هشدار جدی چین به آمریکا، تنش تجاری تکرار فجایع بزرگ اقتصادی است

هشدار جدی چین به آمریکا، تنش تجاری تکرار فجایع بزرگ اقتصادی است

سفیر چین گفت: بالا گرفتن تنش تجاری میان پکن-واشنگتن می‌تواند منجر به تکرار فجایع بزرگ اقتصادی در جهان شود.

«کویی تیانکای» سفیر چین در روسیه گفت: بالا گرفتن تنش تجاری چین-آمریکا می تواند منجر به تکرار فجایع بزرگ اقتصادی قرن بیستم شود. این اظهارات سفیر چین درست به دنبال تهدید مجدد دونالد ترامپ برای افزایش تعرفه‌های اضافی به میان آمد.

به گزارش تجارت‌نیوز،همچنین چند روز قبل از دیدار رهبران چینی و آمریکایی در حاشیه نشست اجلاس گروه جی ۲۰ در آرژانتین، سفیر چین نسبت به این موضوع هشدار داد که اختلافات تجاری احتمالا می تواند همزیستی ۲ اقتصاد بزرگ جهان را از بین برد.

سفیر چین گفت: نمی دانم آیا مردم واقعا عواقب احتمالی و تاثیر منفی این مسئله را در صورت جدایی این ۲ اقتصاد بزرگ می‌دانند یا خیر؛ ضمن اینکه تنش بیشتر می‌تواند شرایط اقتصادی سهمگینی را ایجاد کند که این موضوع یکبار منجر به جنگ جهانی دوم شد.

وی افزود: درس‌هایی از تاریخ همچنان وجود دارد. در قرن گذشته ۲ جنگ جهانی داشتیم و در میان آنها رکود بزرگ اقتصادی در جهان اتفاق افتاد. فکر نمی کنم کسی به دنبال تکرار تاریخ باشد. این مسائل نباید هرگز بار دیگر اتفاق بیافتند؛ بنابراین افراد باید با یک روش مسئولیت پذیر عمل کنند.

بر همین اساس، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود که اگر پکن به خواسته آمریکا برای توقف کردن سرقت حقوق معنوی محصولات آمریکایی پاسخ ندهد، تعرفه اضافی ۲۶۷ میلیارد دلاری بر روی کالاهای وارداتی چینی آماده است. اگر ترامپ این تعرفه را هم اعمال کند در مجموع بیش از ۵۱۷ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چینی مشمول تعرفه اضافی خواهد شد.

همچنین ترامپ گفته بود که تنها قرار دادی که برای من علاوه بر توقف سرقت از حقوق معنوی کالاهای آمریکایی از سوی چین قابل قبول است، مقاماتی چینی باید این کشور را روبه ایالات متحده باز کنند؛ در غیر اینصورت توافقی را نمی‌بینم که صورت گیرد.

بر پایه این گزارش، قرار است ترامپ و رییس‌جمهور چین در روز جمعه در حاشیه اجلاس گروه جی ۲۰ در آرژانتین یکدیگر را ملاقات کنند.

 

منبع:راشاتودی

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند