعیت بیکاران را جوانان غزه تشکیل می دهند.

بانک جهانی عوامل متعددی را در مورد رشد منفی اقتصاد غزه بیان کرد که اولین آن دهه ها محاصره توسط رژیم صهیونیستی است. همچنین این گزارش اشاره کرد کاهش بودجه از سوی مقامات فلسطین و کاهش کمک بین المللی به فلسطینیان مخصوصا از طرف آمریکا هم در این امر دخالت داشته است.

ماریا وس، مدیر منطقه‌ای بانک جهانی گفت: ترکیبی از جنگ، انزوا و رقابت‌های داخلی باعث اقتصاد فلج غزه و عصبانیت مردم شده است.

وی ادامه داد وضعیت وحشتناک اقتصادی غزه به نقطه ای حساس رسیده است.

او اضافه کرد:« سرخوردگی فزاینده تنش‌ها را افزایش می‌دهد و تا حالا هم باعث ناآرامی‌هایی شده و توسعه انسانی بزرگترین جمعیت جوان منطقه را متوقف کرده است».

مردم غزه از اواخر ماه مارس تقریبا هر هفته در طول مرز رژیم صهیونیستی تظاهرات می‌کنند. آنها به محاصره غزه توسط رژیم صهیونیستی و مصر از زمان به دست گرفتن قدرت توسط گروه حماس در 2007 اعتراض دارند. حماس هدایت کننده این اعتراضات است.

وضع اقتصاد غزه وخیم تر هم خواهد شد چون تلاش‌ها برای مذاکره در جهت از بین برداشتند محاصره شکست خورده است. رهبر حماس گفت که تلاش های میانجی گرانه مصر برای آتش بس طولانی مدت با رژیم صهیونیستی متوقف شده است.

بانک جهانی در این گزارش از رژیم صهیونیستی می‌خواهد تحریم‌هایش بر تجارت، مبادله کالا و افراد را بردارد تا به پیشرفت اقتصاد غزه کمک شود و تقاضای ایجاد یک موسسه قانونی برای اداره غزه به شیوه‌ای شفاف و کارآمد را دارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند