وابستگی بودجه سال 1397 به نفت چقدر است؟

وابستگی بودجه سال 1397 به نفت چقدر است؟

بررسی مفاد پیش‌بینی شده در بودجه سال آینده نشان می‌دهد وابستگی بودجه به نفت در حدود 35.9 درصد خواهد بود.

دولت یازدهم تلاش زیادی را برای کاهش وابستگی به نفت در دستور کار خود قرار داده است. بر این اساس میزان وابستگی به نفت در حالی در بودجه سال آینده به 35.9 درصد می‌رسد که میزان وابستگی به نفت در بودجه سال 1391 برابر با 40 درصد بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاهش وابستگی به نفت یکی از مهمترین برنامه هایی است که دولت‌ها در چهل سال گذشته در دستور کار قرار داده‌اند.

با این حال همواره افزایش درآمدهای نفتی تخطی از این هدف از پیش تعیین شده را به همراه داشته است. پیش‌بینی شده است از کل درآمد 203 هزار میلیارد تومانی نفت در سال آینده، رقمی برابر با 132 هزار میلیارد تومان در بودجه دولت هزینه شود.

سهم صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت نیز از این رقم به 29.5 هزار میلیارد تومان و 62.5 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وابستگی به نفت یکی از آفات مهمی است که اقتصاد ایران بدان مبتلاست به عبارت دیگر وابستگی به نفت سبب شده است حتی در دوره‌های افزایش درآمد نفتی نیز اقتصاد شاهد پول پاشی بیشتر و ناتوانی در جذب اعتبارات باشد.

اقتصاد ایران در سال‌های اخیر، خصوصا با تشدید تحریم‌ها و رسیدن دامنه آن به فروش نفت اتفاقات ناگواری را شاهد بود.

رشد منفی اقتصاد از یک سو،عدم ایجاد شغل، بحران بیکاری در عین رشد فزاینده تورم از مهمترین اتفاقاتی بود که در سال‌های ابتدایی دهه نود قدرت خرید خانوار ایرانی را نشانه رفت و زمینه را برای افزایش شکاف میان درآمدها و هزینه‌ها افزایش داد.

بر اساس این گزارش نفت بیش از یک صد سال است که اقتصاد ایران را در خود گرفته و تاثیر فراوانی بر سیاست‌های اقتصادی و جهت‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی به جا گذاشته است.

در عین حال باید توجه داشت در سال‌های 1384 تا 1392 ایران با کاهش حجم تولید نفت، سهم خود از بازار جهانی نفت را نیز از دست داده است.

جدول زیر نشان‌دهنده حداکثر وابستگی بودجه به نفت در سال های 1391 تا لایحه پیشنهادی سال 1397 است.

 

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند