هشدار رئیس بانک مرکزی انگلیس نسبت به مخاطرات بریگزیت

هشدار رئیس بانک مرکزی انگلیس نسبت به مخاطرات بریگزیت

اظهارات مارک کارنی که گفت انگلیس با ریسک بالایی درباره بریگزیت مواجه است، باعث شد ارزش پوند به پایین‌ترین سطح ۱۱ روز اخیر خود برسد.

هشت ماه مانده به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، هنوز توافقی مشخص بین لندن و بروکسل بر سر جزئیات خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به دست نیامده است. مارک کارنی که در مصاحبه با بی بی سی سخن می‌گفت افزود: فکر می‌کنم احتمال نرسیدن به توافقی مشخص با اتحادیه اروپا بالاست.

به گزارش تجارت‌نیوز،به دنبال این اظهارات هر پوند به ۱.۲۹۸۵ دلار رسید که بسیار کم سابقه است. اگر انگلیس و اتحادیه اروپا نتوانند به توافقی مشخص بر سر مسائل تجاری نرسند، روابط تجاری دو کشور تابع قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، این مساله آسیب زیادی به پنجمین اقتصاد بزرگ جهان خواهد زد چراکه اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین شریک تجاری انگلیس است. کارنی از همه احزاب این کشور خواسته است تا هر کاری می‌توانند برای خودداری از خروج بدون توافق انجام دهند.

دولت ترزا می با مخالفت‌های داخلی و خارجی گسترده‌ای در مذاکرات بریگزیت مواجه است. اگر او نتواند به توافقی مشخص با اتحادیه اروپا دست یابد، احتمالا خود نخستین قربانی خواهد بود. این اظهارات کارنی باعث شده است تا کارزارهای مخالف خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بار دیگر جان تازه‌ای بگیرند.

پیش‌تر بانک مرکزی انگلیس در آخرین نشست خود نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد و به ۰.۷۵ درصد رساند.

 

منبع:رویترز

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند